ABD’deki Siyonist Lobiler ve Etkileri-ı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortadoğu’da yaptığı askerî operasyonların iki temel sebebi vardır: Bunlardan ilki, “Siyonist İsrail’in varlığını ve çıkarlarını korumak”, ikincisi ise “ ABD’nin sömürge politikasını devam ettirmek”.

ABD, bu iki amaç için, bütün dünyayı ateşe vermeyi, milyonlarca masum insanı öldürmeyi, milyonlarca insanın göç etmesini, çocukların yetim, yüz binlerce kişinin sakat kalmasını göze almış, terör devleti gibi hareket etmiştir.

Göreve gelen ABD başkanlarının İsrail’i ziyaret edip, ağlama duvarında dua etmesini, İsrail’in Filistin’deki katliamına ekonomik ve askeri yardımlarını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İsrail aleyhine hiçbir kararın çıkmasına müsaade etmemelerini Siyonist lobilerin etkisine hamledersek tam da gerçeği ifade etmiş oluruz.

ABD eski başkanlarından Richard Nixon, bu gerçeği şöyle itiraf etmektedir: “Arapların benim dış politikalarım konusunda bazı haklı şikâyetleri olsa da, onların da anlamaları gereken bir hakikat vardır ki; o da, Amerika'daki Musevilerin tüm bilgilendirme ve propaganda mekanizmasını kontrol ettikleri, büyük gazetelerin, film endüstrisinin, radyo ve TV'nin, büyük şirketlerin bir güç olarak nazarı dikkate alınması gerektiğidir”.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yahudi lobisinin siyasi etkisi, Siyonist Yahudi Devleti’nin Filistin’i işgali ve yerine Siyonist rejimin kurulması süreciyle birlikte daha da artmıştır.

ABD’deki Yahudi örgütleri ve dernekleri tarafından organize edilen Yahudi lobisi, İsrail adına ABD Kongresi’nde lobicilik faaliyetlerini yürütmektedir.

Siyonist Yahudilerin bu faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla 80’den fazla örgüt kurduğu, bunlardan en önemli 51 teşkilatın “Büyük Amerikan Yahudi Teşkilatlarının Başkanları Konferansı” adı altında bir araya gelerek İsrail’in menfaatini ve ABD-İsrail arasındaki birlikteliğin geliştirilmesi ve devamını sağlaması için çalıştığı bilinmektedir. Bu lobilerden “Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi-American Israel Public Affairs Committe (AIPAC)” en etkili kuruluşlardandır. 1951 yılında Washington’da kurulan teşkilatın ilk ismi “Amerikan Siyonist Konseyi” iken 1959’da değiştirilmiştir.

AIPAC, özellikle ABD siyasetine etki edebilmek için adaylara maddi yardımlar aktarmakta, seçim kampanyalarında aktifliği ve ABD’nin İsrail’e gönderdiği maddi ve askeri desteğini organize etmektedir.

ABD yönetiminin, 10 yıllık anlaşmalarla İsrail’e askeri destek sağladığı bilinmektedir. 2016 yılında imzalanan İsrail’e 38 milyar dolarlık askeri yardımı içeren anlaşma, ABD’deki insaflı çevreler tarafından eleştirilmektedir.

ABD’nin 2023 yılı bütçe açığının bir önceki yıla oranla yüzde 23 artarak 1,7 trilyon dolara çıkması ve bütçe açığı her yıl artarak devam ederken, halktan alınan vergilerin İsrail’e aktarılması halkın tepkisine yol açmaktadır. Ancak ABD’deki Yahudi lobisinin etkinliği, özellikle basındaki etki gücü, halkın sesinin duyulmasını engellemektedir.

(Devam edecek)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler