Reklamı Kapat

Bunu da mı görecektik? fotoğraf çekmek; halkı düşmanlığa teşvik suçu

Karar: “Gereği düşünüldü: Şüpheliye atılı bulunan, ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme’ suçunun niteliği, şüphelinin atılı suçu işlediğine dair (Dosya kapsamında her ne kadar şüpheli Hak Söz’de çıkan haber ile ilgisinin olmadığını beyan etmiş ise de şüphelinin fotoğrafların paylaşım tarihini 04/02/2019 olduğu Hak Söz haberin ise haber tarihinin eş zamanlı olduğu şüphelinin paylaşımından sonra basın yayın organlılarında haber yapıldığı konusunda hâkimliğimizde oluşan kanaat, 05/02/2019 tarih saat 17.30 ibareli tutanağın 3’üncü sayfasında yayınlanan fotoğrafın doğrudan çekim olduğu şüphelinin internetten buldum beyanının gerçeği yansıtmadığı konusunda hâkimliğimizde şüphe oluştuğu uçak içi fotoğrafının yayınlanmasının uçak ile irtibatlı kişilerce çekilebileceği ve yayınlanabileceği nazara alınarak) atılı suçun işlendiği hususunda kuvvetli suç şüphesini haklı kılan delillerin bulunması, atılı suçun üst sınırı itibarıyla adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı ve tutuklama tedbirinin orantılı olacağı dikkate alınarak şüphelinin CMK’nın 100 ve devamı maddeleri gereğince TUTUKLANMASINA, şüpheli hakkında yeteri kadar tutuklama müzekkeresi çıkartılmasına...”

            Bildiğiniz gibi son yıllarda Mısır, ülkemizde önemli gündem maddelerinden birisidir. Her seçimin can simididir. Meydanlarda, mitinglerde “Rabia” işaretleri yapılır. Bu işaret o kadar sahiplenilmiştir ki partinin sembolü bile dört parmaktır.

Meydanlarda direnişin sembolü olarak “ahi entehurrun” ezgisi söylenir, müzikleri çalınır. Darbeci Sisi’ye eyy! diye başlayan nutuklar atılır.

Bunlar perdede izlediklerimizdir. Bir de perdenin görünmeyen kısmına bakalım: Somali’de yaşayan Müslüman Kardeşler üyesi 29 yaşındaki bir genç, adı: Muhammed AbdulhafızAhmed Hüseyin. Darbe dönemi suçlamalarıyla hakkında idam cezası verilmiş, buna rağmen kendisi İstanbul havalimanında yakalanıp Mısır’a gönderilmiştir. Muhammed Abdulhafız Hüseyin’in uçakta elleri arkadan kelepçeli fotoğrafını çektiği iddiasıyla da temizlik işçisi Muhammed Emin Çelik “Halkı Kin Ve Düşmanlığa Alenen Tahrik” suçlamasıyla tutuklandı. Olay burada kapanmamış ve konu ile ilgili kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler üzerine “günah keçisi” sekiz polis açığa alınmıştır.

Bu güne kadar kim hangi konuda suç işlemişse cezaevine gönderilirken görüntüleri kendileri çekip servis edince suç değil, ama seçim dönemi “oy kaybına sebebiyet vereceği” düşünülerek, tepkiyle karşılanacakları endişesiyle fotoğraf çekmek suç!

Bu durum ikiyüzlü bir tavrın daniskasıdır. Demek ki artık ülke o kadar özgürlüklerden kısıtlanmış hale geldi ki fotoğraf çekmek bile hapse atılmayı gerektiren bir suç haline geldi.

Yavuz hırsız o kadar baskın ki idama mahkûm bir Müslüman gencin darbeci Sisi’ye iadesi tartışılamaz oldu. Geçmişte Mısır’da darbeye karşı yapılan eylemlerine yönelik saldırılarda hayatını kaybeden Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Biltaci’nin 17 yaşındaki kızı Esma’nın ölüm haberini okurken ağlandığını da biliyoruz. Ki gayet insani bir tepkiydi.

Peki, soruyoruz;  idama gönderilen Muhammed için kim gözyaşı dökecek? Her şey oy kaygısına, koltuk sevdasına ve yönetme hırsına dönünce ne hallere geliniyor.

Şimdi; seçim arifesinde yıkama-yağlamacıların bu duruma nasıl bir yorum getireceklerini heyecanla bekliyoruz. Eleştirilerini değil tabi, bu konudaki üstün maharetlerinin ne seviyelere gelmiş olduğunu.

Korkarız, bu adaletsizlikleri, zulümleri yapanların bir gün başlarına aynı şeyler geldiği zaman, kaldırdıkları bu özgürlük haklarının iptali nedeniyle kendilerini savunmak isteyen halk da bu korku ile hiç savunamayacaktır. Bir gün adalet herkese lazım olur!

Oysaki ne güzel demişti Hz. Ömer (r.a.): “Adalet mülkün temelidir.”

Yazık!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doç. Dr. Necmettin Çalışkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Zafer Çalışkan - Sözün bittiği yerdeyiz bu milleti Allah bu idarecilerle cezalandırılıyor farkında değiller dün MEHMET ÖZHASEKİ nin C.Baskanımız çok mütevazi insan demiş uykularım kaçtı kendisini nerede ziyaret etti Kasımpaşa’da büyüdüğü evdemi yoksa beş tepedeki bu insanı Ankaralılar seçerlerse ülkeye en büyük kötülüğü yapmış olurlar sanki bir suçlulukduygusu içinde acaba Pensilvanya’ya TUR DÜZENLEDİĞİ İÇİN OLABİLİRMİ

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 13:08
01

Genc - Mesele fotoğraftan öte, devletin yaptigi yanliştan dolayi tepkiyi hazmedemiyor!

Kendine karsi gelinmesini kabullenemiyor

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 12:50

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?