Trump Neden Böyle Davranıyor?

Öncelikle, dilerseniz, ABD Başkanı’nın nasıl davrandığına bakalım: 

Trump, emperyal hedeflere yürümeye devam ediyor. Bu doğrultuda;

  • Çeşitli ülkelere olan trilyonlarca USD borcunu ödemiyor.
  • İşine gelmeyen yönetimlere müdahale ediyor. (En son Venezuela’ya müdahale etti.)
  • Bazı ülkeleri, ekonomilerini mahvetmekle tehdit ediyor.

Borcunu ödemeyecek gibi duran ABD’nin, hangi ülkelere, ne kadar borcu olduğuna birlikte göz atalım:

İlk sırada Çin var. 1 trilyon 244 milyar dolar. 2. Japonya: 1 trilyon 137 milyar dolar. Türkiye 24. sırada. ABD’den aldığı devlet senedi değeri ise, 52 milyar dolar. Mesela: 13. sıradaki S. Arabistan’ın aldığı devlet senedi tutarı, geçtiğimiz Ocak sonu itibari ile 123,6 milyar dolara ulaşmakta.

ABD, bu borçların üzerine yatacak gibi.

Burada asıl soru şu:

Haydutluk yapan Trump mı ABD mi?

Bizce, işleri organize eden ABD derin devleti. Trump onların resmi sözcüsü. ABD Başkanı’nın öncekilerden farkı, açık sözlü olmasıdır. Diğerleri sırıtır ama sonuç itibari ile aynı şeyleri yaparlardı. Bunun farkı, somurtuyor oluşu.

Diğer başkanlardan hiç mi farkı yok mevcut başkanın, diye düşünülebilir belki. Ama unutmamak gerekir ki, bu başkan ABD derin devletinin tercihi. Pentegon ve ABD’li silah tüccarlarının da Trump’ı istediklerini bir kenara not etmek gerekir.

Trump’ın tepkileri üzerine çekmesi, kendi kabahati olmaktan ziyade, bir kapitalizm krizi olarak olaya bakılmasının daha doğru bir yaklaşım olacağı kanaatindeyiz.

Küresel sistem, görüldüğü gibi, daha fazla gitmiyor. Çabalar boşuna. Batı sistemi tıkandı. İnsanlığa sunabilecekleri bir şeyleri yok artık. Mevcut küresel sistemi birlikte inşa edenlerin birbirlerine düştüklerine, dünya şahitlik etmektedir.

Trump’ın başkanlıktan indirileceği konuşuluyor. Kendi bilecekleri bir iştir; indirilir veya indirilmez. Ama mevcut yürüyüşü planlayan ve devam ettirenlerin bizzat kendileri olduklarını düşünmek mümkün.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?