BDDK Başkanı olacağım!

Sessiz sedasız görevden alınınca sevinmiştik ancak duyumlarımıza göre ‘kendisinden hesap sorulamayan’ bürokrat, yakın çevresine BDDK Başkanı olacağını söylüyormuş. Artık bunu yakın çevresine kendisinin ne kadar değerli (paylaşılamayan!) bir bürokrat olduğunu göstermek için mi yoksa gerçekten yukarılarda bu kişiyle ilgili böyle bir planlama olduğu için mi söylüyor bilemiyorum ama Özelleştirme İdaresi ile BDDK arasında bu bürokrattan dolayı ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Bu bürokrat, yakın çevresine her ne kadar BDDK Başkanı olacağını söylese de bize gelen duyumlara göre eski kurumundan da bir türlü ayrılamıyormuş. Atandığı görevden dolayı resmi veya özel başka hiçbir görevde bulunmaması gerekirken, bu bürokrat hala Özelleştirme İdaresi’nde önemli evraklara imza bile atıyormuş. Bu bir iddia ancak söz konusu kişi, ‘kendisinden hesap sorulamayan bürokrat’ olunca bu iddiayı da ciddiye almamız gerekiyor.

Bor Şeker Fabrikası’nın devrinde yaşanan skandaldan sonra söz konusu bürokrat, yasalar müsaade etmediği halde Özelleştirme İdaresi’nde hala önemli evrakların altına imza atıyor mudur, atıyordur.  Hiç şaşırmam.

Özelleştirme İdaresi ile BDDK arasında son günlerde yaşanan bu ‘sıcak gelişme’ aslında kamu şeker fabrikalarının da hangi mantıkla özelleştirildiğini bize çok iyi anlatıyor. Bugüne kadar kamuoyuna pek yansımasa da Ankara’nın derin kulislerde, satılan şeker fabrikalarının hükümetin kararından daha çok 3 ismin bir organizasyonuyla satıldığı konuşuluyordu.

Son günlerde BDDK ile Özelleştirme İdaresi arasında yaşanan bu ‘sıcak gelişme’ ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nişasta bazlı şekerlerin kotasını düşürme kararı sonrasında, açık söyleyeyim Ankara’nın derin kulislerinde konuşulanlar bana daha anlamlı gelmeye başladı.

Fabrikaların satış sürecinde yaşananları bir hatırlayalım; Fabrikaların satış şekli, birçok firmanın emrivaki ile ihaleye girmesi, fabrikaların şartnameye aykırı bir şekilde devredilmesi, fabrikayı alan firmalara özel kıyaklar geçilmesi, taahhütlerini yerine getirmeyen firmalara hiçbir cezai müeyyidenin uygulanmaması… Yani bunlar tesadüf olabilir mi?

Ankara’nın derin kulislerinin gündeminde olan üç isim; siyaseti, sermayeyi ve sektör ayağını temsil eden ‘önemli kişiler’ oldukları için bu usulsüz ve şaibeli işlemlerin hiç birisi sorgulanmadı bile! Hatta hemen üstü örtüldü!

Bu üç isim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ı da yanlış yönlendirmekten çekinmediler. Nişasta bazlı şekerlerin kotasının düşürülmesinden sonra bu durum daha iyi görülmeye başlandı.

Şekerin üç atlısı olarak da tanımlayabileceğimiz bu isimler, fabrikaları kendi inisiyatifleri doğrultusunda dizayn ederek, sektörün patronu olmak istiyorlardı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, nişasta bazlı şekerlerin kotasını düşürme kararından sonra bu üç ismin planın deşifre olduğunu düşünüyorum.

Bakalım şekerin üç atlısı, bundan sonraki süreçte nasıl bir aksiyon ortaya koyacak? Kendisinden hesap sorulamayan bürokrat, BDDK Başkanı yapılarak ödüllendirilecek mi yoksa eski kurumuna dönebilecek mi?

Fazla değil bir iki ay içinde bunu hep birlikte göreceğiz…

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahak - Attığı imzalar mı? Haaa Haaa, Onlar Bitti Gitti Kül Oldu, evrak sistemi gümmmmm, evraklar güüümmmm, Ah ah Rabbim sen ülkeye yardım et, Yolsuzluk yapan bu bürokratlar ABD okuyan çocuklarının kanser olup sürünerek öleceğini hiç düşünmüyor mu, Rabbim yenilen paraları fitil fitil çıkarır inşallah, yerine adam bakıyor, şeker işini birlikte yaptığı kişilerden birini yerine düşünüyor, Ak Parti bir bürokrata gücü yetmiyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 19:17

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?