Seçilen aday

Teknolojiden doğaya hemen her konuda farkındalık ve kapasite geliştirmek gerekiyor. Çünkü şehirler yarışının sahnelendiği bu yüzyılda gelecek projeksiyonu için fırsatların makul şekilde yönetilmesi kaçınılmazdır. Ve ezberlere dayanan eylem planlarıyla yeni çıkışlar yakalamak imkânsızdır. İnsana dair en geniş ufka ve analitik düşünceye sahip sosyal ağlara sahip olanların yerel etkileşimine sahne olacak bir dönem başlatmak önem arz ediyor. Bunun için zorluğu aşacak kurumsal ve zihinsel değişim, yerel yönetim aktörlerinin planlanmasıyla mümkün olabilir.

Şehir-üniversite işbirliği ile yeni teşhis ve yeni tedavilere ihtiyaç duyan şehir hayatı, fikre ve emeğe değer verecek her adaya açıktır. Şehirlerin avantajlı coğrafi konumu güçlendirme adına yarını inşa edecek ve çekim merkezi olmayı sağlayacak inovasyona dayalı üretime açtır. Altyapı belediyeciliğinin bittiği, sosyal belediyeciliğin dönüşüm beklediği, akıllı belediyeciliğin sahne almak istediği bir dönemde dönüştüren belediyecilik uygulamaları adına seçici davranmak lazımdır. Şehrin yenilikçi karakterini şekillendirecek bu hassasiyet, yönetişime değer veren, şeffaflık ve hesap verebilirlik ölçüsünde değer bulan bir yapıyla şekillenmelidir.

Şehir-iş dünyası işbirliği ile yerel kalkınma hedeflerine yeniden odaklanmak, yatırımın finansmanı için yeni araçlar üretmek ve kooperatif kültürünü desteklemek yeni öncelikler olmalıdır. İş yönetiminden tasarıma, yenilikçi ve katma değeri yüksek ekonomi sürecini iyileştirmeye yönelik atılımlar, şehrin yeni sakinlerinin de beğenisini kazanacaktır. Yeşil iş imkanlarını artırmak adına kuluçka merkezleri kurmak, sürdürülebilir kalkınma için sivil toplum ruhundan istifade etmek seçilmenin nitelikleri arasında yer alıyor.

Şehrin potansiyeli, seçmenin potansiyelidir. Bu potansiyeli değerlendirebilecek aday, seçilmeye adaydır. Çünkü geleceğe inancı olanlarla birlikte çalışmaya başlamıştır. Geleceğe olan inanç, şehrin stratejik ihtiyaçlarını karşılamak adına çözüm üretme kapasitesi ile çözüm üretme iradesini buluşturmaktır. Bu buluşma, işbirliği ağları ve değer zincirleri ekseninde kaynakların planlanması ve etkin kullanımıyla sağlanır. Şehrin sorumluluğunu taşımaya aday olan herkes, beklentileri karşılamak, bugünü kolaylaştırmak ve yarını geliştirmek zorundadır. Çünkü gelecek, suyun akışına göre hareket edenlerin değil, suyun akışına yön verenlerin olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?