Komutanlık Makamına Verilen Dilekçede Ne Yazıyordu?

Son derece çarpıcı ve de dikkat çeken bir dilekçeye yer vermek istiyorum.

Dilekçeyi veren, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin’in merhum babası Abdullah Tekin. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet, makamı âli olsun! Amin.

Peki, merhum Abdullah Tekin, ayrıntılarını birazdan anlatacağım bu çarpıcı dilekçeyi hangi makama ve ne zaman sundu?

Dilekçeden birebir okuyalım;

* Kıt’ası: 33. Tüm. İs. Tb. 1. Bl.

* Rütbesi: İs. Onb.

* Adı, Soyadı: Abdullah Tekin.

* Tertibi: 1954/3

* Doğum Yeri: İkizdere/Rize

* As. Şubesi: İkizdere

* Özü: Şikayetim Hk.

* Komutanlık önüne.

Ve dilekçe şu satırlarla devam ediyor;

* “Devamlı olarak Millî Gazete okurum. Ben olmadığım zamanlar 1. Bl. Koğuşçusu Ali Kaya’ya gazetenin bedelini vererek gazetenin alınmasını sağlıyordum.”

* “5 Mayıs 1976 günü (saat) 12.10’da Ali Kaya gazeteyi aldıktan sonra bunu gören İs. Tek. Kd. Başçvş. Necati Alatalı, gazeteyi alarak, “Başka okunacak gazete bulamadın mı?” diyerek gazeteyi yırtıp çöp kutusuna attı.”

* “Bunun üzerine Ali Kaya gazetenin kendisine ait olmadığını itiraf edince gazete bedeli olan 150 kuruşu Ali Kaya’ya verdi. Ayrıca böyle bir gazeteyi okuyan için de baskı ve tehdit yaparak birlik ruhumuzu zedelemiştir.”

* “Millî Gazete, vatan ve millet sevgisini, ordumuzun bütün yönleriyle güçlü olmasına hizmeti şiar edindiğinden, okunmasında böyle bir sakınca olduğunu ve töhmet altında bulundurulamayacağından; okunmasında sakıncalı görmüyordum.”

* “Kaldı ki taburumuzda bütün günlük siyasi gazeteler, yasak olmayan her türlü haftalık ve aylık dergiler satılıp okunmaktadır.”

* “Sımsıkı bağlı olduğumuz ordumuzun bünyesinde küçük de olsa böyle bir ayrıma razı değilim.”

* “Bu şikâyetimin açıklığa kavuşturulması için gereğini arz ederim.”

Abdullah Tekin

İs. Onb.

1. Bl. de Onb.”

*** 

Son derece çarpıcı bir dilekçe değil mi?

Erbakan Hocamız’ın başbakan yardımcılığı döneminde çelik iradesiyle gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı’nı izleyen yıllar…

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin’in merhum babası Abdullah Tekin, onbaşı olarak vatani görevini ifa ederken, okuduğu Millî Gazete’ye yapılan yakışıksız, kabul edilemez muameleyi hazmedemiyor ve komutanlık makamına bu durumu şikâyet ediyor.

Dilekçedeki şu satırlara bir kez daha dikkatinizi çekmek isterim;

* “Millî Gazete, vatan ve millet sevgisini, ordumuzun bütün yönleriyle güçlü olmasına hizmeti şiar edindiğinden okunmasında böyle bir sakınca olduğunu ve töhmet altında bulundurulamayacağından; okunmasında sakıncalı görmüyordum.”

* “Sımsıkı bağlı olduğumuz ordumuzun bünyesinde küçük de olsa böyle bir ayrıma razı değilim.”

***

Dilekçenin dikkat çeken bir başka yanı da şudur: Takdir etmek gerekir ki o yıllarda, yaklaşık 50 yıl önce, TSK bünyesinde bir onbaşının, kıdemli bir başçavuşu komutanlık makamına şikâyet etmesi de o kadar kolay olmasa gerek!

Şunu da doğrusu merak ediyorum; bu dilekçenin encamı ne oldu, acaba? Komutanlık, Onbaşı Abdullah Tekin’in bu şikâyetine o yıllarda ne cevap verdi? 

“MERHUM BABAM MİLLÎ GÖRÜŞ'ÜN TEMEL ESASLARINDAN HİÇ SAPMADI!”

Komutanlık Makamına Verilen Dilekçede Ne Yazıyordu?

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, merhum babası Abdullah Tekin'i şu cümlelerle yâd etti:

* “Allah kendisinden razı olsun. Millî Görüş hareketinin Edirne'deki kurucularındandı, kendisini davasına adadı, mücahit idi, herkese iyiliği dokunmuş birisi idi.”

* “Rahmetli babam mertti, sözünü esirgemezdi, dürüstlüğü ile nam saldı.”

* “Millî Görüş'ün temel esaslarından hiç sapmadı.”

* “Ömrünü ve malını davasına adadı ve bu dünyadan ahirete göçtü.”

SULTAN BABA; RAHMETİ VE MUHABBETİ BOL, BEREKETLİ BİR GECEYDİ!

Hayatını Millî Görüş davasına adayan merhum “Sultan Baba”, İhsan Tamgüney…

* Sultan Baba namını nasıl almıştı, İhsan Tamgüney Hocaefendi; çevresine karşı merhametli, güler yüzlü, yardımsever, adaletli bir kişi olarak İslam’ın emrettiği diğer güzel vasıfları üzerinde taşıyan biri olarak bu namı aldı…

* Sultan Baba için Millî Gazete’nin ayrı bir yeri ve önemi, ehemmiyeti vardı… Kendisini ziyarete gelenleri Millî Gazete almaları konusunda uyarır ve tavsiyelerde bulunurdu.

* Rahmet-i Rahman’a kavuşuncaya kadar yüzlerce, binlerce talebe yetiştirdi…

* Cihadın ilim, kültür, sosyal ve manevi yönüne önem verdiğini her daim söylerdi…

* Kendisini Müslüman Türk milletinin kurtuluşuna adamıştı…

* Dua ederken Ümmet-i Muhammed‘in kurtuluşu için yalvaran bir Allah (c.c.) dostu idi…

* Hayatının her döneminde Hakkı üstün tuttu…

* Bu toprakların yetiştirdiği ender âlimlerden biriydi…

* Ticaretle uğraşırdı, bakkal dükkânına kendisini ziyarete gelenlere sabun ve Millî Gazete almalarını tavsiye ederdi. Sabunun maddi, Millî Gazete’nin ise manevi temizlik yaptığını söylerdi.

***

Önceki akşam Sultan Baba’nın yâd edildiği geceye iştirak ettim.

* Sultan Baba ile ilgili anekdotlar, hatıralar anlatıldı.

* Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, gecede Sultan Baba’nın; Erbakan Hocamız, Millî Gazete ve Millî Görüş’le olan muhabbetini anekdotlarla ifade etti.

* Rahmeti ve muhabbeti bol, feyizli, bereketli bir geceydi.

* Başta İbrahim Halil Bahçecioğlu olmak üzere vesile olanlara çok teşekkürler…

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler