Reklamı Kapat

Sorumluluklar ve davranışlar

Bismillahirrahmanirrahim;

Hamdımız âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Allah’adır. Salâtımız ve selamımız ise Peygamberimiz, âli ve sahabeleri içindir.

Biz Milli Görüşçüler, inandığı gibi yaşamak isteyen, iyiliği emreden, kötülükler ile mücadele eden bir ümmet olmaya çalışıyoruz. Böyle bir topluluk olmak; “Sizden hayra (İslam’a)  çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun” emri gereğidir. Herkes bizim gibi olsun diye bir dayatma da yapmayız. Bizim yolumuz, ikna yoludur. İman; ikrah ile değil ikna ile oluşur. Hayır; her konuda insanın iyiliğine olan şeylerdir. Maruf; İslam’ın iyi olarak kabul ettiği ve Allah’a itaatin içinde saydığı şeylerdir. Münker; İslâm’ın kötü gördüğü, emirlerine aykırı bulduğu ve Allah’a isyan olarak gördüğü şeylerdir. Maruf ve münkerin ölçüsü, Kur’an ve Sünnettir. Marufu emretmek ve münkerden sakındırmak, Müslümanlar için farz bir görevdir. İslam’ın ulvi prensipleri üzerine kurulacak olan “Adil Düzen” bu farzın edası ile gerçekleşebilir. Müslümanların, bu görevi yerine getirecek bir “kadro” yetiştirmesi bir mecburiyettir. Bu kadronun en etkin unsuru “âlim”lerdir. Marufu emreden, münkerden sakındıran bir “ümmet” olabilmenin ilk şartı, şuurlu bir liderliğin etrafında kenetlenmiş bir “teşkilat” olabilmektir. Müslümanların öncelikle böyle bir teşkilatı kurmaları inancın gereğidir. Bir Müslüman “ferdi yani bağımsız” kalamaz, mutlaka kurulan “teşkilata” üye olmak zorundadır. Müslümanların “tek bir teşkilatın” içinde ittifak halinde olmaları ayrıca emredilmiştir. Kötülükler ile başka türlü mücadele edilemez. Burada keyfiliğe de müsaade edilmemiştir. Müslümanlar; kurdukları bu teşkilat ile inançlarının gereği olarak namaz gibi bedeni ibadetler ile zekât gibi mali ibadetleri birlikte yerine getirirler. İyiliği emrederler, kötülüğe engel olurlar. Bu çalışmalar tek taraflı değil, genel bir şeydir. “Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir” hadisi bu genelliği ortaya koyar. Bu görevi yapanlar; kendi çıkar ve menfaatlerini önceleyen bir tutumdan da kaçınmak zorundadırlar. İyiliği emir ve kötülükten sakındırma görevini yapanlar, öncelikle kendilerinin buna uyması gerekir. Bütün Milli Görüşçüler yukarıda zikredilen görevleri yerine getirmeye çalışan tek bir teşkilattır. Bu teşkilatın adı ise Saadet Partisi’dir.

SORUMLULUK

Sorumluluğumuz hakkı üstün tutmaktır. Bu ise bütün insanlığın saadeti için çalışmayı gerektirir. Peygamberimiz buyuruyor: “Allah Teâlâ’nın benden önceki her bir ümmete gönderdiği peygamberin, kendi ümmeti içinde sünnetine sarılan ve emrine uyan ihlâslı ve seçkin yakın çevresi ve ashabı vardı. Bu ihlâslı çevre ve ashabından sonra, yapmadıklarını söyleyen ve kendilerine yasaklanmış şeyleri yapan kimseler onların yerini aldı. Böyle kimselerle eliyle cihat eden mümindir, diliyle cihat eden mümindir; kalbiyle cihat eden de mümindir. Bu kadarını bile yapamayanda hardal tanesi ağırlığında bile iman yoktur.” Kötülükler ve kötüler ile mücadele etmek bir insan için en önemli sorumluluktur. Bu sorumluluk bir hadiste şöyle anlatılmıştır: “Allah’ın çizdiği sınırları aşmayarak orada duranlarla bu sınırları aşıp ihlâl edenler, bir gemiye binmek üzere kura çeken topluluğa benzerler. Onlardan bir kısmı geminin üst katına, bir kısmı da alt katına yerleşmişlerdi. Alt kattakiler su almak istediklerinde üst kattakilerin yanından geçiyorlardı. Alt katta oturanlar: Hissemize düşen yerden bir delik açsak, üst katımızda oturanlara eziyet vermemiş oluruz, dediler. Şayet üstte oturanlar, bu isteklerini yerine getirmek için alttakileri serbest bırakırlarsa, hepsi birlikte batar helâk olurlar. Eğer bunu önlerlerse, hem kendileri kurtulur, hem de onları kurtarmış olurlar.” Kötülüklerle mücadele etmek böyle bir sorumluluktur.

DAVRANIŞLAR

Müslümanların iyi davranışlarına itaat ve ihsan, kötü davranışlarına ise isyan ve nankörlük denir. “Yöneticilerin en kötüsü, idaresi altındaki insanlara karşı katı ve kaba davrananlardır” hadisi kötü davranışa bir örnektir. Yine bu konuda şu hadis olumlu ve olumsuz davranışa bir örnektir: “Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, ya iyilikleri emreder ve kötülükleri engellersiniz, ya da Allah kendi katından yakın zamanda üzerinize bir azap gönderir. Sonra Allah’a yalvarıp dua edersiniz ama duanız kabul edilmez.” Müminin şu davranışı da övülmüştür: “Cihadın en faziletlisi, zalim sultanın karşısında hakkı ve adaleti söylemektir.” Şu davranış da kınanmıştır: “Şüphesiz ki insanlar zalimi görüp de onun zulmüne engel olmazlarsa, Allah’ın kendi katından göndereceği bir azabı hepsine umumileştirmesi yakındır.” Şu adamın hali de hepimiz için önemli bir uyarıdır: “Kıyamet günü bir adam getirilir ve cehennem ateşine atılır. Bağırsakları karnından dışarı çıkar ve onlarla birlikte değirmen döndüren merkep gibi döner durur. Cehennem halkı onun yanına toplanırlar ve derler ki: Ey filan, sana ne oldu? Sen iyiliği emredip kötülüğe engel olmaz mıydın? O kişi de: Evet, iyiliği emrederdim, fakat kendim yapmazdım, kötülüğü yasaklardım, fakat kendim yapardım, der.” Bunlar bir Müslüman için önemli nasihatlerdir. 

YÖNETİCİLİK İSTEMEK

Nefsini terbiye eden bir Milli Görüşçü, illa da ben olayım diye bir yöneticiliğe talip olmaz. Burada alternatif oluşturmak için “ben de olabilirim” diyebilir, illa ben, ben olmasam olmaz gibi cümleler kurmaz. Yönetici olmak bir hak da değildir. Hak olsa edası vacip olur. Bu konuda Peygamberimizin öğüdü şudur: “Ey Abdurrahman… Kimseden yöneticilik görevi isteme. Zira bu görev sen istemeden verilirse, Allah yardımcın olur. Eğer sen istediğin için verilirse, Allah’tan yardım göremezsin.” Bu öğüde riayet edenler kurtuluşa ererler, etmeyenler ise sonunda pişmanlık duyarlar. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?