Reklamı Kapat

Milli Görüş ve ahlak

Bismillahirrahmanirrahim;

Hamdımız âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Allah’adır. Salâtımız ve selamımız ise Peygamberimiz, âli ve sahabeleri içindir.

Milli Görüş’ün önde yürüyen bayrağı “önce ahlak ve maneviyat”tır. Ahlak ve maneviyat olmadan “kardeşlik” olmaz, huzur ve barış olmaz. Hatta şehitlik olmaz. İslam, müminleri “kardeş” ilan etmiştir. HUCURAT 10: “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan korkup sakının; umulur ki esirgenirsiniz.” Müslümanlara, kenetlenmiş kilitli tuğlalardan yapılmış sağlam binalar gibi “tek bir ümmet” olmaları emredilmiştir. Ümmetin fertleri arasında yaratılıştan gelen zekâ, bedeni güç, sevgi, korku, cesaret gibi farklılıkların olması doğaldır. Farklı olanlar, farklılıklarını kibir ve övünme vesilesi yapmazlar. Yaparlarsa ümmetin en zararlı ferdi olurlar. Bu bakımdan “nefis terbiyesi” Milli Görüş’ün en önemli şiarlarından birisi sayılmıştır. Nefsini terbiye eden bir kimse; kendi çıkar ve menfaati için değil, kardeşi için çalışır. Çünkü iman ile kardeşlik arasında sıkı bir bağ vardır. Peygamberimiz, “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” buyurmuştur. Müminler için bu önemli bir ahlaktır ve imtihan ancak böylesi bir ahlak ile kazanılır. Sertlik ve mukavemetimiz kardeşlerimize değil, hak ilahın, hak peygamberin, hak davanın gerçek düşmanlarına karşı olmalıdır. FETİH 29: “Muhammed, Allah’ın elçisidir. Ve onunla birlikte olanlar kâfirlere karşı sert ve çetin, kendi aralarında merhametli ve şefkatlidirler…” Merhamet ve şefkat insaflı olmayı gerektirir. Müslüman birlikte çalıştığı kardeşlerine teklifte bulunur veya nasihat eder, indi kabahatler icat edip ayıplamaz ve kınamaz.

 

AHLAK

Ahlak; insanın bir amaca yönelik olarak kendi arzusu ile iyi davranışlarda bulunması, kötülüklerden uzak durmasıdır. İslam ahlakı, bir görev ahlakıdır. Allah’a, Peygambere, emir sahibi lidere itaat etmek bir görevdir. Bir müminin, emredilen itaati ahlak haline getirmesi Müslümanlığının güzelliğindendir. Kur’an’da Peygamberimize: “Ve şüphesiz sen, yüce bir ahlak üzerindesin” (Kalem 4) denmesi, itaat şuuru sebebiyledir. Sorulan bir soru üzerine Hz. Aişe: “Onun ahlakı Kur’an’dır” demesi bundandır. Bunun için Peygamberimiz: “Ben yüce ahlak esaslarını tamamlamak üzere gönderildim” buyurmuştur. Ahlakın önemli unsurlarından birisi de niyettir. Müminin her işinde “Allah’ın rızasını” gözetmesi ahlaktır. Müminin görev ahlakı; maruf olduğu sürece emredileni “işittik ve itaat ettik” şuuruyla yapmasıdır. “Yaratan Allah’ı tazim etmek, mahlûka şefkat beslemek” ahlakın fatihasıdır. Mahlûka şefkat, insanların hidayetine sebep olmak için İslam’ı tebliğ etmek ve tanıtmak ile olur. Tebliğin ve tanıtmanın muhatabı sadece insanlardır ve bu görevin hikmetle yapılması gerekir. Görev yapılırken, muhatabın idrakine uygun bir söylemin belirlenmesi emredilen bir şeydir. Kimine manevi ispat üzerinden, kimine de maddi ispat üzerinden tebliğ ve tanıtma yaparsınız. Kimine marşlar ile kimine de şarkılar ile yaklaşırsınız. Yeter ki marşlar da, şarkılar da davayı tebliğ ve tanıtmak için olsun. Kalpleri hidayete açık tutan da kapalı tutan da sadece Allah’tır. Bundandır ki “biz şu kesimden oy alırız, şu kesimden oy alamayız” şeklindeki bir kanaatle, toplumun hiçbir kesimini tebliğin ve tanıtmanın dışında tutamayız. Böylesi bir tutum, müminin görev ahlakıyla bağdaşmaz. Davanın tebliği ve tanıtımında, istişare ile belirlenmiş bir strateji gereği, üslupta ve söylemde olması gereken tavır değişikliğini “eksen kayması” şeklinde değerlendirmek, yapılan tebliği ve tanıtmayı zedeler ve tereddütlü bir ortamın doğmasına neden olur. Taassup; yani tutuculuk, ifrat ve tefrit; yani radikalizm ve liberalizm bizim ahlakımız olamaz. Milli Görüş’ün yolu orta yoldur. Yolumuz ikrah yolu değil ikna yoludur.

 

MİZAN

Mizan, tartı demektir. Tartmak bir görevdir, bu görevin doğru bir tartı ile yapılması istemiştir. İSRA 35: “Ölçtüğünüz zaman ölçüyü tam yapın ve dosdoğru bir tartıyla tartın; bu, daha hayırlıdır ve sonuç bakımından daha güzeldir.” İnsan; kendini ilgilendirmeyen, hakikatini bilmediği şeyleri mesele edinip arkasına düşmemelidir. Bunu yapanın kulağı, gözü, kalbi de bu hatalı davranıştan sorumlu olur. İSRA 36: “Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme; çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” Bir Milli Görüşçünün dava büyüklerine ve kardeşlerine karşı kulağı, gözü ve kalbi eğri olmamalı, ülfet ve ünsiyet ehli olmalıdır. İSRA 37: “Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca erişebilirsin.” Takvasını ve ilmini kardeşlerine karşı övünme vesilesi yapanlar hak katında makbul insan sayılmazlar. Erbakan Hocamızın dediği gibi “tavaf esnasında kardeşine dirsek atanlar” yaptığı tavafın sevabından mahrum olurlar. Bir Milli Görüşçü, kardeşinin kusurunu, ayıbını örter ve ona her konuda faydalı katkılarda bulunur. Peygamberimiz Müslüman’ı: “Müslüman; Müslümanların onun elinden ve dilinden emin oldukları kimsedir” (Müslim) diye tanımlar. Mizana konulacak en hayırlı şeyin güzel ahlak olduğunu bize Peygamberimiz haber verir.

SAADET PARTİSİ

Saadet Partisi; Milli Görüş’ün tek temsilcisidir. Batıla, zulme ve zalime karşı yürüttüğü mücadeleyi, hakkını vererek yürütmeyi kendisine şiar edinmiştir. Gayesi bütün insanlığın saadetidir. Düşmanın düşmanlığını artıracak “lüzumsuz efeliklerden” uzak durur. Kötülükler ile mücadele etmesi, şahısları ıslah içindir. Cenab-ı Allah, rızasını gözeterek iş görenlere yardım eder. Saadet Partisi; Milli Görüş’ün temel esaslarına sadakat gösterdiği için korunuyor. Akarsu kir tutmaz. Tutunduğumuz ipten şüphemiz yoktur. Ana teşkilatlarımızla, kadın ve gençlik kollarımızla, yurtdışı temsilciliklerimizle, MİLKO’larımızla iyilikler ve güzellikler için, iyi ve güzel olan yolda, iyi ve güzel işler yapmaya gayret ediyoruz. Kınayanın kınamasına, ayıplayanın ayıplamasına, çamur atanın çamuruna aldırmadan kölelikten kulluğa koşuyoruz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

milli görüş - Allah cc razı olsun saygı değer hocam. kalbinizdeki pırıltı, köşe yazınıza yansımış. Allah cc hidayetimizi artırsın inşaAllah.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 22:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?