Reklamı Kapat

Coni kıvırıyor (!) Mehmetçik kararlı

Savunma kaynaklarımla konuştum. Türkiye net, Türkiye kararlı. Tarihinin en büyük yığınağını Suriye sınırına yapıyor. Hedef Fırat’ın doğusundaki terör yuvaları. Amerikalı Bolton ise Türkiye’yi; YPG ve PYD’ye dokunmayan bir harekâta ikna için Türkiye’de!

Lamı cimi yok! Coni, Suriye’den, Irak’tan, İncirlik’ten ve Ortadoğu’dan da çekilecek! Ama kıvırıyor. Oysa Türkiye’nin, küreselcilerin çıkarmak istediği büyük bir savaşa hazırlandığı savunma sistemlerine verdiği önemden bile belli. Bu gavur kafasında hiç mi “Feraset!” olmaz ya hu!

MEDENİYET, KUŞUN KONMASINDA!

Kış ayları geldi. Site yöneticilerinden mahalle muhtarına, cami imamından köy öğretmenine, müteahhidinden belediye başkanına,  TOKİ’den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kadar hepimizin ciddi bir mesuliyeti daha var! Rabbimizin sevimli mahlukatı kediler, köpekler, şehrin kuşlarının hali nicedir hiç düşünür müyüz? Konutların çatılarında kuş evleri, kedi köpekler için etraflarında basit korunaklı bölgeler neden yapılmaz! Yaratıcımıza hürmet, yarattıkları mahlûklara şefkat ve merhamet nerede?

***

Mesele şu: Yaban hayvanları doğada kendini koruyabiliyor. Ancak ağacı, yeşili katledip asfaltlaşma ve betonlaşma ile zulmettiğimiz şehirlerde sokak hayvanlarının donmadan barınacağı imkân kalmıyor! Sonra acı bedeller ödüyoruz!

“Ecdâd…” kelimesi dilimizden düşmüyor. O ceddimiz, camilerin çatı ve avlularına kuş evleri yaparken… Bugün yapılan camilerin pervazlarına neden kuşkonmaz tabir edilen keskin cam parçaları dizilir? Neden buna sessiz kalınır!

***

Diyeceksiniz ki “Bu ülkede” çocuklar, kadınlar, yaşlılar sokaklarda yatıyor! Bu ayıp da bize yeter zaten! Lakin yeni bir medeniyet inşa edeceksek, bunun filizleri bu merhamet düşüncesinden geçmez mi?

GÖKÇEK GİTTİ, ALTINOK GELDİ

Ankara Keçiören’de 1994-2009’da kesintisiz belediye başkanlığı yaptı. Sonra Melih Gökçek’le takıştı. 10 yıl ara verdi. Ne zaman ki Gökçek gitti, Altınok tekrar Keçiören’e döndü.

***

Ankara’da mevcut ilçe belediye başkanlarının ise üstü çizildi. Mustafa Tuna, Mesut Akgül, Mustafa Ak, Gazi Şahin, Lokman Ertürk, Fatih Duruay… Birçok ilde olduğu gibi yerlerine yeni, genç, çok tanınmayan ama yıpranmamış isimler tercih edildi. Gölbaşı, Etimesgut ve Polatlı MHP’ye bırakıldı. Ancak kulislerde Tuna’nın TOKİ başkanı yapılacağı konuşuluyor.

KİMİSİ BAKAN, KİMİSİ EMİRERİ!

Cumhurbaşkanının danışmanları bakan oluyor, genel müdür oluyor. Devleti yönetiyor! Bazı milletvekillerinin danışmanları ise “emireri!” TBMM’deki danışmanların sorunları bitmiyor. Bir kısmını yazmıştık. Maaşından vekilin taksitlerine para aktarmak, çocuğuna bakmak, seçmenin bitip tükenmez taleplerine yetişmek gibi, vekille ufacık bir takışmada işsiz kalmak gibi…
***
Özellikle iktidar danışmanlarının Salı günleri nükseden bir ıstırabı daha var! Sabah erkenden gelip, grup toplantısı öncesi kuyruğa girmek! Grup salonunda şöyle Cumhurbaşkanı'nın tam karşısında vekil için yer kapmak. Vekil 11.30’da gelene kadar da o koltuğu tutmak zorundalar. Yani vekil göze girecek, çilesini danışman çekecek! Danışmanlar, TBMM’den hukuki güvence istiyor.

MUHAFAZAKÂR ENDİŞE!

KONDA’nın “Hayat Tarzı, Toplumsal Değişim” araştırması, eğer sağlıklı ve geneli yansıtıyor ise ilginç veriler sunuyor! İnançlı insanların yönettiği, Milli Eğitim’de din eğitiminin arttığı, cemaatlerin en faal olduğu, yüzde 99’un da Müslüman olduğu ülkemizde… Ateistlerin oranı yüzde 1’den 3’e çıkmış!

Dahası var! Şehirli, zengin muhafazakâr modernlerin endişesi, çoğunlukla CHP’ye oy veren endişeli modernleri geçmiş! Muhafazakârlık artarken inanç azalıyor! Tarihin nasıl bir dönemini yaşıyoruz acaba!

ÖDEV BELASI, 4+4 BELASI VE SINAV BELASI

Eğer; baba işkolik, anne aşırı korumacı, öğretmen “Az oyun, çok ödevci” ise… Çocuk da çok zeki, doğal olarak yaramaz ve ilkokulda da “çok başarılıysa…” Psikologlara göre bunların çoğu 12 saatlik koşunun, ilk 4 saatinde aşırı yoruluyor, lisede “isyan” ediyor. Okulu bırakıyor. Üniversiteye ulaşsa bile bitkin düşüyor.

Ziya Hoca, “Ani sistem değişikliği olmayacak” diyeceğine, 4+4 yanlışını hemen bu sene 5+3 yapsa, LGS’yi ve sınav baskısını kaldırsa… Minikler de, öğretmenler de, veliler de rahatlasa… Ödev yapmadı diye 6 yaşındaki Mertcan’ları yitirmesek! Nasıl olur?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?