Reklamı Kapat

Peygamber Efendimiz’i örnek alın, başkasını değil

Peygamber Efendimiz buyuruyor, “Para vardır kendine harcarsın. Para vardır ana-babana harcarsın. Para vardır, oğluna harcarsın. Para vardır, ailene ve hanımına harcarsın. Bir de para vardır Allah yolunda harcarsın ki, en muazzam en güzeli budur. Ecir bakımında da en güzeli, en iyisi Allah yolunda harcamaktır.” Bir insanın kendi nefsini ayakta tutacak kadar çalışıp kazanması farzdır. Yani dilenmek kesinlikle yoktur, dinimizde caiz değildir. Keza borcu varsa borcunu ödeyecek kadar çalışıp kazanması farzdır. Keza ailesinin çoluğunun çocuğunun geçimini sağlayacak kadar çalışması farzdır. Keza yaşlı anası babası varsa onlara bakacak kadar kazanması farzdır. Bundan sonrası mubahtır. Tabii haram yollarla olmamak kaydıyla, misal ‘Ankara’nın en zengini benim’ diyerek kibirlenmemek kaydıyla. Cami yapalım, okul yapalım, zengin olayım da hacca gideyim, çocuk okutayım gibi harcamalar için çalışıp kazanma isteği menduptur, teşvik edilmiştir. İşte Peygamberimiz de onu söylüyor.

ALLAH, EVLENMEYİ EMREDİYOR

Kur’an’da Allah evlenmeyi emrediyor. Bize helal olan kadınlarla, bize helal olan erkeklerle evlenmemizi söylüyor. Bir adamın zina yapması gibi bir tehlike varsa ortada evlenmesi farzdır. Evlenmediği takdirde zina yapma şüphesi varsa o adama evlenmek vaciptir. Tüm peygamberler gibi Hz. Muhammed Efendimiz de masumdur. Allah onları seçmiştir, Allah onları korumuştur. Mekke’nin o putperest müşriklerinden birinin evine gidiyorsunuz, şapkanızı evin kapısına asıyorsunuz. Anlayasınız diye şapka diyorum, o zamanlar şapka yok tabii ki. İşte gittiniz bir kadının kapısının önüne şapkanızı astınız, o gece o kadın senin demektir. Ertesi gün de başka bir adam geliyor, o şapkasını asıyor. İşte böyle beter bir toplum. Böyle bir toplumda yetişmiş Peygamber Efendimiz, bu topluma rağmen tek bir leke sürülmemiştir ona.

DİNSİZ FİLOZOF BİLE PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN MASUM OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ

Fransız bir filozof Voltaire, Hristiyan bir ailenin çocuğu ve çok zeki. Bu filozofu küçükken sık sık kiliseye götürüyorlarmış iyi bir Hristiyan olsun diye. Ama bakmış ki papazlar oyun çeviriyorlar, günah çıkarmaya gelen kadınların ve kızların ırzına geçiyorlar. Zamanla bu filozof daha fazla aklı erip yetişkin olmaya başlayınca bu durumlara bakıp ‘Eğer din bu ise ben dinsizim’ demiş. Ömür boyunca da kiliseyle mücadele etmiştir. Tabii papazlar eskiden beri Peygamber Efendimiz’e hücum ederler, ona türlü iftiralar atarlar. Voltaire de bunların ne mal olduğunu biliyor, onlara inanmıyor. Voltaire bu sefer de tutup Arap edebiyatını, Peygamberimiz’i incelemiş. Özellikle de şiirlere bakmış, tabii eskiden beri Arapların Allah tarafından verilen bir şiir yeteneği var. Voltaire bu incelemelerinin sonucunda bakıp görüyor ki Peygamber Efendimiz’in hayatında herhangi bir gizlilik yok, her şey apaçık ortada. O dinsiz filozof bile Peygamber Efendimiz’in tek bir kara lekeye bulaşmadığını söylemiştir.

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN SİYASET MAHARETİ

Peygamber Efendimiz’in hanımlarından Yahudi asıllı Safiye anamız Hayber Savaşı’ndan sonra esir düşmüştür. Hani savaşlardan sonra esir alınan insanlar var ya onların erkek olanları köle, kadın olanları da cariye olarak kullanılırmış. Hayber Savaşı’ndan sonra da Peygamber Efendimiz’e de Safiye annemiz düşmüştür. Bu Allah’ın kanunudur. Sen de Allah yolunda cihat et, canını ortaya koy sana da cariye verilsin. Şimdi adam çürük raporu alıp askerden kaçıyor. İslam’da kimseyi zorla Müslüman yapmak yoktur. Bakın İslam tarihine bir tane örnek bulamazsınız. Ama kâfir bir beldeye İslam’ı götürmek için savaş verilmiş ve o savaş kazanılmışsa bazı hükümler var. Eğer oradaki insanlar Müslüman olursa kardeşimizdir kesinlikle köle, esir ve cariye muamelesi görmez. Ama Müslüman olmamışsa onun canını malını ben koruyacağım, bana vergi vereceksin diyebilirsin. İşte bu hükümlerden yola çıkılarak Peygamber Efendimiz de Safiye annemizi savaştan sonra cariye olarak almıştır. Müslüman ol diye zorlamamıştır ama onunla evlenmiştir. Ehl-i kitap bir kadın ile Müslüman erkeğin evlenmesinde herhangi bir dini sakınca yoktur. Dinimizde bu böyle. Tabii Safiye annemiz çok zeki bir kadın, ilk günden Müslüman olmuş. Fakat Yahudiler halen rahat durmuyor, dünyayı ateşe sokmak istiyorlar. Gidip Arapları kışkırtıp Peygamberimiz’e karşı isyan ettiriyorlar. Uhud Savaşı, Hendek Savaşı ve daha niceleri hep Yahudilerin kışkırtmaları sonucu çıkmıştır. Peygamber Efendimiz Safiye annemizce evlenince Yahudiler, ‘Bizim damadımız oldu, artık böyle yapmayalım’ diyorlar. İşte Peygamber Efendimiz böylelikle siyasetteki maharetini bir kez daha göstermiş oldu. Onların entrikalarını kesmek için Safiye annemizle evlendi. Peygamber Efendimiz sadece Hz. Ayşe validemizle kızken evlenmiştir. Diğer evliliklerinin hepsi dul kadınlarladır. Bunların sebepleri, ahlaki, siyasi, dini ve sosyal meseleler.

AVRUPA VE AMERİKA’DA NÜFUS KRİZİ VAR

Şimdi bazı kişiler ‘ben evlenmeyeceğim’ diyor. Falanca hoca hiç evlenmemiş, ben de onu örnek alacam evlenmem. Yahu Kur’an evlen diyor. Sana ne falanca hocadan? O hocayı örnek alacağına Peygamber Efendimiz’i örnek al. Evleneceksiniz, çocuk sahibi olacaksınız. Ben Avrupa’da ve Amerika’da çok kaldım. Adamlar büyük bir krizin içerisindeler. Ne krizi biliyor musunuz? Çocuk nüfus, genç nüfus yok. Avrupa ve Amerika’da kadın çocuk yapmıyor. Bir defa Avrupa’da bir yerde konferans veriyorum, 20-30 bin kişilik büyük bir salonda güzel bir program olmuştu. Neyse konferans bitti, adamın biri kalktı beni övmeye başladı. Yapmamasını söyledim ve kim olduğunu sorudum. Adam meğerse oranın belediye başkanıymış. Şimdi o kadar akıcı Türkçe konuşan biri nasıl belediye başkanı olur dedim kendi kendime. Meğer adam Türk’müş ve o beldede Türk nüfusu yüzde 51’i geçmiş. 1987’de oldu bu olay, şimdisini siz düşünün. Oradaki insanlar çocuk yapmıyorlar. Dışardan gelenler de çocuk parası alabilmek için sürekli çocuk yapıyor. Bakın aynı şey Amerika’da vardı. Bir zamanlar Amerika’da zencileri otobüse bindirmiyorlardı, adam yerine koymuyorlardı. Ama şimdi öyle mi? Hayır şimdi çocukları sayesinde lüks hayat süren zenciler var.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof. Dr. Cevat Akşit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?