Millî Eğitim Bakanlığından Ders Kitaplarına Neşter!

Millî Eğitim Bakanlığının (MEB), ilkokul, ortaokul ve lise ders kitaplarında bazı olumlu düzeltmeler yapacağı haberleri geliyor.

İnşallah diyoruz ve iyi dilek ve temennilerimizi iletiyoruz.   

Bu vesile ile, ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneğinin ortaya koyduğu bazı gerçekleri ve tespitleri hatırlatmak istiyorum.

ÖĞ-DER, nelerin yapılmasını talep etmişti ders kitaplarında? Şöyle bir bakalım;  

* “Eğitim kutsal bir görevdir. Çocuklarımız bu kutsal görevi yerine getirirken farkındalık oluşturmak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın istediği ‘Dindar nesiller’ yetiştirmek için bütün kitaplar besmeleyle başlamalıdır.”

* “İslam dininin doğru öğretilmesi için hak, batıl, şirk, tevhit, cihat gibi kavramların da tekrar kitaplarda kullanılması gerekir.”

* “Dil bilgisi ve edebiyat kitaplarında özellikle mason yazarların eserlerine çok yer verilmiş. Örnek şahsiyetler ve millî kimliğimizi pekiştirici tanınmış yazar ve şairlere daha çok yer verilmesi zarurettir.”

* “Kur’an’daki müspet ilimlerle ilgili ayetlerin müfredata eklenmesi gerekir.”

* “Kullanılan dil ve üslup günlük gazete kültürü seviyesinde olup ilmî, ahlaki, edebî ve sanatsal gelişmeyi sağlayacak katkıdan uzaktır.”

* “Gerek kullanılan görseller gerekse metinler Avrupa kültürünü; giyim, yemek, yaşam tarzını ve inancını açık ve gizli bir şekilde empoze etmektedir.”

* “Hayat bilgisi kitaplarında kullanılan çizimler toplumumuzun yapısına aykırıdır.”

* “Müfredatımızda Kemalizm bir din gibi çocuklarımıza sunulmaktadır. Bu yanlıştan dönülmeli ve anasınıfından itibaren çocuklarımıza ahlaki ve manevi eğitim verilmelidir.”

Millî Eğitim Bakanlığından Ders Kitaplarına Neşter!

KÜLTÜRÜMÜZE AİT OLMAYAN GÖRSEL VE İÇERİKLER!

Şuurlu Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER’in dikkat çektiği hususlardan biri de, toplumumuza ve kültürümüze ait olmayan görsel ve içeriklerin ders kitaplarından çıkarılması yönünde… Okuyalım;

* “Türkçe ve edebiyat ders kitaplarında özetlenen metinlerin içeriği boşaltılmış. Kullanılan metinler öğrencilere manevi anlamda bir kazanım sağlamamaktadır.”

* “Çoğunluğu Sünni mezheplerine tabi olan ülkemizde gerek Türkçe gerekse din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında ehli sünnetin inanç değerlerine ağırlık verilmelidir.”

* “Lise din kültürü ahlak bilgisi kitaplarında laiklik ünitesi her yıl tekrar edilmektedir. Bu ünitenin kitaplardan kaldırılması gerekir.”

* “İngilizce kitaplarında ülkemize, toplumumuza ve kültürümüze ait hiçbir görsel ve içerik yok. Yabancı dil, öğretmekten çok kültür aktarımı amacıyla hazırlanmış bir müfredatla karşı karşıyayız. Falcılığın, vampirizmin, GAP Year vb. hayat tarzının özendirildiği ve tamamen Avrupa kültürünün dayatıldığı yabancı dil ders müfredatlarının ve kitaplarının bütünüyle değişmesi gerekir.”

* “Hayat bilgisi, hayatı ve insanı yaratanın bilgisi ile başlamalıdır. Millî ve manevi değerlerden ve kendi kültürümüzden, kültürel değerlerimizden, millet olma şuurundan kopuk bir hayat bilgisinin nesillerimize verebileceği hiçbir şey yoktur.”

* “Bütün din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında Peygamber Efendimizin ismi anılırken salat ve selam kelimeleri kullanılmamış.”

* “Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin yerine temel dini bilgiler dersi zorunlu olmalıdır.”

***

Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ders kitaplarında revizeye giderken bu görüş ve tespitleri göz önünde bulundurmalıdır diye düşünüyoruz.  

GELENEKSEL YILDIZ HOLDİNG SERGİSİ

Millî Eğitim Bakanlığından Ders Kitaplarına Neşter!

* Geleneksel Yıldız Holding sergisi yarın Çamlıca'daki Yıldız Holding kampüsünde açılacak.

* Ülker’in de bağlı olduğu Yıldız Holding, gelenekselleşen ‘Mutlu Et Mutlu Ol Günü’nü bu Perşembe günü (yarın) kutlayacak.

* Yıldız Holding üst yönetiminin katılımıyla yarın saat 17.00’de bir sergi açılışı da olacak.

* Sergide Yıldız Holding koleksiyonunda yer alan farklı dönemlere ait arkeolojik eserler bulunuyor.

* Toplumu ortak bir paydada bir araya getiren ve kültür dünyasına yön veren projelerde yer almaya özen gösteren Yıldız Holding, Çamlıca’daki sergi salonunda, geleneksel İslam eserlerinin yanı sıra, Yıldız Holding Sanat Koleksiyonu’na ait çağdaş eserler de kalıcı olarak sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

TÜRKİYE MAARİF VAKFINDAN EĞİTİM ZİRVESİ!

Eğitimin dünyadaki zirve isimleri, 17-18 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul'da buluşuyor.

Zirveyi kim düzenliyor? Kimler katılıyor? Ayrıntılara bakalım;

* Türkiye Maarif Vakfının ev sahipliğinde, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek 3. Eğitim Zirvesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin'in de katılması bekleniyor.

* Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştirecek.

* Üç ülkeden eğitim bakanları ve altı kıtadan eğitim uzmanlarının katılacağı III. İstanbul Eğitim Zirvesinin ana teması, “Eğitimde Değişimi Yönetmek.”

* Zirvede bu sene yapay zekâ, biyo-teknoloji ve benzeri teknolojilerin kuşattığı insanın, dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruması ve insan olarak kalmasının mücadelesi gibi çarpıcı başlıklar de ele alınacak.

* Zirveye, 50’yi aşkın ülkeden alanında önemli eğitimci, akademisyen ve eğitim yöneticileri katılıyor. Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi, Malezya Milli Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek zirvede konuşma yapacak.

* Bazı katılımcılar ve konuşmacılar şöyle; Doç. Dr. Celile Ökten, Prof. Dr. Halil Berktay, Prof. Dr. Azmi Özcan, Didem K. Bayram, Elvan Kuzucu Hıdır, Attila Hajko (Macaristan), Prof. Dr. Chi-Kin John Lee-Hong Kong), Prof. Dr. Charles Reigeluth ( ABD), Prof. Dr. Mazslee Bin Malik (Malezya), Prof. Dr. Marenglen Biba (Arnavutluk), Charles Fadel (ABD), Hau Ming Tse ( İngiltere), Prof. Dr. Maryam Jaffar Ismail (Tanzanya), Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Prof. Dr. Mark Winterbottom (İngiltere), Prof. Dr. Douglas Hartman (ABD), Jennifer Groff.

* Türkiye Maarif Vakfı, 52 ülkede bulunan 441 okul, 1 üniversite, 23 eğitim merkezi ve 37 yurt binasında toplam 51.289 öğrenci ile faaliyetlerini sürdürüyor.

***

Zirveden nasıl bir sonuç çıkacak merak ediyorum. Yine burada duyurmak dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler