Reklamı Kapat

Namazımız hayatımıza ne kadar etki ediyor?

“Namazı dosdoğru kıl, çünkü namaz, insanı kötülüklerden ve çirkin işlerden alıkoyar” (Ankebut: 29/45) ilahi hükmü gereği namazımızın hayatımıza etkisini, bizi kötülüklerden alıkoyup, koymadığını test ettiğimizde nasıl bir sonuçla karşılaşıyoruz?

Namazımız evimize ve aile yaşantımıza etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Eşime zulmedemem, çocuklarımın İslami eğitimlerini ihmal edemem, akrabalarımla ilişkimi kesemem, komşularımla küs duramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız evimizde izlediğimiz dizi ve programlara etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Bu ahlaksız dizi ve filmleri izleyemem ve aileme de izletemem, benim evimde yüzlerce ahlaksız kanal bulunamaz diyebiliyor muyuz?

Namazımız internet ve sosyal medya ile ilişkimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Günah içeren sayfalarda dolaşamam, sosyal medyadan hakaret, küfür, iftira ve gıybet paylaşamam, benim evimde sınırsız, kontrolsüz, denetimsiz internet bulunamaz diyebiliyor muyuz?

Namazımız düğünümüze etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Haremlik-selamlık, tesettür ve mahremiyet prensiplerinin ihlal edildiği bir düğün yapamam diyebiliyor muyuz?

Namazımız ahlakımıza etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Başkasının ırzına, namusuna, iffetine göz dikemem, flört edemem, eşimi aldatamam, karşı cinsle seviyesiz, ciddiyetsiz, yakışıksız, laubali muhabbetler kuramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız alış verişimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! İçki satan marketlerden, kazancı emperyalistlere ve din düşmanlarına giden ticaret hanelerden alış veriş yapamam. Helal gıda sertifikasına ve helal kesime dikkat ederim, haram katkılı gıdaları kesinlikle evime sokamam diyebiliyor muyuz?

Namazımız ekonomimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Faizi ekonominin vazgeçilmez bir şartı olarak kabul edemem, ticaretimi faizle yürütemem, faizli kredilere, promosyonlara tamah edemem, evime, arabama faiz bulaştıramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız siyasetimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Haksızlık ve zulüm yapamam. Kul hakkına ve yetim hakkına el uzatamam. Harama imza atamam. Yanlışa sessiz kalamam. Bu bendendir diyip hataların üstünü örtemem diyebiliyor muyuz?

Namazınız bürokratik mertebelerdeki tavrımızı etkiliyor mu? Ben namaz kılan bir bürokratım! Rüşvet yiyemem, ihaleye fesat karıştıramam, yolsuzluk yapamam, haksız kazanç elde edemem, görevimi ve bağlantılarımı kullanarak hediye ve mal biriktiremem diyebiliyor muyuz?

Namazımız gözümüzü ve midemizi haramdan koruyor mu? Namazımız dilimizi gıybetten, hakaretten, küfürden koruyor mu? Namazımız kalbimizi hasetten, nefretten ve kinden koruyor mu? Namazımız öfkemizi yatıştırıyor mu? Namazımız bizi kul haklarından alıkoyuyor mu?

 Efendimiz (s.a.s.), “Kimin namazı onu kötülüklerden menetmiyorsa o namaz, sahibini Allah’tan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz” (Taberani) buyuruyor. Çünkü günde en az beş söz verip, aynı gün içerisinde en az beş yüz kez sözünden dönen bir Müslüman, söz verdiğine sürekli sadakatsizlik ediyor demektir. Ancak bu bizi kesinlikle umutsuzluğa sevk etmemeli aksine namaza dair motive etmelidir. Çünkü Efendimize (s.a.s.) namaz kıldığı halde kötülüklere ve günahlara devam eden birisinden bahsedildiğinde Efendimiz (s.a.s.), “Bir gün namaz, onu diğer günahlardan ve kötülüklerden alıkoyacaktır” buyurmuştur.

O halde bize düşen, hatalarımız ve günahlarımızda olsa, her şeye rağmen namazımıza sıkı sıkıya sarılmaktır. Çünkü bizi kötülüklerden alıkoyabilecek tek umudumuz namazımızıdır. Namazını kaybeden, kötülükler karşısında bütün umutlarını kaybetmiş demektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Kafkas - Su an yazilmis yazilar arasinda tek anlamli yazi bu yazi idi. Ama asiri politik ortamda cikarlar dinin onune gecmis durumda. Turkiye de geçmisteki diger toplumlar gibi bu feci şaşkinliğin bedelini çok ağir ödemektedir. Korkarim bu vurdumduymazlik bitmez kişileŕ put olarak kalmaya devam ederse bir Irak veya Suriye olmak pek uzak degil...Allah basiret ve vicdan versin, taklit seviyesindeki siğ imanda birakmasin...

Yanıtla . 6Beğen 13 Aralık 08:14

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?