Reklamı Kapat

MHP iktidar mı, muhalefet mi?

Bu sorunun net olarak cevabını vermeden önce yeni dönemin ortaya çıkardığı ittifakların ne olduğunun ya da ne olması gerektiğinin tespit edilmesi gerekiyor. Söz gelimi ittifak iktidar partisi ile yapılmış ise bu bir koalisyon anlamına gelir mi? Ya da iktidar partisi ile yapılmış ittifakı geçmişte sık olmasa da yaşanan azınlık hükümetine dışarıdan destek vermek olarak nitelendirebilir miyiz? Bu sorulara günün şartları sebebiyle kesin cevap vermek zor. Çünkü ortada ne bir fiili koalisyon var ne de azınlık hükümetinin dışarıdan desteklenmesi söz konusu. Çünkü ortada bir azınlık iktidarı yok. O zaman çoğunluğa sahip olan bir iktidar partisinin MHP ile oluşturduğu ittifakı yanına bir destekçi bulması/alması olarak nitelendirmek mümkün. Böyle olunca da ortada adı konulmamış bir dış destek söz konusu demektir.

Aslında AK Parti MHP birlikteliğinin nasıl nitelendirilmesi pek önemli değil. Bir birliktelik ya da yol arkadaşlığı söz konusu. Üzerinde durmak istediğim husus tam olarak ne olduğu belli olmayan MHP-AK Parti ittifakının ortaya koyduğu görüntü sonuçta bir belirsizliğe yol açıyor. Mesela, CHP Genel Bakanı Kılıçdaroğlu bir konuşmasında, “Muhalefet partileri birbirini eleştirirse en büyük avantajı iktidar partisi sağlar” diyerek bu konudaki belirsizliği vurgulamış oluyordu. Hemen her konuda MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin iktidar partisinin yanında yer alması, bunun da ötesinde aynı çizgide yürüyerek muhalefet partilerine karşı ağır eleştirilerde bulunması ister istemez MHP muhalefet partisi mi, iktidar ortağı olarak iktidar partisi mi sorusunu akla getiriyor. Elbette, MHP’nin konumunu kendisi belirleyecektir. Ancak, diğer muhalefet partilerine yönelik iktidar ile aynı çizgide ve aynı sertlikte ve özellikle de iktidar gibi muhalefeti cepheleşmeye itici açıklamaları ister istemez siyasette yeni bir yaklaşımı gündeme getirmiş bulunuyor. Bu yaklaşım ise kendileri dışında kalan partileri hainler ya da vatan sevgisi olmayanlar gibi bir noktaya oturtmaları sonucunu doğruyor.

MHP’nin bu hem muhalefet hem de iktidardan fazla iktidar yanlısı yaklaşımı bir belirsizliğe yol açıyor. Daha doğrusu siyasetin işleyişi bakımdan bir belisizlik değil ama MHP’nin konumunu belirlemede bu belirsizlik söz konusu oluyor. Böyle olunca Kılıçdaroğlu’nun MHP’ye yönelik muhalefet partilerinin birbirini suçlamasının iktidara yaradığı şeklindeki yaklaşımı da havada kalıyor. Çünkü MHP görünürde muhalefet partisi ama fiiliyatta iktidara hemen her konuda destek veriyor. İktidar sözcüleri ile aynı üslubu kullanıyor. O zaman MHP ve AK Parti farklı iki partinin ittifakı gibi görünse de fiiliyatta adı konulmamış bir birlikteliği mi söz konusu, sorusunu akla getiriyor. Akla gelen bir başka soru ise hemen her konuda iki parti böylesine birliktelik sergileyebiliyorsa geçen zaman içinde AK Parti mi MHP’ye, yoksa MHP mi AK Parti’ye yaklaştı? Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü bazen iki tarafın da çok farklı noktalarda olduğu görüntüsü ortaya çıkıyor. Ancak, bu farklılıklar istisnai bir görüntü veriyor. Mademki iki parti arasında genelde bir fark yok o zaman bu birlikteliğin adını net bir şekilde koymaları iktidar ve muhalefet tariflerinin karışmasını engellemeleri gerekmez mi?

Hemen belirteyim ki, muhalefet partilerinin birbirlerini eleştirmemesi yaklaşımı bana doğru gelmiyor. Elbette, tüm partiler birbirlerinin yanlışını dile getirmek durumdadırlar. Ancak, icra makamı iktidar olduğu için iktidarın yanlışlarını dile getirmek muhalefetin asli görevidir. Bunu yaparken üsluba dikkat etmek gerekir. Bir taraf kendilerini vatansever ilan ederken kendileri dışındaki partileri hain ilan etmek gibi bir tavır sergilerlerse böyle bir üslup siyasette seviye kaybına yol açtığı gibi kamplaşmayı, cepheleşmeyi de gündeme getirir ki, bu kamplaşma geçmişte ülkemize ve insanımıza hayır getirmedi. Bunun unutulmaması gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Erkan./hollanda - Muhalefet iktidari elerdirdigi kadar yanlis bulursa digerlerinide elestirebilmeli..neymis yoksa ak partiye yarar diye elestirmemesi dogrumu..? Siyaset bumu..ak partiye yarayacak diye elestirmemek..? Kafa yapisi. Bu chp nin..ya bunlarla is tutanlara ne demeli..? Bunlardan farklimi zannedersiniz..? Yeterki Erdogan gitsin Ulkeye ne olursa olsun..kafa yapilari bu..ne kadar dogru..? Bunun adi..hasettir.. sayin Bayceliyi tebrik ederim devletin tehlikede oldugunu gorup devletin yaninda yer almistir..disardaki hain kadar icerde de dolu dur bu itlerden ..temizlik icin devlete destek sart..bizim muhalefet anca..kotulemeyi bilir baska bildikleri yok zaten...yahu bu devlet hicmi dogru is yapmadi...???

Yanıtla . 1Beğen 07 Aralık 13:00

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?