Reklamı Kapat

İslam ve Demokrasi -2-

Tüm farklılaşmalar İslam çerçevesinde olup, başka din/düzen/yol/hayat tarzları içinde arayış söz konusu değildir. Ayrıca ahlak/nefs terbiyesiyle ilgili olarak farklı isimlerle “tarikat” gerçeği ortaya çıkmıştır.

İslam içinde arayışlar, yollar ile İslam dışındaki yollar bir midir?

Demokrasi dininde ise demokrasinin anlamlandırılmasında farklı görüşler, çeşitlilikler ortaya çıkmıştır. İlkeler, kuramlar, kurallar, görüşler... Böylece tüm ideolojiler, partiler, farklılıklar ortaya çıkmış ve isimlendirilmiştir. Demokrasi bir öznedir. Her şey ona uygun olacaktır. Böylece demokrasi şeytanın saptırmasıyla insanların uydurdukları düzenler, ideolojiler özelliğindedir. Demokrasinin yolu, değerleri, ilkeleri, hatta “ahlakı” bile oluşmuştur?! Her şeyin çaresi, çözümü, ilacıdır demokrasi?! (Mısır’da, Cezayir’de, Türkiye’de görüldü.) Demokrasi “halkın kendi kendisini yönetmesi” ise, buna niçin emperyalist devletler izin vermiyorlar? Seçim görüntüsünde seçtirim veya darbeler vardır.

Demokrasilerde daha çok servet gücü olanlar egemen olurlar. Ahlak, erdem, ilim sahipleri geçerli değildir. İslam’da tevhid esastır; demokrasilerdeyse tefrika/bölünme/parçalanma/ayrışmalar kaçınılmazdır. İslam’da birlik emir/farzdır. Tefrika haramdır/yasaktır. Demokrasilerde ise tefrika/partiler olmazsa olmazdır.

İslam AllahuTeala’nın dinidir, demokrasiler ise insanların uydurdukları dindir. Demokrasi özü itibariyle seküler, materyalist, ateisttir. Allah ya inkar edilir, ya da varlığı kabul ile dünya işlerine müdahalesi / düzenlemesi reddedilir.

Merhum Erbakan Hocamız: “Bizdeki partiler batı taklitçisi sağcı ve solcu partilerdir. Biz ne sağda,ne de soldayız. Milli Görüşçüyüz” derdi. Milletimizin sağcı veya solcu olamayacağını vurgulardı. Trump, Netenyahu gibi “sağcıların” amel defterleri sağından mı verilecek?!

Konuyla ilgili medeniyetimizin/çağımızın vicdanlarından merhum Cemil Meriç’ten birkaç alıntı: “Kapitalizmin sonucu sömürüdür. Batı öteki ülkeleri sömürmek için demokrasiyi, liberalizmi, piyasayı, oryantalizmi araç olarak kullanmaktadır.” “İdeolojiler, Tanrıyı reddedenler için kılavuz olabilir.” “İdeolojiler, idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir.” “Sağ ve sol tanımı bizde yoktur. Bunların tahakkümünden kurtulmalıyız. Bu kavramlar sınıf kavgasına dayalı Batı için geçerlidir. Bizdeyse Hakikati kapatmak/örtmek, toplumumuzu da bölmek/çatıştırmak (düşmanlık) için uydurulmuş kavramlardır. Çözüm bu tefrikaya/kutuplaşmaya/düşmanlığa son vererek İslami dünya görüşünde birleşmektedir.” “Osmanlı da 1839’da İslam’ı ikinci plana atarak çareyi Batılılaşmada aradığı için çökmüş, dağılmıştır.” “Kendi hazinelerimize dönmeliyiz.”

Mümin/Müslüman olarak adlandırmış Rabbimiz bizi... Sağcı da solcu da olamayız, demokrat da... “Demokrasi şehidi” de olmaz!? Hıristiyan sağcı da solcu da olabilir.(C. Meriç) Müslümanlık kimliğinden başka hiçbir kimlikte vahdet/birlik sağlamak mümkün değildir.

Demokratik/laik ülkelerde İslami/dini hükümler geçerli değildir, hatta yasaktır. Din ya vicdanlarda veya hayatın sadece bir bölümündedir. Bölünmüştür. İslam’da da hükümranlık ancak Allah-u Teala’nın olup, tağutluk, şirk, İslam dışı hükümler, yollar yasaktır. Başka din mensupları kendi dinlerinde serbesttirler. İnanmaya da zorlanmazlar. Konuyla ilgili birkaç ayet-i kerime: 33. surenin adı “Ahzab” (hizipler, partiler) suresi olup, ilginçtir, 73 ayettir. Ve Efendimizin (s.a.v.) ifadesiyle: “Ümmet 73 fırkaya ayrılacaktır”. 58. sure olan Mücadele suresinde(19,22) “hizbüşşeytan”, “hizbullah” kavramlarına vurgu var. Fatiha (6,7), En’am (153) El-İsra (9), Yasin (4,60,61) ayetlerinde en adil, doğru yolun İslam olduğu, bu yoldan başka yollara saparsak, mutlu olamayacağımız, parçalanacağımız uyarıları, emir ve tavsiyeleri yapılmaktadır.

İslam’dan başka tüm öteki din/düzen/ideolojiler laik/seküler olup, şeytanın insanları doğru yoldan saptırması ile üretilmiş/uydurulmuş dinlerdir. Şeytanidir/batıldır... Çare İslam’dadır, vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?