Reklamı Kapat

Askıda pasta

Gelişmeler i“pasta ve dilim” metaforu ile ele aldığımızda, olumlu anlamda “payımıza düşen”in giderek azaldığı açıktır. Çünkü hem pastanın hem de payın azaldığı görülmektedir. Dağılımdaki “aslan payı”nı alanlar bu gerçeği gizlemek istese de, ekmeğini taştan çıkaranlar bu gerçekle her gün yüzleşiyor. Bu durumun farkında olmayanlar ise, ekmek elden su gölden yaşayanlar oluyor. Ve bu gerçekler onlara anlatıldığında “ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin” edebiyatına başvuruyorlar.

Bizde onların bu anlayışından yola çıkarak bir fikir ürettik. “Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin” anlayışını uygun olarak “askıda pasta” uygulaması başlattık. Aklını peynir ekmekle yemek istemeyenler için büyük bir umut olan bu gelişme desteklenmelidir. Çünkü ekmek kavgasının verildiği bir dönemde paylaşmak gerekiyor. Ancak pastanın maliyeti ekmeğin maliyetinden fazla ise bu nasıl olacak? Esnafı düşündüren, ekmek bulamayanı ise sevindiren bu durum olaylara yaklaşım tarzını da ele veriyor. Çünkü pastanın büyüyeceği hayaliyle herkesin ağzına bir dilim pasta verilse de dilim giderek küçülüyor.

Çare arayan şunu sorar: Payda büyümeden pay nasıl büyüyecek? Ülkemizin kaynakları ve potansiyeli düşünüldüğünde aslında pasta büyük! Bu büyüklük paylaşma söz konusu olduğunda “faiz dışı fazla” mantığıyla ele alınıyor ve büyüklüğün büyük bir kısmı paylaşım dışında kalıyor. Bunu görüp ses çıkaranlar kamplaştırılıyor, ses çıkarmayanlar ise pasta payına bakıyor. Hâlbuki ses çıkarmadıkça pay artmıyor hatta pasta daha da küçülüyor. Asıl sorun ise, “pasta büyük” niye küçültülüyor diye mi, “payıma düşen niye azalıyor” diye mi ses çıkaracağımızı bilememek!

Bildiğimiz bir şey var ki; bu millet “kolay lokma” değildir. Bunu bilenler onu “yumuşak lokma” yapmak için payına düşeni yapmaktan geri durmasa da, yaşanmakta olan ekonomik sorunlar bu gidişata sessiz kalınamayacağını gösteriyor. Bugün derin bir sessizliğin yaşanması belki de bu çığlığa bir hazırlıktır? Ekmeğiyle oynanan insan sayısıyla, ekmeğine yağ sürülen insan sayısının arasındaki makas açıldıkça, ülkenin zenginleşmesinin hiçbir anlamı yoktur. Bunun farkındaysan; ‘her şey çok güzel olacak’ masalı yerine, ‘kötü şeyler de olacak ama yanında olacağım’ samimiyetini gösterenlerle birlikte ol!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?