En özgür ülke Tunus’muş(!)

 

Cemal Kaşıkçı hadisesi tartışılırken,  basın özgürlüğü bağlamında iş bu noktaya geldi.

Biz daha çok neden üzerinde durmak isteriz. Niçin Tunus, sorusuna peşinen şu cevap verilebilir:

Tunus’un en çok bilinen özelliği; bu ülkenin dini dışlamasıdır. Din dışılıkta, laiklik uygulamasında Türkiye’yi sollayan tek İslam ülkesi. Şu kadarını belirtelim ki; orada sokaklarda dahi kadınların başlarını örtmeleri uzun zaman yasaklanmıştır. Kurucu irade, uygulamalar noktasında çok acımasız davrandı.

Şimdi de; Gannuşi vasıtasıyla, işbirlikçilik devam ettirilmek istenmekte. Eski İslamcı, Raşit el Gannuşi, “Siyasal İslam’dan demokratik İslam’a geçiyoruz” sözleriyle, değişimi ve dönüşümü haber vermişti.

Tabii, beklendiği gibi, bu fikirlerini açıkladığı 2016 Mayıs kongresini takip eden ve bu fikirlerin dünyaya yayılmasına aracılık eden Batı medyası oldu.

Adına light İslam veya ılımlı İslam dedikleri ve tamamen uydurma olan bu ilavelere/eklere milletimizin ve inancımızın ihtiyacı yoktur. Bizim sistemimiz; Fransız laisizminden de İngiliz sekülerizminden de çok daha üstündür.

Neyse, konuya dönecek olursak, niçin Tunus’un cevabı bu meselede yatmaktadır.

Ayrıca, Tunus’un sözüm ona, özgür ülke gösterilmesinde derin anlamlar aramak gerekir. Bir zamanlar Mısır’a laisizme geçmeleri tavsiyesinde bulunma meselesi haklı olarak eleştiri konusu olmuştu.

Ya Tunus? Ya Raşit Gannuşi? Bunlar eleştirilemez mi? Bunlar, “La yüsel” mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?