Molder’e gönderilen Milli Görüş mektubu!

Bundan neredeyse yarım asır önce, 40 yıl evvel, 1978 yılında, Milli Görüş sevdalılarından Necati Molder’e gönderilen bir mektuptan söz etmek istiyorum.

Tarihin çelmeli, çekişmeli, tartışmalı koridorlarından bugüne süzülerek gelen bir belge…

Belgenin taraflarından biri, Milli Görüş Lideri, Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın yol arkadaşlarından, eski Adalet Bakanlarından muhterem Şevket Kazan. Şevket Kazan’a öncelikle sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

Diğeri ise yıllarca Milli Görüş saflarında büyük hizmetler ifa eden, Milli Nizam ve Milli Selamet Partisi dönemlerinde Eyüp İlçe Başkanlığı yapan, Milli Görüş fikrinin önemli isimlerinden Necati Molder.

Necati Molder, 1970 yılında Milli Nizam Partisi (MNP) İstanbul/Eyüp Sultan Teşkilatı kurucusu. O tarihten itibaren Milli Görüş partilerinde idarecilik yaptı. Erbakan Hocamızın kadim dostlarından biriydi. Erbakan Hoca İstanbul’a geldiğinde kendisini her daim yanında görmek isterdi. Maaile Dergisi’nden Elif Tınbek’e konuşan merhum Necati Molder şunları ifade etmişti: “Erbakan Hoca bir keresinde, Eyüp’e yemeğe gelmişti. Ben evdeydim. Benim orada bulunmadığımı görünce de, ‘Nerede Necati?’ demiş. Arkadaşlar gelip beni apar topar evden aldılar. Ve Hocamız ben gelmeden yemeğine dokunmamıştı. Bu hadiseyi hiç unutamam…”

Molder, geçtiğimiz Temmuz ayında rahmet-i Rahman’a kavuştu. Allah (c.c.) rahmet eylesin, mekânı cennet olsun inşallah.

Milli Selamet Partisi (MSP) Genel Sekreter Yardımcısı olarak Şevket Kazan’ın, Necati Molder’e yazdığı bir mektuptan söz etmek istiyorum. Mektup şöyle;

adnan-oksuz.jpg?

“Milli Selamet Partisi Genel Sekreterliği, 23 Nisan 1978.

Muhterem Alb. Necati Molder,

“Aziz milletimizi huzur ve sükun içerisinde ‘Yeniden Büyük Türkiye’ye kavuşturmak hususunda iktidar ve muhalefette yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi vermek, hususiyle görüş ve düşüncelerinizden yararlanmak maksadıyla 27.04.1978 Perşembe günü saat 18:00’de, Çankaya Hoşdere Caddesi No:193 Alican Apartmanı’ndaki misafirhanemize teşrifinizi ve mümkün ise aynı idealde olan subay kardeşlerimizi de beraberinizde getirmenizi önemle rica eder, selam ve sevgilerimizi sunarım

Şevket Kazan

Milli Selamet Partisi Genel Sekreter Yardımcısı

NOT: Çalışmalarımız hakkında Genel Başkanımız muhterem Prof. Dr. Necmettin Erbakan izahat verecektir.”

Şevket beyin Necati Molder’e gönderdiği mektup bu şekilde…

40 yıl öncesinden bugüne yansıyan mektup hakkında ne düşündünüz, merak ediyorum…

40 YIL ÖNCE, 40 YIL SONRA…

Milli Selamet Partisi’nin iktidar ortağı olduğu yıllar…

Metindeki imza, zamanın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdulkerim Doğru.

Okuyalım mı metni;

“1967 dâhil olmak üzere önümüzdeki 7 yıl için planlanan yatırımların tutarı 2 trilyon TL’sını aşacak ve bunun takriben 1 trilyon liralık kısmı kamu kuruluşları tarafından yapılacaktır.

Gerçekten, büyük ve ağır sanayi kuruluşlarının tesisine karar verilmesi ve bu yatırımların başlatılması sebebiyle 1976 yılı, Türk milletinin tarihinde sanayileşme sahasında çok mühim ve müstesna bir mana ve ehemmiyet kazanmıştır. Bu büyük tarihi hamle ile “YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE”nin inşası başlatılmış olup, mezkur sanayileşme hareketi, manevi kalkınmaya muvazi olarak yürütülmekte olduğu için, “HAKİKİ KALKINMA”, “MİLLİ GÖRÜŞE UYGUN KALKINMA” şeklinde tesmiye edilmiştir.

Bu suretle Türkiye, sanayi yönünden dışa bağlılıktan kurtulacağı cihetle artık kaderi değişecek ve şanlı mazisindeki gibi yine “LİDER ÜLKE” olacaktır.

Yeni kurulacak büyük fabrikaların en mühim hususiyeti, “FABRİKA YAPAN FABRİKALAR” bir başka ifadeyle, “YATIRIM MALI MAKİNALARINI İMAL EDEN FABRİKALAR” olmasıdır. Mezkûr yatırım projelerinin diğer mühim iki hususiyeti ise, karlılıkların ve personel istihdam kapasitelerinin çok yüksek oluşudur. Bu yatırımların gerçekleşmesiyle, bundan böyle yurt sathında işsizliğin giderilmesi, milli gelirin artması, ithalatın azalması, hatta ihracatın gelişmesi mümkün olacaktır.

1976 yılının yaz aylarında temel atma çalışmalarının ikmal edilmesi programa bağlanan milyarlık fabrikaların tesisi ile sağlanacak yeni ve çok büyük sanayileşme hamlesinin ve planlanan mezkûr diğer işlerin bir an önce tahakkukunu; Türkiye’yi şanlı mazisine yaraşır şekilde büyük devlet yapma yolundaki hedefimize ulaştırmasını ve bu gelişmenin manevi tekâmül ile tamamlanmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.”

***

Peki, bu metni neden verdim?

Ne diyor bu metinde;

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, büyük fabrikalar kurmalı!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, kurulacak bu büyük fabrikaları üretime geçirmeli!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, milli geliri artırmalı!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, ithalatı azaltmalı!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, ihracatı artırmalı!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, işsizliği yok etmeli!

* Bu metinde diyor ki; Türkiye yarından tezi yok, “YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE”yi kurmalı!

Bu metnin kaleme alındığı 1970’li yıllardan bu yana neredeyse yarım asır geçti.

Sormak isterim; 50 yıl boyunca yukarıdaki hedefler doğrultusunda çalışılmış, gayret gösterilmiş, çaba sarf edilmiş olunsaydı şimdi bu halde mi olurduk!

Siz ne diyorsunuz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Tamer Havutçu - Bu belgeyi ilk kez gördüm. Allah razı olsun hem Şevket Kazan'dan hem de asker kökenli olduğu anlaşılan Necati Molder'den... Elbette hepsinin de üzerinde merhum Erbakan hocamız var. Ne güzel yıllardı o yıllar; herkesin aşkla şevkle ve sadece Allah rızası için çalıştığı yıllardı... Adnan beye tebrikler, böyle hiç yayınlanmamış belgeleri gün yüzüne çıkardığı için...

Yanıtla . 5Beğen 09 Kasım 13:39

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?