Reklamı Kapat

Proje

Bizim bir sohbet arkadaşımız vardı, arkadaşlarımız ona “Proje Ahmet” diyordu. Sebebi, hemen her hafta yeni bir proje ile gelmesi ve bıkıp usanmadan bunu anlatmasıydı. Bir hafta “akıllı tahta” projesi ile gelir, bir hafta domates, patlıcan gibi ürünleri kurutma makinesi ile kurutarak pazarlama projesi ile… Bizim Ahmet’in bu projeleri faydalı projelerdi. Buradaki projenin bir zararı yoktu. Zararlı olan proje, muharrik-i bizzat olmayan, başkası tarafından tasarlanıp kullanılan projelerdir. Bu bahsettiğimiz proje, insan olur, cemaat olur, hatta devlet olur…
“Kurtlar Vadisi” dizisini hatırlarsınız. Bu dizinin temel kurgusu bir projeye dayanmaktaydı. Dizi filme göre; ülkede etkili bir mafya babası var. Ülkedeki bütün mafyanın ağababası olan, dış örgütlerle de bağlantısı olan bu mafya babasının bir tek erkek evladı var. Bu mafya babasının faaliyetlerini imha etmek isteyen istihbarat teşkilatı, o babanın erkek evladını kaçırır. Bebeklikten alıp yetiştirir. Sonunda yüz nakli de yaptırır, ismini de değiştirir ve mafyanın içerisine sokar… Gerisini biliyorsunuz. Polat Alemdar bir projedir ve gereğini yapar, bütün mafya babalarının, en sonunda da bizzat kendi babasının hakkından gelir, ülkeyi bu zararlı unsurlardan temizler… Siz buna, “aman canım, ne var bunda, bu bir film!” diyebilirsiniz. Ancak bu nevi “projelerin” gerçek hayatta da pek çok örnekleri görülmüştür. İnsan projelerden, devlet projelere kadar. Günümüzdeki Ortadoğu ülkelerinin hemen hemen tamamı “proje devletler”dir. O devletlerin sınırları cetvelle çizilmiş gibi çizilmiştir. O sınırları çizen ve o devletlerin başına idarecileri oturtan İngiltere’dir.
Bu gibi proje devletlerin, proje adamların yanı sıra, İslâm coğrafyasında pek çok proje cemaatler, tarikatlar, sivil toplum kuruluşları üretilmiştir. Bu projelerin mimarlarının mantıkları basittir: “Milyonlarca insanla teker teker uğraşacağımıza, birkaç adamla uğraşırız, onları yetiştiririz, onlar da on binleri, neticede milyonları etkiler. Dolayısıyla, istediklerimizi onlar vasıtasıyla yürütürüz” derler. Bu nevi projelerin ülkemizdeki en müşahhas numunesi FETÖ’dür. İslâm coğrafyasında bunun gibi onlarca proje vardır. Meselâ Irak’taki Kesnizani tarikatı gibi, Filistin’de Yaser Arafat gibi… Irak’taki Kesnizani tarikatı birinci derecede ABD-İngiltere-İsrail ortak yapımı dev bir proje idi. Bu tarikat vasıtasıyla Irak devletinin kılcal damarlarına kadar girdiler. Bilhassa orduya sızdılar, hatta Saddam’ın ailesine kadar nüfuz ettiler. Neticede, işgal kuvvetleri neredeyse tek kurşun attırmadan Irak’ı teslim aldı… Yaser Arafat gibi projeler ise Filistin davasını iğdiş etti. Neticede Arafat 8 milyar dolar biriktirdi. Ama onu da yiyemedi. Projenin mimarları Arafat’ın hanımı eliyle verdikleri parayı tekrar geri aldılar…
Yaklaşık 50 yıldır, insanların beynine tesir etme projesi uygulanmakta. İnsanlar mankurtlaştırılmakta, robotlaştırılmakta, köleleştirilmekte. Projenin mimarları ele aldıkları kişileri istedikleri “kıvama” getirmekte ve istedikleri hedefin içine salıvermekte. Bu gibi projeler, öyle kulak ardı edilecek cinsten değildir. Irak örneğini verdik. Bir proje bir ülkeye mal oldu. Bazen bir proje yüz binlerce, milyonlarca insanın inancını etkilemekte. Proje ürünü olan lider sima eliyle kitlelerin inancı zedelenmekte. Öylesine ki, o proje ürünü sima ile İmam-ı Âzâm hazretleri yan yana getirilse, hatta biraz daha şok edici örnek verelim; o sîma ile Peygamber Efendimizin (asm) Sünnet-i Seniyyesi yan yana getirilse, kitleler o proje sîmanın söylediklerini tercih edecek hale gelmektedir. İşte en tehlikelisi de budur.
Proje şahıs, insanların parasını alabilir, malını, mülkünü alabilir. Bütün bunlar dünyevî kayıplardır. Ancak o proje şahıs insanın inancını aldı mı, ya da ebedî hayatını kaybettirecek derecede zedeledi mi, işte en tehlikelisi de budur.
Peki, bu proje şahıslar nasıl tanınacak ve onlara karşı nasıl tedbir alacağız? Bunun bir tek yolu var: Feraset sahibi olacağız. Bize bu feraseti kazandıracak olan da Kur’ân-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyyedir. Etrafına ve insanlara bu dürbünle bakan insan, Allah’ın izniyle yanılmaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?