Reklamı Kapat

Bizi Kim Dövüyor?

Son seçimin ardından ülkemizde, hemen herkese, her kesime, her keseye “bir haller” oldu. Döviz, kıçına nişadır sürülmüş at gibi, aldı başını gitti. Dövize bağlı olarak altın fiyatları da çıldırdı. Altına ve dövize bağlı borçlananlar, dövize bağlı ticaret yapanlar kara kara düşünmeye başladı. Bu arada bazı açıkgözler de “fırsat bu fırsat” diyerek ürünlere zam üstüne zam yapmaya başladılar. Bu gelişmelerin ardından enflasyonda bütün planları alt üst edecek seviyelere yükseldi. Faiz yükseldi. Bütün bu olup bitenler “kriz” diye adlandırıldı. Ancak iktidar kanadı bu adlandırmaya karşıydı. Onlara göre ortada “kriz-miriz” yoktu. Bütün bu artışlar ve olup bitenler “psikolojik”ti.

İktidar mensuplarının bu açıklamaları bize bir boksör fıkrasını hatırlattı. Boksörün biri rakibinden habire dayak yiyormuş. 1. Rauntta dayak, 2. Rauntta dayak. 3. Rauntta dayak… Ancak her molada antrenörü boksöre şu şekilde moral veriyormuş: “Haydi arslanım, rakibini fena dövüyorsun! Ağzını burnunu dağıttın! Göreyim seni!” 4. Rauntta da antrenör aynı şekilde konuşunca, boksör şöyle demiş: “Hocam! Ben rakibimi dövüyorsam, sen etrafa dikkat et, zira biri beni fena halde dövüyor!”

Yahu beyler, siz hiç esnafla, çiftçiyle, sanayici ile, vatandaşlarla konuşuyor musunuz? Geçen sene mazotun litresini 3 liradan alan çiftçi, şimdi 6,5 liradan alıyor. İki bin litre mazotu depolayıp tarlasını ekip biçen çiftçi, bugün traktörüne 30-40 liralık mazot doldurup çok zaruri işlerini yapıyor. İğneden ipliğe her şeye “korkunç” denecek zam geldi. Çarşı-pazar alev alev yanıyor. Evet, bu fiyat artışının bir kısmının müsebbibi “fırsatçılar…” Peki, fırsatçılara fırsat verilmemesi gereken sahalardaki artışlar niçin önlenemiyor? Daha geçen ay 80 lira elektrik faturası ödeyen aileler, bir ay sonra 160 lira ödüyor. Dur bakalım bu kış doğalgaz faturaları gelince, ne olacak? Bütün bunlar krizden kaynaklanmıyorsa ve psikolojik ise, söyler misiniz, bizi kim dövüyor?

İşbaşında 16 yıldır ülkeyi idare eden bir iktidar var. Peki, bu iktidarın icraatları hiç sorgulanmayacak mı? Nerede hata yapıldığı araştırılmayacak mı? Geçmişte, denk bütçe yapan, devletin faizle borçlanmasına son veren, işçiye, memura, emekliye TC tarihindeki en yüksek nispette zam veren Refah-Yol Hükümeti’nin bu yaptıkları karşısında bile tencere-tava çalınmış, ışıklar yakılıp söndürülmüştü. Yine de o iktidar mensupları bütün bunlara yapanlara sesini çıkarmamıştı. Şimdi ise bir-iki karikatüre, bir iki ikaz edici yazıya tahammül edilemiyor.

Şahsen ben “muhalefet” tabirini sevmiyorum. Kim muhalif? Hakkı söyleyenler mi, hakka ve hakikate karşı olanlar mı? Ya hakkı ve doğruları söyleyip, ülkemiz ve milletimiz için faydalı fikirler ortaya koyup yapılan yanlışlara karşı çıkacağız, ya kalemimizi kırıp bir köşeye çekileceğiz. Ya “Bir yer ki yok nâmeni (mektubunu) dinleyecek gûş (kulak) / Tezyi-i nefes eyleme (boşuna nefes tüketme) tebdil-i mekan eyle (mekan değiştir)” nasihatine kulak verip kalemimizi cebimize koyup kader cânibinde olup bitenleri seyredeceğiz.

Bütün tenkit oklarını göze alarak söyleyeceğimizi söyleyelim: Özelleştirme adı altında yapılan satışların pek çoğu, yabancılara toprak satışı, yabancıların kolayca mülk edinmeleri, şekerpancarı ve tütün ekimlerine kota konulması, şeker fabrikalarının satılması, yerli tohuma, üretime ehemmiyet verilmemesi, israfa, savurganlığa, lükse, şarkı-türkü-eğlence faaliyetlerine dur denilmemesi yanlıştı.

Yapılması gereken: Sanayinin bütün dallarında, ziraatta ve hayvancılıkta üretim seferberliğine gidilmesi, faizden vazgeçilmesi, her ne kadar kriz lafından hoşlanılmıyorsa da ekonomik kriz dâhil, bütün krizlerin bütünüyle “yerli” formüllerle, ülkemizin gerçek dostlarıyla ve milletle beraber aşılması için gayret gösterilmesi, kademeli bir şekilde dövizle bağların koparılması ve bu sahada da bütünüyle bağımsız hale gelinmesi, acilen havuz sisteminin hayata geçirilmesidir.   

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?