Reklamı Kapat

Yüzde On İndirim Bakanlığı

Türkiye halkı olarak içimize öyle bir sevinç yayıldı ki sormayın gitsin. Sevinçten yerimizde duramıyoruz! Yirmiüç nisan çocuklarıyız ya her yerleri yüzde on indirim kampanyasıyla donatıp süsleyeceğiz! Mübarek ülke ekonomisini düzeltme programı değil de yirmiüç nisan kutlama merasimi! Yüzde on indirimle her yerleri süsleyeceğiz diyor bakan! İlkokul ikinci sınıf öğrencisi sanıyor Türk milletini! Hadi çocuklar okulumuzu süsleyeceğiz herkes yüzde on indirim getirsin! Okulumuzun her tarafını süsleyelim yüzde on indirimle! Yüzde on indirim getirmeyene tek ayak üstünde durma cezası var! Öğretmenim yüzde on indirim bulamazsak ne getireceğiz! Yüzde on indirim getirmezseniz okulumuzu süsleyemeyiz okulumuz yirmiüç nisana hazır olmaz çocuklar! Kutlama yapamayız! Sevinemeyiz!

Yaşasın yüzde on! Yirmiüç nisan konuşmasını yapmak üzere pardon yüzde on indirim konuşmasını yapmak üzere kürsüye filan iş adamını davet ediyoruz! İş adamı çıkıyor yirmiüç nisan çocuğu ruhaniyetiyle yüzde onun faziletlerini anlata anlata bitiremiyor! Biz halkta acayip bir sevinç! Peşin yüzde onu görünce sevinçten yerimizde duramıyoruz! Ya böyle işte! Peşin yüzde on indirim! Ekonomiyi uçuruyor! Uçup giden ekonomi bir daha ülkemize geri dönmüyor! Uçuş o uçuş!

Her yerin yüzde on indirimle süslenmesi konuşmasını dinleyenler arasında acaba ilkokulu bitirmiş olanlar var mı! Çünkü insanın o sevinçle okulu bitiresi gelmez! Yüzde on indirimle neler yapılmaz ki! Uçak bile yapılabilir! Uçaktan yüzde on indirim yaparak helikopter de yapılır! Ya ya şa şa yüzde on sen çok yaşa! Okulumuz ne güzel ya! Başkan ne emrederse herkes onu konuşuyor! Başkan hadi kürsüye çık yüzde on indirim de diyor öğrencimiz hemen yüzde on indirim diyor! Kürsünün önündekilere de alkışlayın diyor başkan, alkışlıyorlar! Başkan susun diyor, susuyorlar! Sus alkışla, sus alkışla, sus alkışla! Sus!

Makarayı bir yana bırakalım da biraz yirmiüç nisan pardon ekonominin gidişatından konuşalım! Başkan ekonomi çok kötü gidiyor. Kriz yok demekle yok olmuyor. Yüzde on indirim demekle yüzde on indirim olmuyor. Dolar yükseldikten sonra bütün esnaf yüzde üçyüz zam yaptı her şeye. Marketlerde her şeye yüzde üçyüz zam yapıldı. Daha dün beş lira olan bir şey bugün onbeş lira oldu. Onbeş liradan yüzde on indirim yapıldığında birbuçuk lira eder yani onbeş lira onüçbuçuk lira olur. Normalde fiyatı beş lira olması gereken bir şeyi onüçbuçuk yapıp indirim diye millete yutturmaya kalkmak sadece kendini kandırmaktır. Biz halk olarak uzayda yaşamıyoruz Türkiye’de yaşıyoruz, marketlerden mağazalardan mobilyacılardan alışveriş yapıyoruz; her şeye en az yüzde üçyüz zam geldi. Bu zamları durdurmanın yolu yüzde on indirim değil. Yirmiüç nisan hiç değil.

Devletin gelir getiren kuruluşlarını sıcak para gelsin diye sata sata ekonomi bu hale geldi. Satılan bir şeyden bir kere para alınır. O paranın daha arkası gelmez. Arkası gelmeyen para mutlaka bir gün biter. İşte bitti! Üretip devamlı para getirecek kuruluşlar meydana getirilmezse satarak ekonomi düze çıkarılamaz. İndirimle ekonomi düzelmez. Devlete sürekli para getiren özelleştirilmiş kurumlar tekrar devlete mal edilmelidir. Neredeyse meclisi bile özelleştirmeye çalışmak nasıl bir ekonomi anlayışıdır.

Ekonomi tasarrufla da düzelmez. İşçi çıkarmakla hiç düzelmez. Bir milyonluk kamu aracını satıp yüz bin liralık araca binerek ekonomi düzelmez. Elde ettiğiniz dokuzyüz bin lira bir gün mutlaka biter. Arkası gelmeyen para ekonomiyi düzeltmez. Üreten ve ürettiğiyle sürekli para kazanan kuruluşlar olması lazım. Her şeyi satarak bir yere varılamaz. Her şeyi yurtdışından getirerek ekonomi düzeltilemez. Zamlara yüzde on indirimle müdahale etmeye çalışmak komiklikten başka bir şey değil.

Millet olarak gülmeye ihtiyacımız var ama trajikomikliğe ihtiyacımız yok!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?