İslâm’a ihtiyacımız yok mu? -3-

Sadaka: Allah rızasını kazanmak için; karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak. Farz, vacip ve mendup kısımları var. Zekat ve zaruret derecesinde muhtaçlara yardım etmek farz, sadaka-i fıtır vacip, diğerleri ise menduptur.

İnfak: Allah rızası amacıyla kişinin servetinden muhtaçlara maddi yardımda bulunması. Müminlerin (muttaki) özelliklerinden (Bakara, 2-3) Gerçek muhtaçlar aranıp bulunmalı (Bakara 2/261-274) zenginlerin mallarında yoksulların hakları bulunuyor. (Zariyat, 5/19; Mearic, 70/24-25) İyiliklerin sevabı on katı iken, infakınki bire 700’dür. (Bakara,261)

Zekât, zenginin yoksula bağışı/iyiliği değildir. Tam tersine fakirin zengin malındaki hakkıdır.

Zekât toplumdaki gelir adaletsizliğini gidererek “sosyal adaleti”/dengeyi sağlar. Malı, üretimi, serveti artırır. Serveti de temizler, arındırır, bereketlendirir. Kardeşliği, sevgi ve saygıyı sağlar, artırır. Toplumsal gerginliği azaltır. Çatışma, haset, suçluluğu azaltır. Toplumsal barışı sağlayabilir. Ticari hayatı da ahlaki, manevi hayatı da besler, büyütür. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlar. Özetle riba/faiz ne kadar, hangi boyutlarda zararlı ise, zekât da tam tersine o kadar olumlu katkılar sağlayan bir “emniyet subabı” durumundadır.

Yıllar önce ülkemizde bir “zekât potansiyelini tesbit” çalışması yapılmıştı. Rakamları hatırlamıyoruz. Ancak fakirliği giderecek boyutta olduğunu unutmuyoruz.

Hem zekât, hem de riba kavramlarında “artan, çoğalan” anlamları ortak. Riba (faiz)daki sanal/aldatıcı/geçicidir. Zekâtta hem gerçekte malın/servetin artması, bereketlenmesi hem de malın ve zekât verenin arınması anlamları vardır. Zekâtta çoğalma meşru yoldan, faizdeyse sömürüden/ haramdan. Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuş: “Sadaka/infak/zekât malı artırır. Azaltmaz. “Hem de yeminle teyid etmiş bu gerçeği... “Faizli malı Allah sonunda ifna/yok eder.”

Görüntüde zekât, infak, sadaka malı azaltıyor gözüküyor ise de, gerçekte artırıyor, çoğaltıyor, bereketlendiriyor. Çevreye baktığımızda faize batanların acı feryatları, sonları görülmüyor mu? Haramdan hayır çıkmıyor. Üstelik hem dünyevi hem de uhrevi karşılıkları var. “Faziciler Allah ve Resulüyle savaşanlar...” Kim kazanabilir ki?! İlginç bir şey daha var: Faiz de riba da Arapça kökenliler. İlki olumlu, ikincisi de olumsuz anlam ifade etmelerine, özdeş/eş anlamlı olmamalarına rağmen, faiz kavramını riba kavramı yerine ikame etmek nasıl sağlandı, bilmiyoruz...

Dünya sistemi temelinde faize dayalı liberal-kapitalist bir düzen. İşte bu sistemin dünyayı getirdiği zulüm, savaş, kan, gözyaşı, göç, açlık, sefalet, sefahat manzarasını yaşıyor ve görüyoruz. Bu sistemden kurtulmak zorundayız. Sadece İslam’la mümkün ama zalimler düzenlerini sürdürmek istiyor. İslam nizamını da dönüştürerek, reforme ederek, terörize ederek insanlığa yanlış takdime, tanımlamaya çalışıyor ne yazık ki başarılı da olabiliyorlar. Mazlumlar, mağdurlar ne zaman oyunu görecek, bozacaklarsa o zaman barışa, adalete yani İslam’a ulaşabileceklerdir. Biz Müslümanlar ne kadar yakınız ki?

Liberal kapitalizmde bencillik, hırs, sömürü kısaca “almak” öncelenirken, İslam’daysa paylaşmak, dayanışmak kısaca “vermek” esastır. Hatta “isar” gibi ihtiyaç olduğu halde başkasına verebilmek erdemi teşvik görür. Yine onlarda borçlu faiz yüzünden batarak zillete düşerken, İslam’da borçlunun borcunun silinmesi, zekât verilmesi erdemi söz konusu olabilmektedir. Liberalizmde faiz öne çıkarken, İslam’da infak/zekât öne çıkıyor. Ne azim fark!

“Altınlarını biriktirip de Allah yolunda harcamaktan kaçınanları ateşle müjdele” (Tevbe, 34) ayeti kerimesi hepimizi uyarmaya yetmez mi?

Özetle yukarıda zikredilen “hayat veren” ilkeler, hükümler hangi beşeri düzende var? O halde tüm insanlık İslam’a hava, su, güneş, toprak gibi muhtaç... Vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?