Millî Görüş ve Adil Düzen’siz olmaz; olmuyor… 

Bu yazının yazıldığı bugün (dün) Cuma; cümlemize mübarek olsun…

Ensar Vakfı Genel Merkezi’nde, Cuma günleri, Cuma namazı sonrasında toplanmakta olan ağırlıklı olarak emekli ilahiyat kökenli kimselerden oluşan bir guruba konuşma (sohbet) yapmam istendi… Konu şöyle duyuruldu: Millî Görüş (Adil Düzen) nizamı ile çağımız ideolojilerinin karşılaştırılması ve İslâm… Konu başlığı biraz daha uzun ama bu kadar kısaltabildim ve çağımız ideolojilerini “teşhis” olarak anlattıktan sonra, “tedavi” olarak “Adil Düzen” üzerinde duracağımdan, parantez içine bu kavramı da ekledim.

Her hafta olduğu gibi bu hafta da Adil Düzen merkezli çalışmalarımız var ve bu çalışmalardan birini Cuma akşamları, 18.00-21.00 saatleri arasında, İslam Medeniyeti Vakfı’mızda yapıyoruz… Bu haftaki “Kur’an Medresesi Dersleri” için iki sayfa olarak hazırladığımız notların sadece “giriş” bölümünü, konuyla ilgisi olduğu için size sunuyorum.

  1. İnsanlık da bir canlıdır; doğmuş, yaşıyor, yaşlanacak ve ölecektir.
  2. İnsan uygarlaşan varlıktır. Uygarlık satılanın üretilene bölünmesi ile elde edilir.
  3. İnsanlık 5000 senedir toplayıcılık, avcılık, çobanlık ve çiftçilikteki uygarlık dönemlerini geçirdikten sonra hâlen üçüncü bin yılda uygarlaşmaya devam ediyor.
  4. Her bin sene ayrı uygarlaşma ömrüdür. Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Kur’an (Hz. Muhammed) uygarlıkları gelmiş ve geçmişlerdir.
  5. Kur’an’dan sonra yeni kitap inmeyecek, üçüncü bin yıl medeniyetini oluşturmak üzere Kur’an yeniden yorumlanacak; yeni peygamber gelmeyecek, Kur’an’ı peygamberlerin vârisleri olan âlimler yorumlayacak. Bugün yeni bir peygamber gönderilmeksizin kurulmakta olan ilk uygarlığın başlarındayız.
  6. Yeni uygarlık işçilik döneminden ORTAKLIK DÖNEMİNE geçişle olacaktır.
  7. Devlet olacak, güvenliği sağlayacak. Sermaye olacak, mübadeleyi yapacak. Üretim ve tüketimi ise halk yapacak. Devlet ve sermaye hükmeden değil, hizmet eden de değil, sadece kayyum olacak.
  8. Halk 100 hanelik SEMT KOOPERATİFLERİ olarak organize olacak. 100 LOJMANLI İŞYERİ APARTMANLARINDA oturacak, üç katlı bodrum katlarındaki işyerlerinde çalışacak. Kimse evinde oturmayacak, o apartmandaki işyerlerinde çalışanlar o lojmanlarda oturacak.
  9. Her semtin kendi parası olacak. Her semt ürettiği ürünleri kendi parası ile satacak, alacaklarını kendi parası ile alacaktır. Tüccarlar semt parasıyla aldıklarını piyasada satacak ve o gün semt siparişlerini alıp getirecekler.
  10. Çıkacak bütün nizalar semt hakemleri tarafından çözülecektir. Suç işleyenler para cezalarını verecekler. Bedeni cezaları ise devlet verecek. Kooperatif sadece semtten uzaklaştırabilecektir.

Bu on maddenin detayları, elli senedir kooperatiflerimizde yaptığımız uygulamalardaki deneyimlerimizle birlikte anlatılacak…

Necmettin Erbakan Hocamızın önderliğinde, Millî Görüş ve Adil Düzen, teorik olarak hem ülkemize hem de bütün dünyaya anlatıldı; yine Başbakan Erbakan’ın ifadesiyle, Refah-Yol Hükümeti döneminde, Adil Düzen “kokusu” mesabesinde uygulandı…

Erbakan Hoca, Millî Görüş’ün ikinci kırk yılında, Adil Düzen’in “kendisini” uygulamamız gerektiğini anlattı ve bizzat kendisi de son nefesine kadar bunun için çalıştı…

Biz, Adil Düzen Çalışanları olarak, Adil Düzen üzerinde her gün ve her hafta çalışmalarımızı sürdürüyorken, aynı zamanda kırk yıl Erbakan ile bu konuda çalıştığımızdan, Erbakan Hocamızın mirasçıları olarak bu vasiyetini de yerine getirmiş oluyoruz…

Ülkemizdeki ve dünyadaki hal-i pür melali, bundan önceki birkaç yazıda yazdık… Cumhurbaşkanı Erdoğan artık neredeyse her hafta ‘faizleri indirin’ diyor ama özellikle son zamanlarda T. C. Merkez Bankası, bu hafta da yaptığı üzere, her seferinde ‘faizleri artırmaya’ devam ediyor… Millî Görüş gömleği ve Adil Düzen ceketi olmadan olmaz; nitekim olmuyor...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?