Son Dakika Haberleri

Kurtuluş Mücadelesi (3)

Ey Müminler!

Resulullaha (S.A.V.) Kulak Verin!

Geçen yazımızın başlığı “Ateşkes” idi. Hayli zamandan beri ve el’an milyonlarca Müslüman birbiriyle vuruşuyor. Bu kesin haram bir fiildir. Tıpkı Allah’a şirk koşmak gibi ekberü’lkebâir günahlardandır. Biz Müslümanlar için ölçü, Kur’an ve hadistir. Bu kutsi kaynaklara baktığımızda, Müslümanların bırakın silahlarla vuruşmasını, silahı şaka olarak da olsa birbirlerine doğrultmaları yasaktır. Bırakınız yumruklaşmayı, birbirine surat asmaları bile yasaktır. Müslümanların birbirine küsmesi caiz değildir. Gıybet ise büyük günahlardandır.

Bu yazımızda Resûlullahın (S.A.V.) konumuzla ilgili pek çok hadis-i şeriflerinden bir kısmını yerimiz nispetinde iktibas edeceğiz. “Riyazü’sSâlihin”de yer alan hadis-i şeriflerin numaralarını parantez içerisinde verdik. Lütfen Sevgili Peygamberimize (S.A.V.) kulak verelim:

 “Hz. Enes (R.A.) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: ‘Miraca çıkarıldığım gece bir kavmin yanına uğramıştım. Onlar bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı. Ben, ‘Ey Cibril bunlar kimlerdir?’ diye sordum. Cibril, ‘Bunlar insanların etlerini yiyen (gıybet eden) ve başkalarının şereflerine dil uzatanlardır’ karşılığını verdi.” (1526)

“Ebu Hüreyre (R.A.) anlatıyor: Resulallah (S.A.V.) buyurdu ki: Her Müslüman’ın kanı, namusu, malı Müslüman’a haramdır.” (1527)

“Huzeyfe (ra) anlatıyor: Resûlullah (sav) buyuruyor ki: ‘Koğucu (söz gezdiren) cennete giremez.” (1536)

“İbn-i Mes’ud (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdu ki: Müslüman’a sövmek fâsıklık, onunla kıtal (vuruşmak) da küfürdür.” (1559).

“Abdullah b. Amr b. El-As (R.A.) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: Gerçek Müslüman, elinden ve dilinden Müslümanların emin olduğu kimsedir. Muhacir de Allah’ın yasak kıldığı şeyleri terk edendir.” (1565).

“Hz. Enes (R.A.) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: Birbirinizle nefretleşmeyiniz. Birbirinizi çekememezlik etmeyiniz. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinizle ilgiyi kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeşler olunuz. Bir Müslüman’ın (din) kardeşine üç günden fazla küs durması helal değildir.” (1567)

“Ebu Hüreyre (R.A.) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: Hased etmekten sakınınız. Zira hased, iyilikleri tıpkı ateşin odunu yahut otları yediği (yakıp tükettiği) gibi yer (tüketir).” (1569)

“Ebu Hüreyre (R.A.) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: Zan’dan sakınınız. Zira zan sözlerin en yalanıdır. Başkalarının ayıplarını araştırmayınız. Birbirinize rekabet etmeyiniz. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! Allah’ın size emrettiği şekilde kardeşler olunuz. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona haksızlık etmez. Ona yardımını kesmez. Onu küçümsemez. (Kalbini göstererek) takva işte buradadır. Takva buradadır. Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini küçük görmesi yeter. Her Müslüman’ın diğer Müslüman’a kanı, ırzı ve malı haramdır. Şüphe yok ki Allah-u Teâlâ sizin kalıplarınıza ve suretlerinize bakmaz. O sizin kalplerinize ve amellerinize bakar.”

Bir diğer rivayet şöyledir: “Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizin kusurlarını araştırmayınız. Piyasayı kızıştırmayınız. Ey Allah’ın kulları kardeşler olunuz.”

Bir diğer rivayet şöyledir: “Birbirinizle alâkayı kesmeyiniz. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Ey Allah’ın kulları kardeşler olunuz.” (1570) “Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resulullah (S.A.V.) buyurdu ki: Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini hor görmesi yeter.” (1574).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?