Son Dakika Haberleri

Reklamı Kapat

Kur'an kurslarında, Kur'anın manasını da öğretmek programa neden konmaz?

Bazı evlerin camlarında, “Özel İngilizce dersi verilir” diye bir ilan görülür. Bazı evlerin penceresinde, “Özel matematik dersi verilir” yazısına rastlanır.

Bu tür ilanların yazılı olduğu evin camları bana diğer evlerin camlarından daha sevimli gelir.

Her ne kadar işin sonunda para kazanmak olsa da Rabbimin tabiat kanunlarını öğrettiklerinden ve bilimin yaygınlaşmasına katkıda bulunduklarından o pencere diğer pencerelerden daha aydınlık görülür.

Gelin siz de camınıza, “Ücret almadan özel Kur’an okuma ve manasını anlama dersi verilir” diye bir ilan yazın ve derse başlayın.

İhtiyacınız varsa küçük bir ücret de isteyebilirsiniz ama bütün peygamberlerin hayatında bazı bölümler veren Kur’an, onların hepsinin, “Bu görevim için sizden ücret istemiyorum” dediklerini haber verir.

Maalesef Kur’an kursları programlarında manasını öğretmek yoktur.

Fizik, kimya, tarih, matematik vs. dersleriyle toplumun fiziki hayatına katkıda bulunurken, Kur’an dersleriyle toplumun sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik hayatına katkıda bulunmuş oluruz.

Bugünlerde “Evrensel İnsani Değerleri” arayan samimi insanlara yardım etmiş oluruz.

Kimin değerleri evrensel değer olacak?

İmam Ebu Hanife, el-Âlim  ve-l-Müteallim (Âlim ve Öğrenci) isimli eserinde Yahudiler, Hıristiyanlar ve Mecusiler, hepsinin Allah’a  iman ettiğini  ancak Allah’ı tanımlarken  sapıttıklarını  anlatır ve bir örnek verir: “Adam  elindeki siyah üzüm tanesine, ‘İnci’ dediğini, elinde ayva olan birisinin, ‘İşte inci bu’ dediğini, elinde yuvarlak bir çamur olan birinin de, ‘İşte hakiki inci budur’ dediğini” naklettikten sonra, “İşte bu üçü inciyi tanımamakta birleşiyorlar:

Yahudiler, ‘Uzeyir Allah’ın oğludur’ demekle,

Hıristiyanlar, ‘İsa Allah’ın oğludur’ demekle,

Mecusiler Allah’a ortak koşmakla, Allah’ı tanımamada birleşiyorlar” diyor.

Öğrencisi soruyor, “Peki ‘Allah’ kelimesini nereden biliyorlar?”

Öğretmen: “Doğuştan kör bir insan, anasından duyarak gece, gündüz, sarı, siyah kelimelerini bilir ama gerçeğini bilemez.”

Şimdi inci hangisi? Bunu tespit için ne yapmalı? Dünyamızda demokrasi olduğuna göre oylayalım. “Siyah üzüm tanesine inci diyenler, siyah kâğıdı atsınlar, ayva tanesine inci diyen sarı kâğıdı atsınlar, çamur  yuvarlağına inci diyenler gri kâğıdı sandığa atsınlar” denir. Oylanır, böylece hangisi çok oy alırsa onun dediği inci olur ve ülkede bir sorundan kurtulur mu? Kurtulmaz.

Birileri de diyor ki: “İnci olmayan şeylerin oylamaya sokulması yanlış. Bu, evrensel değerlere aykırı. Oylamaya katılanların hepsi yüzde yüzü çamura inci dese bu geçersizdir” diyor.

“Vay gerici, yobaz, çağdışı adam, sen nerelerden çıktın” diyerek üzerine yürüyorlar.

Peki, ama “evrensel değerleri” kim belirleyecek? İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, kokladığımız çiçeğin, yediğimiz buğdayın kanununu kim koyduysa, özetle evreni kim yarattıysa evrensel değerleri de o belirler. Yaratmayan, kendisi yaratılan biri kendisi gibi yaratılan hakkında değer biçerse bu hakiki değer olmaz, izafi değer olur.

Allah (C.C.) evrensel değerleri belirlemek, iyi ile kötüyü, hak ile batılı ayırt etmek için bir ismi de “Furkan” olan Kur’an’ı indirir. Allah’ın Resulü de o “Furkan” hak ile batılı ayırt eden kitapla evrendekileri uyarır. (Bak Furkan suresi ayet 1)

Değerleri sıralarken birinci sıraya Allah’a iman oturur.

Yahudiler, Hıristiyanlar ve diğer batıl dinler uyarılır.

Göklerin ve yerin mülkiyeti ve otoritesi Allah’a aittir.

Onun çocuğu da yoktur, ortağı da yoktur.

Eğitim ve öğretimimizde fizik, kimya, biyoloji, matematik ilimlerinden önce fizik kanunlarını, kimyanın kanunlarını koyan Allah tanıtılmazsa, resmi gösterip de ressamı halktan gizleyenlerin durumuna düşeriz.

Allah’ı tanıtmadan kimya ilmini öğrettiğimiz çocuklar, o ilim sayesinde el bombaları, tahrip kalıpları, füzeler yapıp insanları yakıyor, yıkıyor, tahrip ediyorlar.

Çamuru inci diye, kargayı bülbül diye, tenekeyi teknoloji diye satmaya çalışanların çıkarına çomak sokacağından sağlam din eğitimi veren kurum ve kuruluşlar kapatılıyor.

Gelin bu gidişe “Dur”  demek için özel Kur’an dersleri verelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Al Naki Yelkenciler - Hoca sadece anlamı değil yazmayı da artık öğretsinler.

Yanıtla . 0Beğen 20 Ağustos 03:36
01

Abdurrahman Serdar - Aman hocam, Kur'an öğreten olsun. Fakat, anlamını öğreten olmasın, sakın. BİZE,

İLM-İ HAL Bilgileri (ni öğreten ve öğrenen olsun), yeter. Şimdiki müslümanlığımızın 10, belki de 100 MİSLİ MÜSLÜMAN OLURUZ. Hristiyanlık da

ALLAH RAULÜ : " Allah, ....... ilmi, ALİMLERİ ALMAKLA alır. ..... CAHİL Önderler.........

- nefisleri ile - FETVA verirler....... ve saptırırlar ", buyuruyor.

Birkaç haftadır, 3-5 Tefsir Kitabına göz attım, tüylerim diken diken oldu. Bir kısmı birbirini taklit etmiş, belli. ÇOĞU da ARAPÇA ve bilhassa TÜRKÇEYE Lisanına VAKIF DEĞİL., Nasip almamış.... Yaz gitsin cinsinden ; yolunacak dünyalık para ZİYADE, nasıl olsa.

Uydurdukları kelimeler, Kur'andaki manayı karşılamıyor veya Kur'andaki bir kelimeyi açıklıyayım, derken yerine, Kurandaki başka kelimeyi koyuyor, sanki Allah o kelimeyi bilmiyordu, Haşa. Hele, yerine kullandıkları kelimeler İTTİKA kelimesini hiç karşılamıyor, Oysa, Allah, cennet, MUTTAKİLER için, buyuruyor. Mesela, enfal 29, Nisa, 1-3, Maide, 3, Talak 71 ayetlerine yapılan meal ve açıklamalara bakınız, çok farklı manalar yüklendiğini görürsünüz. Hele, ittika, çok hafife alınıyor. Kur'nı açıklamak, çarşıdan Mısır almıya benzemez. Ömür ister, ömür, o da günde 3-5 saat çalışma ile değil. Bu na benzer surette, Hristiyanlar da incili çoğaltmıştı, varılan nokta ortada. İslama BÜYÜK Hizmetleri dokunan

Atatürk de böyle, düşünüp, kuranı namazlarda bilerek okkutup, dini yceltmek istemişti.,,,,.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ağustos 15:44

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?