Çare ve Çözüm Kültürü

ÇOCUKLARIMIZA, gençlerimize, halkımıza çare ve çözüm kültürü kazandırmalıyız.

Anahtar kelimeler: İşe yarar çare ve çözüm bulmak... Becerikli olmak... İş bilmek... İş bitirmek... Tuttuğunu kopartmak... Girişimci olmak.

İstanbul’da oturuyor ve randevusuna geç geliyor... Bahanelerinin haddi hesabı yok. Trafik mırafik... Bu adam iş yapamaz.

Şuraya telefon et, şunu söyle, şu işi yap... “Efendim üç kere aradım, cevap vermiyor...” Böylesi de bir halta yaramaz. Ne yapıp yapacak, o işi halletmeli. “Telefona cevap vermeyince gittim, onu buldum ve meseleyi çözüme kavuşturdum” demesi gerekirdi.

Geçenlerde doksan küsur yaşında ölen, İKEA’nın süper zengin sahibi beş yaşında bir tıfıl iken sokaklarda kibrit satıp para kazanmaya başlamış.

Japonya’daki okullarda bir tek hademe, temizlikçi, müstahdem yok. Okul binalarını, tuvaletlerine kadar öğretmenler ve öğrenciler temizliyor. “Ben çocuğuma temizlik yaptırtmam” diyen zihniyet Japonların çok gerisinde kalır.

Çocuklarımıza ve gençlerimize kanaat kültürü vermeliyiz.

O akşam sofrada yeşil mercimek yemeği ve makarna var. Evin üniversiteye giden oğlu ile liseye giden kızının, bu yemeklere dudak bükmesi, bunlar yenir mi demesi büyük bir rezalettir. Böyle nimet nankörü, şımarık, züppe çocuklarla bu ülke yükselmez.

Çocukluğumda fakirlik yaygındı. Bazen akşam yemeğinde, pideler veya bayat ekmekler bir tepsiye lokma büyüklüğünde dizilir, üzerine soğanlı, biberli, varsa kıymalı sıcak su dökülür, biraz bekletilerek kabartılır ve afiyetle yenilirdi. Mönüde başka şey olmazdı. Kimse de bu basit yemeği hor görmez, şikâyet etmezdi. Bugün, nice şımarık insanlar için boşanma sebebidir.

Çocuklarımıza şu kavramları öğretmeliyiz:

Kanaat... Tevâzu... Alçakgönüllülük... Mürüvvet... Fütüvvet... Nimete saygı... Kısmetine razı olmak... Ülfet ve ünsiyet...

Çocuklarımızı ve gençlerimizi şımarık yetiştirirsek başımız beladan ve dertten kurtulmaz.

Sık sık yazıyorum: Lise öğrencisi oğullarımız küçük beyefendiler, kızlarımız küçük hanımefendiler olmalıdır.

Çocuklarımızı, gençlerimizi seks tuzaklarından korumalıyız.

Pahalı elbise ve ayakkabı statüsü manyaklıklarından korumalıyız.

Cep telefonu bağımlılığından korumalıyız.

Görmemişlik kültürü yıkar.

Türedilik kültürü rezil ve rüsvay eder.

Hiçbir lisemizin dejenere edilmesine izin vermemeliyiz.

Üniversitelerde aktif siyaset yapılmamalıdır.

Lise ve üniversite gençliğinin GEZİ sivil darbelerine katılması mutlaka önlenmelidir.

Eski GEZİ’nin yüz katı yeni GEZİ’ler planlanmaktadır.

Kanunen çocuk statüsünde bulunan gençler kandırılıyor, kötü gayr-i meşru işlere alet edilmek isteniyor.

Yakın tarihte okudum: İzlanda gençliği ele avuca sığmıyormuş, zabt ve rabt altına alınmıyormuş. Uygun plan ve programlarla onları uslandırmışlar, adam etmişler.

Gençlerimiz için çok faydalı, çok güzel kültür, edebiyat, seyahat kitapları yayınlanmalı, bunların bazısı bir milyon adet basılmalıdır.

Kitap okuyan bir gençlik.

Ağır başlı bir gençlik.

Sorumlu bir gençlik.

Vatansever bir gençlik.

Faziletli bir gençlik.

Haysiyetli bir gençlik.

Hayalî bir örnek vermek istiyorum:

On yedi yaşında bir genç, helalinden olmak üzere ufak tefek işler yapıyor, biraz harçlık kazanıyor. Bunun yarısını kendisine ayırıyor, yarısını çok fakir yetim bir arkadaşına (kimse bilmeden, kimseye göstermeden) veriyor.

Realitede böyle bir tek genç var mıdır acaba?

**

Türkiye’miz hür ve oldukça demokrat bir ülkedir ama bazı şeyleri yapamazsanız:

 1. Bir Müslüman Fatih Sultan Mehmed’in bize armağan ettiği Ayasofya camiinde namaz kılamaz.
 2. Hindistan’da İslam ilimleri okumuş, icazet almış bir hoca, devlete müracaat ederek resmen bir İslam medresesi açıp ulema ve fukaha yetiştiremez.
 3. İcazetli gerçek bir şeyh tasavvuf tekkesi açamaz.
 4. Müslüman mahallesinde içki, kumar, fuhuş, azdırıcı eğlenceler yasaklanamaz.

**

Toplu taşıma vasıtalarında şunlara dikkat edilmelidir:

 1. Başkalarını rahatsız edecek şekilde gürültülü konuşulmamalıdır.
 2. Gürültülü telefon konuşması yapılmamalıdır.
 3. Çıngıraklı kahkaha atılmamalıdır.
 4. Provokatif (kışkırtıcı) kıyafetler giyilmemelidir.
 5. Daima kibar ve nazik olunmalıdır.
 6. Her türlü agresif tepkiden kaçınılmalıdır.
 7. Edepsizlikte çok ileri giden biri olursa, ilk durakta inilmelidir.

**

O zatın liseye giden 16 yaşındaki çocuğunu gördüm, efendiliğine olgunluğuna kibarlığına hayran kaldım. Annesini ve babasını tebrik ediyorum.

**

İki kişi börekçiye gittiler, tanesi üçer buçuk liradan sekiz börek yediler, iki ayran içtiler. Hesap otuz iki lira tuttu. Kanaatli ve mütevazı oldukları için onları da tebrik ediyorum.

**

Kitap ve evrak yığınlarının altında kalmış, Belçika’dan gelme bir paket trüflü çikolata buldum. Tüketim tarihi henüz geçmemiş. Varlığından haberim yoktu. Durup dururken, küçük de olsa bir sevinç, bir mutluluk.

**

İnsanların kurtuluşuna, necat ve felahına, ebedî saadetine medar olacak küçük bir kitabı telif ve tasnif eden, yahut bastıran, veya fazla adet alıp dağıtan kimseler, inşaallah büyük ecir kazanır. Bir kimsenin hidayetine vesile olmak, üzerine güneşin doğduğu ve battığı her şeye sahip olmaktan daha kıymetli olduğunu Resul-i Kibriya (Aleyhi ekmelüttahaya) Efendimiz haber veriyor.

**

Cebinde küçük bir şişe içinde çörek otu yağı bulunduran kimse, büyük bir hastahane ve büyük bir eczahane taşımış gibi olur. Çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğu Muhbir-i Sâdık tarafından haber verilmiştir.

**

Fıkhımız, hür ve mukim Müslüman erkeklerin farz namazları cemaatle kılması gerektiğini bildiriyor. Cemaati devamlı olarak terk eden kimse, bir tür köle olur. Allah’ın yardımı cemaat üzerinedir. Parayla namaz kıldırma memurluğu yapan imamları tercih etmeyiniz. Âlim, abid, zahid, ihlâslı imam arayınız. Cemaate gidip gitmemek bizim keyfimize kalmış bir şey değildir. Şer’î bir özrü yoksa gidecektir.

**

Vakıf halıları ve vakıf hat levhalarını satan, tarihî çinileri matkapla deldirip kalorifer tesisatı yaptıran o zatın arkasında bendeniz namaz kılmam.

**

Sünnet edebiyatı yapan bir zata: Efendimizin Sünnetinde fazla yemek, tıkınmak, oburluk yoktur. Sen ise bir oturuşta beş kişilik yemek yiyorsun, sofrada ne varsa silip süpürüyorsun. Bu ne biçim Sünnete uymaktır.

**

Bulursanız, bütçeniz müsaitse, köy değirmeninde öğütülmüş elenmemiş köy buğdayı unundan yapılmış, köy fırınında pişirilmiş hakikî esmer ekmek yemenizi tavsiye ederim. Çok yemeyin, yeterli miktarda yiyin. Şifadır. Faydalı şeyleri, gerekenden fazla tüketmek zarar verir.

29.07.2018

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Şevket EygiŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler