Reklamı Kapat

Bel’am ve İfsat Siyaseti

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c)’a hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize âline ve sahabelerine olsun.

Bel’am; Hz. Musa zamanında yaşamış ve sonradan yoldan çıkmış işbirlikçi bir alimdir. Rabbimiz, Peygamberimize Araf Suresi 175-176. Ayetlerinde Bel’am’ı topluma tanıtmasını ister: “Onlara (inkârcı Yahudilere ve münafıklara), kendisine ayetlerimizi verdiğimiz kişinin haberini anlat. O kişi bu ayetlerden ayrıldı ve uzaklaştı da şeytan bu yüzdeden onu peşine taktı ve böylelikle o azgınlardan oldu. Dileseydik elbette onu bu ayetlerle yükseltirdik. Fakat o, yeryüzüne (dünya hayatına) saplandı ve hevesinin peşine düştü. Onun durumu tıpkı köpeğin durumuna benzer. Üstüne varsan dilini çıkarıp solur, bıraksan da dilini sarkıtıp solur. İşte ayetlerimizi yalanlayan kavmin durumu böyledir. Kıssayı anlat; belki düşünürler.” Müfessirler bu kişinin Bel’am olduğunu söylerler. Bel’am; hakkı temsil eden ve Allah’ın davasını hâkim kılmaya çalışan Hz. Musa’nın tarafından, düşmanlarının tarafına geçerek yoldan sapmış bir âlim olarak bilinir. Bu ayetler; Hak-Batıl mücadelesinde, batılın safında yer alıp onların gayelerine hizmet eden bütün âlim ve mütefekkirleri kapsar. Bilinmelidir ki Bel›am; dünyevi çıkar ve hesapları için Allah’ın emir ve yasaklarını çiğneyen ve toplumu Adil Düzen yolundan saptıran her âlim ve mütefekkiri temsil eden bir karakterdir. İnsanları “Allah’ın ayetlerini okuyarak” aldatan, arzularını tatmin için “faizci kapitalist nizama” rıza gösteren Bel’am karakterli kimselerin sebep olduğu yıkım korkunçtur. Günümüzde, Allah’ın nurunu söndürmenin mücadelesini veren Irkçı Emperyalizmin, AB’nin, ABD’nin ve İsrail’in değirmenine su taşıyanların da, sebep olduğu yıkım ve tahribat Bel’am’ın sebep olduğu yıkım ve tahribattan daha hafif değildir. Kur’an bu kimseleri bize “köpek sıfatlı” kimseler olarak tanıtmaktadır. Bunlar “çok dindar gibi” görünmekle birlikte, elde ettikleri bir takım kazanımları korumak adına “zulüm düzenine” rıza göstermekte bir sakınca görmezler. Yine bunlar; “Ulü’l-Emr” kavramını “faizci kapitalist nizamı” yürüttüğü aşikâr kadrolara izafe ederek, müminleri yanıltırlar, yanlış yollara saptırırlar.

İFSATÇI KARAKTER

Bel’am tipli ifsatçı karakterleri tanımak için öne çıkan özelliklerini bilmek gerekir. Bu tiplerin temel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: 1. Irkçıdırlar: Müslüman toplumun ve insanlığın saadeti için değil, sadece kendi grubunun, ırkının, yandaşın ve işbirliği yaptığı üstün ırkın çıkarını gözeterek iş görürler.  2. Dünyacıdırlar: Kendilerine verilen her türlü emanete ihanet ederek, şöhret, servet gibi geçici dünya nimetleri uğruna onları feda ederler. Helali haram ile değiştirirler. Hakkı batıl ile örterler. Az bir dünyalık uğruna imanın ve ilminin izzetini zillet ile değiştirmekten çekinmezler. 3. İstismarcıdırlar: Zalim yöneticiler karşısında Hakk’ı söylemek yerine, zulümlerini örtmek için batıl fetvalar verirler. Kelimeleri yerinden oynatarak, bu zalim yöneticiler nezdinde itibar ve şeref elde etmeye çalışırlar. Allah rızası için değil, sultanın rızası için kalem oynatırlar. Çıkarları için istismar etmeyecekleri değer yoktur. Kur’an bu halleri sebebiyle onları “kitap yüklü eşekler” olarak tanımlar. 4. İlkesizdirler: Rızasını gözettiği kimselerin iktidarını korumak, çıkar çevrelerine yaranmak için inançlarının aksine her türlü yalanın meşrulaşmasına göz yumarlar. Manevi ve ahlaki değerlerin aşınmasından, faizci kapitalist nizamın zulmünden, materyalist eğitimden, israftan, rüşvetten rahatsızlık duymaz hale gelirler. Faiz haramdır ama kimse bunu kaldırmaya güç yetiremez diyerek ön alırlar. Kur’an: “...Âyetlerimi az bir karşılık ile satmayın, yalnız Benden korkun. Hakk’ı batıl ile karıştırmayın, bilip dururken Hakk’ı gizlemeyin.” diyerek böyle bir karaktere sahip olmayı yasaklamıştır. Onlar için çetin bir azap vardır: BAKARA 174-176: “Allah’ın indirdiği Kitap’tan bir şeyi gizleyip onu az bir paha ile değişenler yok mu, işte onların yiyip de karınlarına doldurdukları, ateşten başka bir şey değildir. Kıyamet günü Allah, ne kendileriyle konuşur ve ne de onları temize çıkarır. Orada onlar için can yakıcı bir azap vardır. Onlar doğru yol karşılığında sapıklığı, mağfiret bedeli olarak da azabı satın almış kimselerdir. Onlar, ateşe karşı ne kadar dayanıklıdırlar! O azabın sebebi, Allah›ın, Kitabı hak olarak indirmiş olmasıdır. (Buna rağmen farklı yorum yapıp) Kitap’ta ayrılığa düşenler, elbette derin bir anlaşmazlığın içindedirler.” Dünya hayatının bir imtihandan ibaret geçici bir hayat olduğuna inanan her mümin âlim, mütefekkir ve avam hayatını sadece “iman ve cihad” olarak görür ve “Kur’an Nizamının” hakim olması için malıyla, canıyla Allah yolunda cihad eder.

FESADA KARŞI ISLAH 

Müslüman’ın ve İslam toplumunun temel görevi “marufu; yani hayrı ve iyiliği emretmek, münkeri; yani şerri ve kötülüğü” menetmektir. Bugün bu görevi bütün eksikliklerine rağmen Milli Görüş- Saadet Partisi topluluğu yapmaktadır. Milli Görüş Erbakan Hocamızın tabiriyle: “Bu asrın en mühim hareketidir.” Asrımızda Irkçı Emperyalizm ve etkisi altındaki AB, ABD, İsrail ve işbirlikçileri, insanlığı sapıklığa kötülüğe ve bozgunculuğa, köle olmaya çağırırken Milli Görüşçüler-Saadet Partililer hangi konumda olursa olsunlar; şuurlu âlimiyle, abidiyle, işçisiyle, işvereniyle, hocasıyla, talebesiyle, fakiriyle, zenginiyle insanları hayra, iyiliğe, saadet içinde yaşamaya çağırmaktadır. Milli Görüş’ün yapmaya çalıştığı bu görev, bir insanlık ve Müslümanlık görevidir. Peygamberimizin şu sözü önemlidir: “Allah tarafından benden önce gönderilen her peygamberin kendi sünnetine uyan ve emrine sarılan samimi ve seçkin çevresi vardı. Sonra bunların yerlerine öyleleri geçti ki onlar yapmadıklarını söyleyen ve kendilerine yasaklanan şeyleri yapan kimseler oldular. Böyle kimselerle eliyle cihad eden mümindir, diliyle cihad eden mümindir, kalbiyle cihad eden de mümindir. Bu kadarını yapmayanda ise artık hardal tanesi ağırlığı kadar bile iman yoktur.” (Müslim, iman 80) Gerçek; Allah ve Resulünün bildirdikleridir. Selam hidayete tabi olanlara… 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

MGV47 - Her an ölüp her an dirilsem tek duamdır Hz.Muhammed Mustafa (sav)'nın Ümmetinden Olmak ve Milli Görüşçü Doğmaktır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 10:17


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?