Reklamı Kapat

Saadet Partisi Bu Listede Neden Yok?

Numan Kurtulmuş, Bekir Bozdağ, Gülizar Biçer Karaca, Sırrı Süreyya Önder, Celal Adan, Ensar Aytekin, Sermet Atay, Hasan Turan, Fehmi Alpay Özalan, Tuncer Bakırhan, İbrahim Eyyüpoğlu, Kurtcan Çelebi, Yasin Öztürk, Elvan Işık Gezmiş, Rümeysa Kadak, Mahmut Atilla Kaya, Adil Biçer, Muhammed Adak, Havva Sibel Söylemez, Asu Kaya, Sibel Suiçmez…

Saadet Partisi Bu Listede Neden Yok?

Bu isimler nedir diye soracaksınız! Anlatayım;

* Bu isimler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Başkanlık Divanı’nı oluşturan isimler…

* TBMM Başkanı ve Meclis bünyesindeki siyasi parti gruplarının; AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Yeşil Sol Parti’nin Meclis başkanvekilleri, kâtip üyeleri, idare amirlerinden oluşan TBMM Başkanlık Divanı üyeleri…

* Ancak bu listede bir eksiklik yok mu, sizce de?

* Birkaç ay önce Saadet Partisi ile Gelecek Partisi milletvekillerinden oluşan TBMM Saadet Partisi Grubu neden TBMM Başkanlık Divanı listesinde yer almamakta?

* Sorunun cevabını bilen varsa bana da yazsın, lütfen!

GERÇEKLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLEMEZ!

Bazı gerçekler vardır ki, zamanla değişerek günümüze gelmiştir. Adeta yuvarlana yuvarlana, aslı astarı değişerek bugünlere ulaşmıştır. Ama kimse de araştırmaz ki bu yalan dolanların gerçeği, aslı nedir diye!

***

Bunlardan birisini anlatmaya gayret edeceğim;

Haklarında çok şey yazıldı, yazılmaya, tartışılmaya devam ediliyor; Sabataycılar ya da Dönmeler olarak bilinen ve Sabatay Sevi isimli Yahudi mesihine inananlar tarafından günümüze kadar sürdürülen inançlar manzumesi…

İbrahim Alaettin Gövsa, Sabatay Sevi isimli eserinin 68. sayfasında bir olayı anlatıyor:

- “Sabatay Sevi’nin (Mehmet Efendi adı ve Müslüman kıyafeti ile) İstanbul’da yine eski müritlerinden bir kısmını toplayarak ayinler yaptığını, Girit seferinden dönen Sadrazam Fazıl Ahmet Paşa’ya haber verdiler. Sadrazam kendini çağırtarak;

- “Bu ne iştir? Sen hâlâ uslanmadın mı?” diye tembih ettiği zaman, Sabatay ağız kalabalığına başladı ve meşhur olan kurnazlığı ile;

- “Aman Sultanım, ben birtakım akrabamı, dostlarımı Müslüman yaptığım gibi bunları da din-i celil İslam’a celp ve davet etmeğe uğraşıyorum” yolunda cevaplar verdi ve bu sözlerle bir müddet takipten kurtuldu.

***

Sadrazamın adamları onu bir gün Boğaziçi’nde Kuruçeşme’de müritleriyle birlikte İbrani bir dua okurken buldular.

Bu hadise üzerine İzmirli Mesih kendisini unutturmak ve izini kaybettirmek için Kuruçeşme’yi bırakarak Kağıthane civarında ıssız bir köşeye çekildi.

Fakat müritlerinin bir müddet sonra orada da etrafına toplanıp ayinler yapmağa devam ettikleri görüldü.

***

İbrahim Alaettin Gövsa, Sabataycıların bayramları da olduğunu belirtiyor, eserinde.

Bunlar yılın çeşitli günlerinde ve her biri ayrı bir anlam taşıyan 16 tanedir.

Bunların içinde en ilginci ise Mart 22’de yani baharın birinci gününde kutlanan Kuzu Bayramı, Dört Gönül Bayramı veya diğer bir deyişle Mum Söndü diye bilinen gizli bayram…

Kuzu Bayramı hakkında Sabatay zümresi mensuplarından Karakaşzade Rüştü, 1924 tarihinde Vakit gazetesi muharririne şu açıklamayı yapmıştı:

- “Kuzu Bayramı 22 Adar’da (Mart) yapılır. Bu bayram geceye mahsustur. Ve her sene kuzu eti ilk defa bu bayram münasebeti ile ve hususi merasimle yenir. Bu merasimde en aşağısı ikisi erkek ikisi kadın olmak şartıyla evli dört kişinin bulunması lazımdır. Bu çiftlerin sayısı artırılabilir. Kadınlar iyi giyinmiş ve elmaslar ile süslenmiş oldukları halde sofra hizmetinde bulunurlar.

Yemekten sonra biraz eğlenilir ve muayyen zamanda ışıklar söndürülerek karanlıkta kalınır... Bu bayram vesilesi ile doğacak çocuklar bir nevi kutsiyeti haiz tanınırlar. Ona (Dört Gönül Bayramı) adı verilir.” (Gövsa, Sabatay Sevi, S. 64)

***

Birçoklarının çok yanlış bildiği “mum söndü” hikâyesinin nereden geldiği, asıl kaynağının ne olduğu apaçık belli değil midir?

ŞİMDİ FAİZCİLER ÇEVİRİYOR ÇARKI! 

Eski Türkiye’de camii dolardı 

İnsanları birbirine gülerdi 

Gençler kitap okur ilmi severdi 

Yeni Türkiye’de camii boş artık! 

*** 

Eski Türkiye’nin sokaklarında 

Mutlu insanı vardı meydanlarında 

Bin bereket vardı paralarında 

Yeni Türkiye’de para pul artık! 

*** 

Eski Türkiye’de pek çok idi artı 

Herkeste yok idi kredi kartı 

Şimdi faizciler çevirir çarkı 

Bütçemiz faize gidiyor artık! 

(Cumali Ay)

AKSA HATİPLERİ İÇİN BULUNMAZ FIRSAT

Mirasımız Kudüs Derneği’nin Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile düzenleyeceği sertifikalı “Aksa Hatipleri Eğitim Programı” başlıyor.

Katılımcılara Sertifika Verilecek: Katılımcılara YÖK onaylı eğitim sertifikasının verileceği “Kudüs’ü tanımak, Kudüs’ü anlamak, Kudüs’ü anlatmak, Kudüs’ü yaşamak için…” mottosu ile duyurusu yapılan “Aksa Hatipleri Eğitimi” için başvurular, 12-25 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Eğitime katılacak isimlerin mülakatla belirleneceği program, 7 Ekim Cumartesi günü başlayacak ve toplam 5 hafta Cumartesi günleri belirlenen saatlerde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Fatih ( Saraçhane) Yerleşkesi’nde yüz yüze gerçekleştirilecek.

Alanında uzman isimler eğitim verecek; Prof. Dr. Berdal Aral, Prof. Dr. Eldar Hasanoğlu, Dr. Ali İhsan Aydın, yazar Suna Durmaz, Nur Haktan Aydoğdu, yazar Orhan Buyruk, Enes Malik Yılmaz, Fahri Sözen ve Nihat Topcu’nun eğitimci olarak katılacakları Aksa Hatipleri Eğitim Programı’ndan mezun olup sertifika almaya hak kazanan kursiyerler, Mirasımız Kudüs Derneği’nin, “Liseli Gençler İlk Kıblesi ile Tanışıyor” seminerlerinde gönüllü eğitimci olarak görev yapacaklar.

Aksa Hatipleri Eğitim programına katılım sağlamak isteyenler, derneğin web sayfası www.mirasimiz.org.tr üzerinden şartname ve başvuru formuna ulaşabilecekler.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

* “Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) 45. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla,“ Ankara'dan Giresun’a Kültür Kervanı" Programı’nın, 1-7 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşeceğini; Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Giresun illerinde birer gün konaklamalı programda; Kars ve Ardahan’da “Dünden Bugüne Âşık ve Halk Edebiyatımız Bilgi Şöleni” de düzenleneceğini, biliyor musunuz?

ÖYLE ÇIK YOLA!

Yolcu kardeşim,

Gideceğin yeri iyi bil,

Öyle çık yola.

Zira zam geldi,

Adres sormaya da.

(Abdullah Kara)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?