Reklamı Kapat

Ücretli Öğretmen, Dilencilik Mi Yapsın!

Soru şudur; haftada 30 saat ek ders alan bir ücretli öğretmen aylık ne kadar maaş alıyor?
Sorunun cevabını hemen verelim; 7.200 TL. O da Temmuz 2023 zammıyla birlikte!
Bu ücret gördüğünüz gibi asgari ücret bile değil! En düşük emekli maaşı bile değil! Hele hele açlık ücreti hiç değil? Ücretli öğretmen açlık sınırının çok çok altında bir maaş almakta! Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), Haziran 2023 verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10 bin 373 TL. Yoksulluk sınırı ise 33 bin 788 TL.
Ücretli öğretmenin maaşı ise son zamla birlikte sadece ve yalnızca 7.200 TL.
Sizin için de bu tablo gerçekten de çok tuhaf değil mi?
Bir ücretli öğretmen bu maaşla ne yapsın? Ev kirasını mı ödesin? Faturaları mı ödesin? Mutfak masrafını mı karşılasın? Çocuğunun okul masraflarını mı karşılasın? Nasıl geçinsin bu ücretli öğretmen?
Dilencilik mi yapsın bu ücretli öğretmen, ne yapsın? Şaka gibi bir ücret gerçekten de, 7.200 TL… Harca harca bitmez!

ZAM DEĞİL GAM!

Ücretli Öğretmen, Dilencilik Mi Yapsın!

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) Genel Başkanı Numan Gökmen diyor ki;
“Memur maaşlarında 1 Temmuz 2023 itibarıyla geçerli olan yüzde 17,55 enflasyon farkı artı 8 bin 77 TL seyyanen zam memurlarımızı biraz rahatlatsa da hayat pahalılığı karşısında ezilen emekliler, bu seyyanen zamdan mahrum bırakılmıştır.”
“Zamlar resmi olarak açıklanmadan memurlara verilen seyyanen zam emeklilere de verilmelidir. Hükümet, memur ve emeklilere yaptığı zamda adil olmadır.”
“Memurlar, zamlı maaşını almadan çaya, kiraya, akaryakıta, motorlu taşıtlar ve benzeri birçok ürüne gelen zamlarla birlikte hükümetin vereceği maaş zammının çoğu erimiştir.”
“Büyük şehirlerde kiraların 10.000 TL ile 20.000 TL arasında seyrettiği şu günlerde memura kira yardımı elzem hale gelmiştir.”
“Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak artan enflasyon karşısında memur ve emeklilere verilen zammı yeterli bulmuyoruz. Daha iyi bir maaş zammı için imkânlar yeniden seferber edilmelidir.”
“Temmuz zammıyla birlikte ek ders ücreti 60 TL’ye ulaşmıştır. Haftada 30 saatlik ek ders alan bir ücretli öğretmen, asgari ücretin oldukça altında bir maaş almaktadır. Bu, haksız bir uygulamadır.”
“Hükümet, öğretmenlik mesleğinin itibarını düşüren bu uygulamayı bir an evvel ortadan kaldırmalıdır.”
“Şuurlu Öğretmenler Derneği, ÖĞ-DER olarak maaş zammı kadar öğretmenin yok edilen itibarının yeniden getirilmesini istiyoruz.”
“Ücretli doktorluk, ücretli polislik ya da ücretli hakimlik var mı ki, ücretli öğretmenlik olsun. Hükümet, öğretmenlik mesleğinde kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlik ayrımına son vermelidir.”
“Bir öğretmen veya öğretmen emeklisi ay başını çıkartamayınca, evladının ailesinin ihtiyaçlarını gideremeyince bu psikolojiyle nasıl faydalı olabilir hiç düşündünüz mü?”
“Verelim bu maaşın aynısını gelsinler bizle aynı işi yapsınlar sayın bakanlar, vekiller geçinebilecek mi?”
“Ülkemizi zor günler mi bekliyor? İktidarın şahlanış yüzyılı bu mu diye düşünmeden geçemiyoruz?”
“Çözüm: Bundan önceki ahlaki ve ekonomik krizlerde 54. T.C. hükümetinin uyguladığı aynı yöntem, aynı tedaviyi, aynı dokunuşu bekliyoruz. Bu vesileyle Erbakan Hocamızı rahmetle ve minnetle anıyoruz.”

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) Genel Başkanı Numan Gökmen bunları söylüyor?
Siz en diyorsunuz?

ŞEHİR PLANCILARI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ!

“Şüphesiz en önemli meslek grubu olarak öne çıkan şehir plancıları hâlâ göz ardı edilmektedir.”
“Her yıl 2 binin üzerinde yeni mezun veren Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerinde tüm girişimlerimize rağmen bölüm sayısı ya da kadroları sınırlandırılmamış, eğitimin niteliğini artırıcı hiçbir düzenleme yapılmamıştır.”
“Üstelik binlerce yeni mezunun olduğu ve yaklaşık 2 yıldır emek vererek hazırlandıkları Kamu Personeli Seçme Sınavının sonucunda ise yalnızca 4 kadro açılmıştır.”
“Daha fazla kayıp yaşamamak, afetlere hazırlıklı olmak ve yaşam kalitesi yüksek kentlerde yaşamak ve yaşatmak için bu ülkenin şehir plancılarına ihtiyacı vardır.” (TMMOB Şehir Plancıları Odası)

YÖNETİMDE KİM OLURSA OLSUN YAPILMASI GEREKENLER (4)

37) Her türlü eğitim ve öğretim hizmetinden alınan KDV’nin indirilmesi.
38) Şoför esnafının 10 yaşın üzerindeki araçlarının yenilenmesinde ÖTV’nin sıfırlanması.
39) Sermayenin tabana yayılmasını sağlayacak, uzun vadeli kaynakları özellikle sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine dönük şirketlere yönlendirmek.
40) Borsa’da manipülasyon ve yolsuzluk iddialarına ilişkin ilgili kurumları da kapsayacak şekilde bir inceleme ve denetimin yapılması…
41) Gençlerin istihdamına yönelik kısa eğitim programları, stajlar, sertifikalar, uzaktan eğitimler, dijital eğitim mecraları ve ücretsiz dijital geliştirme atölyeleri gibi programların geliştirilmesi ve desteklenmesi.
42) Çok boyutlu bir “Beyin Göçüyle Mücadele Eylem Planı”nın hazırlanması ve uygulanması.
43) Akademisyenlerin özlük haklarında ve gelirlerinde iyileştirmeler yapılması.
44) Yurtdışındaki yetenekli yapay zekâ araştırmacılarını ülkeye çekmek ve ülkede kalmalarını sağlamak için burs ve araştırma imkânları sağlamak.
45) TÜBİTAK’ın sadece araştırma enstitüleri ile kritik alanlarda ileri araştırmalar yapan bir kurum haline getirilmesi…
46) Teknopark teşviklerini fiziksel mekândan bağımsız hale getirerek tüm Teknopark’ların tüm Türkiye sathına yayılması…
47) Silikon Vadisi gibi küresel ölçekte başarılı girişimcilik ekosistemlerinin bulunduğu yerlere özel temsilci/büyükelçiliklerin atanması.
48) Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı kurulması.
49) Vatandaşlarımızın her yerde, güvenli, hızlı, ucuz ve sansürsüz internete erişimi sağlanmalı.
50) İnternet üzerinden yayınların, ifade özgürlüğünü ve kişisel mahremiyeti koruyacak şekilde düzenlenmesi.

(Devam edecek)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 06:45


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?