Reklamı Kapat

Gönül denizimizi kimse bulandıramaz

Baharın son demleri, çiçeklerin meyveye dönüştüğü zamandır.

Ağaçlarda meyveler baş gösterdiği gibi Fıtr/Ramazan Bayramı, halkın Hakk’a en fazla yöneldiği Ramazan ayının rahmetinden, mağfiretinden cehennemden azatlığından nasip aldığımız umuduyla ibadetlerin meyvesiyle haz duyma, sevinme, sevindirme zamanıdır.

Bayramlıklarımızı giyerek dost ve akrabalarımızı bayramlayarak, Bayramiye olarak dostlara hediyeler verme, Rabbimizden sevap toplama günlerimizdir.

Dertliler ziyaret edilecek, şen ve şakrak olanlar da ziyaret edilecek.

Keder, endişe, hüzün, üzüntü, sıkıntı, zorluk, çile, çaresizlik, borç, dert, elem, mihnet, perişanlık, cefa, eza, talihsizlik gibi kelimeleri Kaf dağının arka tarafına tatile gönderelim.

Bayramdan sonra geldiklerinde onları, bizi Allah’a sevk eden kırbaçlar gibi görelim.

Guantanamo hapishanesinde CIA’nın yüz yılda geliştirdiği işkenceler altında inleyenler dahi bu günlerde bayramlarını sevinçle karşılamalı ve birbirlerini tebrik etmelidirler.

Afganistan, Irak, Suriye, Filistin, Myanmar ve Afrika devletlerinde Hıristiyan, Yahudi, Budist işkencesine dayanamayarak hicret eden mülteciler de bayramlıkları yoksa yıkayıp tertemiz eski elbiseleri ile bayramın tadını çıkarmalıdırlar.

Beyyine süresinde Rabbimiz:

 “Şüphesiz ehli kitap ve müşriklerden olan kâfirler cehennem ateşinin içindedirler ve ebedî olarak orada kalıcıdırlar. İşte onlar yaratılanların en şer-lisi/kötüsüdürler.

Şüphesiz iman edip, ameli salih işleyenler, işte onlar yaratılanların en hayırlısı/iyisidirler.

Onların Rableri katındaki mükâfatı, altından ırmaklar akan adn cennetleridir. Orada ebedi olarak kalıcıdırlar. Allah onlardan razı olmuştur. Onlar da ondan razı olmuşlardır. İşte bu (mükâfat), Rabbinden korkanlar içindir” buyurmuş.(Beyyine süresi ayet 98/6-8).

Yani Guantanamo’da Müslüman’a işkence eden Trump’un işkence süresi bir gün gelir ve biter ama Trump bu haliyle ölürse sonu gelmez senelerde yanacak.

Allah’ın rızasını kazanmak için, dünya bu hacmiyle bir tek altın top olsa, gözünü kırpmadan verecek durumda olan bir Müslüman, bu imanı içinde taşırken hangi din düşmanının işkence çirkefi onun gönül dünyasını bulandırabilir.

Sevgili peygamberimizin şairi ve aynı zamanda bacanağı olan Hassan (Allah ondan razı olsun):

“Dilim keskinlikte kusursuz kılıç gibidir.

Gönlümü de hiç bir kova bulandıramaz” diyor.

Bedir harbinden dönen gaziler, Medine’de Ramazan Bayramı’nı kutlamışlardır.

Akrabalardan, arkadaşlardan, komşulardan, hocalarınızdan kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın, hiç birini ihmal etmeyin ve tebrikleşin.

Aynı köy veya mahallede iseniz mutlaka yüz yüze geliniz. Uzakta iseler telefonla gönül alınız.

İşe yaramaz mantığımızla gitmemek için bahaneler bulmayalım.

Bu bahanelere dini kıyafet de giydirerek dini de kirletmeyelim.

Allah, gönlümüze keder vermesin, iki dünyada da güldürsün.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?