Kim seçmen olmak ister

HERKES zengin olmak, güçlü olmak ister ancak bunu gerçekleştirmek öncelikle bir seçim gerektirir. Aksi takdirde bu seçimden kaçanların kazandıkları zenginlik de güç de sürdürülemez. Çünkü hiçbir zenginlik ya da güç, taraftarlıkla sürdürülememiştir. Türkiye’nin yeni bir sese, yeni bir söze, yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı olduğu bir dönemde seçmen olmak, bu ülkenin zenginliğini de gücünü de artıracak tek hamledir. Eğer seçmen rolü sergilenirse seçimler bir fırsata dönüşür, taraftar rolüne devam edilirse seçimler tekrarlanmış olur.

24 Haziran seçimlerinin fırsat olması için seçmen olmak, geçmişi değerlendirerek geleceğe yön vermek zorundayız. Çünkü seçmen sorar, sorgular: Gelişmiş ülkelerin gerçekleştirdiği farklı sanayi politikaları ile katma değeri artışı bu ülkede sağlandı mı? Bunu tetikleyecek stratejik konular belirlenerek üniversite-sanayi işbirlikleri geliştirildi mi? Dünyanın merkezinde olan bir ülke olarak birçok avantajımız, girişimcilere daha iyi hizmet verilmesi noktasında aktarıldı mı? Bu ülkeyi yeniden büyük Türkiye yapacak öncelikli yatırım alanlarına ağırlık verildi mi?

Bu ülkenin beklediği nitelik arayışı, seçmenin bu sorgulamalarının bir sonucu olacaktır. Şayet bu sorgulamalar yapılmaz, taraftar mantığıyla, savunma psikolojisiyle hareket edilirse nicelikler niteliksizliği örtmek için kullanılır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve malzeme teknolojileri gibi birçok alanda dünya gelişme gösterirken, yol, köprü, tünel gibi katma değer sağlamayan icraatlarla yol alınamaz. Türkiye’nin 21. yüzyıl araçlarını kullanabilme becerisi “kıraathane”lerle, “millet bahçeleri” ile sağlanamaz.

Türkiye gibi tarihinin en büyük mirasını yönetmek, Allah vergisi özellikler ister: Bilgi birikimi, tecrübe, hidayet, feraset, dirayet, şuur ve vizyon olmadan gelinen nokta ortadadır. Bugün herkesin “bu böyle gitmez” demesi bunu ispatıdır. O halde; denenmiş denemez! Bu gerçekler karşısında seçmen olarak yapacağımız şey; bize zaman kaybettiren, ülke imkânlarını israf eden bu iktidarı demokratik yollarla değiştirmektir. Gerçek bayramlar, yolumuz birbirimizi anlamaktan geçtiğinde ve sorgulama yaparak, taraftarlıktan seçmenliğe evrildiğinde yaşanacaktır. Çünkü “vatanseverlik ülkeyi sevmektir, iktidarı değil”!

 

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Son dönemde TL'nin yabancı paralar karşısındaki değer kaybının asıl nedeni sizce hangisidir?