Reklamı Kapat

Hamasete Taharet Aldırmak!

Muhafazakâr olmak elbette çok zor! Zira kârı muhafaza etmek ana hedef. Havuzlu medyanın alımlı fıskiyeleri elbette ki zehirlerini pardon sularını boşa harcamayacaktır. Önemli olan havuzun dolu olması ve kârın muhafaza edilmesidir! Ne mi diyorum?

Tarih bizim gibi toplumlar için çok önemlidir faslını işin uzmanlarına bırakıyorum. Pazartesi’den Cuma’ya tarih dizileri ile coşan bir milletiz. Senaristler bizim için düşünmüşler, karar vermişler. Hain ve kahramanlar belli, hangi partiyi tuttukları da! Şimdi sen tarafını seçecek ve oyunu vereceksin.

Kafanın karışmasına gerek yok! Biz senin için her şeyi düşündük. Sen şimdi ekonomiden dert yanıyorsun, dolar aldı başını gitti diyorsun. Meseleleri kaçırıyorsun. Biz bunların nedeni olan iç ve dış mihrakları akşam kuşağında ekrana gelen dizimizde sana anlatıyoruz. Hadi canım ekran başına!

Kimi köşe yazarları da çağımızın vakanüvisleri! Sarayın (bu ifade tamamen rastlantı) talepleri olsun ya da olmasın birisi hain mi ilan edilecek, tarih deposunda yapılmışı var deyip hemen önüne koyuverirler. Günlük, haftalık veya aylık değişimlerin hiçbir önemi yok. Bizim muazzam bir geçmişimiz var deyü, siparişi anında hazırlarlar.

Bu yapılanların hepsi kutsal değerler içindir. Söz söylemenize müsaade edilmez. Zira siz milli değilsinizdir. Milli olanlar belirlenmiş ve her akşam diziler eşliğinde tarihi karakterler olarak sizinle buluşurlar. Siz olsa olsa Esadcı, İrancı, Ergenekoncu, Vatan haini olursunuz. Yanlış anlamayın bunlar hep kârı muhafaza etmek gibi kutsal bir görev içindir. Siz sadece yanlış tarafı seçtiniz!

Tarihi olaylara ve şahsiyetlere karşı bu pervasız kullanım hakkı, muhafazakârlığın temel dava stratejilerinden biridir. Bu kullanım hakkı öyle ki başınızı döndürür. Güçlü olan haklıdır. Kardeşinle taht mücadelesine girer de kazanırsan kahramansın, evladınla taht mücadelesine girer de kaybedersen hainsin. En büyük ilke kazanmak ve güçlü olmaktır.

İşte bütün bunlar Voltaire’i çok okumaktan kaynaklanıyor. Neden mi? Kendisi muhafazakârların tarih ideoloğudur da onun için! Uzaklardan seslenmiş üstat ve demiştir ki: Tarih, her şeyin tarihle doğrulanabileceğini doğrulamaktadır. Bunu duyan muhafazakâr kardeşlerimiz de o zaman ne duruyoruz, gelsin kahramanlar gitsin hainler demişlerdir. 

Oysa Kur’an-ı Kerim’de de tarihi olaylar ve kişiler anlatılmaktadır. Hatta biz bu anlatılara kıssa demekteyiz. Kıssa, kendisinden ders çıkarılması gereken bir olay veya durumdur. Yaşanılanlar aktarılır ve neredeyse her anlatının sonu benzer cümleler ile tamamlanır. “Gerekir ki düşünür, ibret alırsınız.” “Hala düşünüp ibret almayacak mısınız?” “Akletmeyecek misiniz? Vs.

Bir muhafazakâr içinse düşünmek, akletmek, ibret almak esas mesele değildir. Esas mesele hamasettir. Kitlelere verilmesi gereken mesaj, çocuklar gibi şen olduğumuzdur. İşler kötüye gidiyor ise meseleyi biliyorsunuz zaten, dış mihraklar!

Haydi, hamasetten taharetiniz bitti ise namaza duralım!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihat Uslucan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?