Cesaretin varsa değiştirme vakti!

Rakamsal olarak büyüyor ama güçlenemiyoruz, hatta büyüdükçe milli gelirin dağılımındaki çarpıklık da büyüyor. O halde, zenginin çok daha zenginleşmesi, fakirin daha da fakirleşmesine dur deme cesaretimiz olmalı!

Faiz lobilerine milyarlarca dolar ödeme yaptığı halde, faiz lobisinden şikâyet edildi. IMF’ye borcumuz bitti diyenler, milleti yanıltıp ülkenin borcunu milli gelire kadar yükseltti. O halde, geleceğimizi ipotek altına alanların yakalarına yapışmaya cesaretimiz olmalı!

Yardıma muhtaç insan sayısı artıyor. Geçinemeyen, aldığı ücretle ihtiyaçlarını karşılayamayıp krediye sarılanların zaafını bilen bankalar onları istismarda gecikmiyor. O halde, vergi rekortmenlerinde ilk şirketlerin bankalar değil, üreten firmaların olmasına cesaretimiz olmalı!

Temel değerlerimiz, hiçbir dönemde bu kadar tahrip edilmemiştir. Diziler ve programlarla inanç temellerimiz sarsılıyor, aileler dağılıyor; boşanmalar artıyor. O halde, eğitimde sınav sistemini değil, zihniyeti değiştirmeye cesaretimiz olmalı!

İşsizlik sürekli artıyor ve asgari ücret çay ve simit hesabıyla bile karın doyuracak seviyede değil. Çünkü bütçe açık veriyor, bütçede en yüksek pay faize gidiyor ve bu açık borçla kapatılıyor. O halde, toplanan vergilerin faiz ödemelerine değil, ülkemizi güçlendirecek yatırımlara aktarılmasına cesaretimiz olmalı!

Stratejik sanayi tesislerimizin çoğu yabancılara olmak üzere tamamına yakını satıldı. Toprak satışı gerçekleştirildi, özelleştirme yoluyla seksen yılın birikimi heba edildi. O halde, milletimize hizmet etmek, onu layık olduğu konuma yükseltebilmek için yeniden kolları sıvama cesaretimiz olmalı!

Bölgemizdeki gelişmeleri ibretle izleyenler görüyor ki; Irak fiilen bölündü, Libya bölündü, Sudan bölündü, şimdi sıra Suriye ve İran’da. O halde, ırkçı emperyalizmin BOP planına engel olmaya cesaretimiz olmalı! Çünkü halkımıza gerçekleri anlatmak için her seçim bir fırsattır.

Siyaseti, kamplaştıran, ötekileştiren, yabancılaştıran bir üslup üzerine devam ettirenlere dur denmelidir. Bunun için, bu ülkeyi derleyip toparlayacağı halde, ihtirasına yenilenlere hesap sorma cesaretimiz olmalı! O halde, şimdi dünyayı karşına alma cesareti olanların tercihlerini değiştirme vakti! Bu açıdan Ramazan’da her sahur cesaret vakti, her iftar değişim vaktidir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Bilgi için tıklayın

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?