Reklamı Kapat

Ermenistan’da Neler Oluyor?

Bugün 24 Nisan ancak tartışmaların merkezinde 1915 yılındaki tehcir değil, Ermenistan’da yaşanan iç karışıklıklar var. Bilindiği gibi Ermenistan’da 2015’teki referandumda devlet başkanının yetkileri daraltılmış ve parlamenter rejime geçilmişti. Başbakanlık makamı daha geniş yetkilerle donatılmış, cumhurbaşkanlığı ise sembolik bir pozisyona taşınmıştı. Aslında işin özüne bakarsanız 2018 itibariyle görevde iki dönemini dolduran Sarkisyan, başbakanlık yoluyla kendi gücünü korumak istedi. Referandum bu açıdan Sarkisyan’ın kurgusuydu. Nitekim iktidar partisi eski devlet başkanı Sarkisyan’ı başbakanlığa aday gösterdi ve parlamento da bunu onadı. Ancak geçen süre zarfında protestolara dayanamayan Sarkisyan dün itibariyle istifa etmek zorunda kaldı.

İçerdeki bu gelişmelerin yanında, olaylara bölgesel açıdan bakarsak, Rusya için Ermenistan’ın çok önemli bir ülke olduğu sonucuna ulaşırız. Her ne kadar Batı’daki Ermenileri küstürmemek adına Rusya ile birlikteliğini davul zurnayla ilan etmeyen Ermeniler, bir anlamda hala Batı-Rusya dengesini muhafaza ettiklerine inanıyorlar. Ancak yolsuzluklar, usulsüzlükler, güç zehirlenmesi ile devletin kontrolünün tamamen dün istifa eden Sarkisyan’ın eline geçmesi halkta rahatsızlıklar oluşturmaya başlamıştı. Sarkisyan’a öteden beri karşı duran muhalifler, sokaklara çıkarak gelinen durumu yani başbakan olarak geri dönen Sarkisyan’ı protesto etmeye başladılar ve istedikleri hedefe de ulaştılar.

Bu durumda herkesin aklında daha önceki Ukrayna örneğinde olduğu gibi acaba “Kadife Devrim” için düğmeye mi basıldı soruları geldi. Muhalif lider Paşinyan ise, sokaklarda yaşanan hareketliliğin, Ermenistan’ın kendi iç dinamiklerinden kaynaklandığı vurgusunu yapmak için “Kadife Devrim, yönetime yönelik değil, tüm devlet kurumlarının SerjSarkisyan’ın tekeline girmesini engellemek ve polis de dâhil halkın elinde olmasını isteyen bir halk hareketidir” diyerek durumu açıklamaya çalıştı.

Malum bir taraftan Batı’yla ilişkilerini diaspora üzerinden yürüten Ermenistan, diğer taraftan Rusya için bölgede önemli bir müttefik görevi yürütüyor. Dağlık Karabağ’da devam eden işgalin en büyük destekçisi de Rusya. Ermenistan’ın yeni devlet başkanı ArmenSarkisyan ise tehlikenin boyutlarını görmüş olacak ki, “Tüm vatandaşlarımızı, diasporadaki yurttaşlarımızı germe teşebbüslerinden kaçınmaya ve itidalli olmaya çağırıyorum” diyerek sürecin vereceği zarar hakkında uyarılarda bulunmuştu.

Bu arada Türkiye’de Ermenilerin de genel olarak muhaliflerin yanında durduklarını bir kenara not edelim.

İşin özü şu; Ermenistan’daki sorunlar artık taşınamaz bir noktaya geldi. Kendi ayakları üzerinde durmayı bir türlü başaramayan, dış destek olmadan yaşaması mümkün olmayan, diasporasız ekonomisini yönetemeyen bir Ermenistan bu yükü daha fazla ne kadar taşır belli değil. Sorunlar daha da derinleşmeye devam ediyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?