Gizle

Neyin memnuniyeti?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı alışkanlık haline getirmiş bir toplumu yönlendirmek, manipüle etmek, istenen herhangi bir şeye inandırmak kadar kolay bir şey yok herhalde. Sürekli bir hamaset, büyük laflar, iddialı ama içi boş nutuklar ortaya koyarak, mantık yerine kof duyguyla hareket eden kitleleri etkilemek gayet de olasıymış. Bugün bunu bilfiil yaşıyoruz.

Miting meydanlarında kime “nizamat veriliyorsa”, bilin ki onlarla birlikte iş tutuluyor. İsrail’e ne kadar küfrediliyorsa, bir o kadar da sıkı fıkı olunuyor. “Katil” diye adlandırılan bir devletle, üstelik kuru bir tazminat ve katil askerlerin aklanması pahasına “normalleşilebiliyor”. Ama kamuoyuna karşı söylem, bu eylemin tam zıddı olarak gerçekleşiyor. Bunun böyle olması, muhtemelen karşı tarafın da işine geliyor belki.

ABD meselesi, muhafazakar kesimin belki de en büyük ikiyüzlülüğü sergilediği alan. Gözümüzün önünde, binlerce tırla teröristleri destekleyen bir devlete karşı duruşumuz hala “biz müttefikiz” iken, siyasi iktidarın kitlesi olan muhafazakarlar bunu bile bile görmüyor ve ancak “beddua ederek” belayı def etmeye çalışıyorlar. Halbuki, uyarı görevini dahi yapmıyorlar ve sadece kendi vicdanlarını soğutmak için “en yüksek perdeden” zalime lanet okuyorlar.

İngiltere, zaten muhafazakar kesimin hiçbir bilgi sahibi olmadan türlü çeşitli komplo teorileri geliştirdiği bir ülke ve “çaya çorbaya limon” misali her olayda işin içine İngiltere katabiliyorlar. Siyasi iktidarın propaganda makinesine dönmüş dizilerde İngilizlere “ayar verince” kendilerinden geçiyorlar ama gerçek hayattaki “İngiltere ile ortak çıkarlara sahibiz” cümlesini bir türlü görmüyorlar!

Daha 15 sene önce Irak’taki işgalin nasıl da büyük bir yalan üzerine inşa edildiğini bile hatırlamıyorlar. ABD’li bakan ColinPowell’ın, yalan olduğu oryaya çıkan “kanıtları” nasıl da büyük bir özgüvenle dünyaya takdim ettiğini unuttular demek ki. Dönemin İngiltere Başbakanı Blair’in sonradan “her şey yalandı” açıklamasını da görmediler herhalde. Bir yalan üzerine kurulan işgalin bir ülkeyi nasıl da tarumar ettiğini, milyonlarca kişinin ölümüne, ırz, namus ve ailelerin kirletilmesine ve baş belası bir işgalcinin gelip de bölgeye çöreklenmesine neden olduğunu unuttu herhalde bizim muhafazakarlar. Siyasi iktidar, ne de olsa Irak işgalini de desteklediği için onlardan zaten böyle bir beklentide bulunmak doğru değil. Ancak bu ülkenin siyasi iktidarı destekleyen ve kendisini dindar addeden insanları da mı bu kadar körleşmiş vaziyette?

Sicili böylesine bozuk, çifte standartları ve ikiyüzlülükleri, daha doğrusu yüzsüzlükleri ve ahlaksızlıkları binlerce olayla sabit bir Haçlı koalisyonunun, yani ABD-Fransa-İngiltere’nin bir İslam beldesini, hem de Miraç kandili gecesi vurmasına nasıl alkış tutulur yahu? Bunu söyleyince, zalim Esad’ı mı savunmuş olursunuz, yoksa sicili işgal, zulüm ve katliam dolu küresel eşkıyaların gerçek niyetini mi sorgulamış olursunuz acaba?

Her sözü yalan olan ve bunu da daha yakın zamandaki PKK-YPG-PYD’ye desteğiyle sürekli gösteren ABD’nin, Irak yalanı bile unutulmamışken, yanına taktığı Fransa ve İngiltere gibi emperyal hevesleri ve açlıkları süren “yamyamlara” nasıl olur da güvenebiliriz? Bunların bir İslam beldesini vurmasını nasıl memnuniyetle karşılayabiliriz? Ve en önemlisi de, bunları söylemek zalim Esad’ı savunmak değildir. Koca bir Suriye meselesini getirip de Esad çıkmaz sokağından görmekten kurtulup, Irak’ta yaşananların Suriye’de tekrarlanmaması için gayret etmek gerekir.

Yoksa dünyanın işgalci baş belaları, gözümüzün önünde zaten tarumar haldeki bir ülkeyi daha hepten İsrail’e yem edecekler. Türkiye, dışişlerinde hiç bu kadar rotasız ve sahipsiz kalmamıştı muhtemelen.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Burak Kıllıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Adnan - Burak bey hislerimizi aynen yazmışsınız.Sağolun.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:15

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?