Reklamı Kapat

 Ar-gelog özeti

Araştırma-Geliştirme’nin (Ar-Ge) temel özelliği, “can alıcı” soruyu sormaktır. Bu can alıcı soruları soranlara “Ar-Gelog” denebilir. Ar-Geloglar bir “kazı” hassasiyetiyle sorunların tespitini basitleştirerek ve çözüm önerilerini sadeleştirerek kurumların sağlıklı yol almasını sağlar.

Kurumların mevcut politikaları can alıcı sorular ekseninde gözden geçirildiğinde, yeni stratejilere ve modellere olan ihtiyaç açıktır. Çünkü hangi sorunu ele alırsak alalım, önce soruna yaklaşım politikamızı gözden geçirmek zorundayız.

Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kapasitesini artırmak için hazırlanan raporlara bakıldığında, ilk sırada “ekonomik kalkınma modelinin gözden geçirilmesi ve rekabet temelli bir kalkınma anlayışının benimsenmesi” yer alır. Çünkü Ar-Ge ve inovasyon sistemimizin merkezinde yetenek ve girişimci bulunmalı, devlet dâhil tüm eko-sistemin önceliği; yeteneği ödüllendirmek ve girişimi desteklemek olmalıdır. Günümüzün çağdaş işletmeleri için tasarlanmış çok sayıda inovasyon ve Ar-Ge yönetim modeli ortaya çıkmış, pazar beklentileri ve gelecek vizyonuna ışık tutmuştur.

İşletmeler değişimi anlama, kavrama ve içselleştirme yeteneklerine bağlı olarak kendilerini yeniden inşa etmek zorundadır. Çünkü değişimin temelinde müşteri ihtiyaçları ve pazar koşulları yatmaktadır. Konu bazlı yaklaşımlar açısından TÜBİTAK’ın yayımladığı Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları 2003-2023 Strateji Belgesi’nde öncelikli faaliyetler belirlenmiştir.

Buna göre; bilgi ve iletişim teknolojileri, biyoteknoloji ve gen teknolojileri, nanoteknoloji, mekatronik, üretim süreç ve teknolojileri, malzeme teknolojileri, enerji ve çevre teknolojileri, tasarım teknolojileri olmak üzere 8 ana başlıkta sıralanmıştır.

Doğru zamanda doğru teknolojilere odaklanmak ve kaynakların verimli kullanılmasında kamu-özel sektör işbirliği ve proje altında örgütlenme önerilmektedir. Böylelikle toplam katma değerden daha yüksek paylar alınmasını mümkün kılabilecek stratejilerin seçimi kolaylaşacaktır. Son on yılda Türkiye GSYİH’sinin yüzde 0.8’ini Ar-Ge çalışmalarına harcamış ancak bu trend hedeflenen yüzde 2 oranının çok altında kalmıştır. Gelişmiş ülkelerde bu oran ortalama yüzde 4’tür.

Biz bizle yarışmıyoruz, dünya ile yarışıyoruz. Başarı örnekleri incelendiğinde; “vizyon ve strateji, yetkinlik kullanabilme, örgütsel zekâ, yaratıcılık ve fikir yönetimi, örgütsel yapılar ve sistemler, kültür ve iklim ile teknoloji yönetimi” gibi dinamik yeteneklere sahip olduğunu görmekteyiz. O halde mevcut “bigdata”dan önceliklerimizi belirleyecek “organize bilgi”ye ulaşarak canla başla çalışmanın yollarını aramalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?