Reklamı Kapat

Gaziantep’te eğitimcilerden kültür hamlesi

Cumartesi günü kısa adı Akader olan Akademik Eğitimciler Derneği’nin davetlisi olarak Gaziantep’te idim. Hem eğitimi hem de STK’ların hali pür melalini konuştuk. Benim konuştuklarımdan salonu dolduran kalabalığın aklında ne kaldı bilmiyorum, ama benim bu konferans vesilesiyle tanıdığım ve tanıştığım insanlardan aklımda çok şeyler kaldı. İşte onlar:

* Akader Başkanı Abdurrahman Örnek Bey gerçekten meselesi olan bir adam. Sadece öğretmenlik yapmakla sorumluluğu bitirdiğini zannedenler gibi değil. Ülkesine ve de yaşadığı şehre karşı da mesuliyeti olduğunun bilincinde. Derneğin kuruluş gayesi de bu.

* Öğretmenlerin kente karşı aydınlatma misyonu olduğunu hiç akıllarından çıkarmamışlar. Çeşitli okullardan düşünce yapısı ne olursa olsun öğretmen ve idareciler bir araya gelerek memleket menfaatlerine uygun etkinlikler yapıyor, kitaplar okuyor, hiçbir şey yapamasalar oturup birlikte çay içip halleşiyorlar.

* Öğretmenlerin sorunlarını masaya yatırıyorlar, öğretmenin itibarsızlaştırılması, şiddete maruz bırakılması gibi sorunları bir eğitimci formasyonu içerisinde konuşup tartışarak çare arayışına giriyorlar.

* Bir şeyi yapmış olmanın yeterli olmadığı, daha iyi nasıl yapılması gerektiği noktasındaki beyin fırtınasını bu arkadaşlarda gördüm.

* Birlikte bir şeyler yapmak, kimseyi ötekileştirmeden herkesi kaygıya ortak etme fikrinin bir seviye olarak çok yukarılarda seyrettiğini görüp sevindim.

* Mahalli ve mülki idareler ve de eğitim sendikaları bu tür eğitim platformları ile birlikte programlar geliştirip gereken desteği vermeleri iyi olacaktır.

KAHRAMANMARAŞ’IN YEDİSİ DEĞİL, YEDİDEN YETMİŞİ GÜZEL!

Geçen akşam TV5’te Orhan Gazi Gökçe ile birlikte sunduğumuz Efendime Söyleyeyim programına katılan yazar Bülent Akyürek sözün bir yerinde bir izleyicinin hatırlatması üzerine, “On zayıfı olan başarısız öğrenciye burs verdim” deyince ‘işte bu!’ dedim. Yıllardır başarısız öğrencilerin direncini artırmak için bol zayıflı kendi öğrencilik hayatımdan yola çıkarak, ‘Nasıl 1 aldım?!’ seminerleri verdim. Bu seminerlerin en sonuncusunu Kahramanmaraş Özel Ayyıldız Sağlık Meslek Lisesi’ndeydi. Edebiyat öğretmeni Mesude Yaylamaz hanımın yoğun gayretleri, Okul Müdürü Mehmet Gül ve Müdür Yardımcısı Aslı Yılmaz’ın eğitim ve öğretimin birbirini tamamlayan unsurlar olduğu konusundaki bilinci ile bu okulda gerçekleştirdiğim seminer meseleye doğru yerden başladığımız konusunda bizi ümitlendirdi. Okul rehberlik öğretmeni Özdal Dal Bey’in yüksek heyecanını ve nazik ilgisini ise anlatabilmem kolay değil. ‘Başarısız’ kelimesiyle isimlendirilen bol zayıflı öğrencileri kazanmamız icap ediyor. Ahlâk ve erdem duygularına sahip olan öğrencinin aslında insanlar karşısında ve dünya karşısında ne büyük başarı kazandığını lisan-ı hâl ile anlatmak lazım. Eminim derste edebiyat hocasının anlattıklarını dinlemeyen öğrenciler seminerde üç saate yakın anlatılanı dinlediler, soru sordular. Başarıyı abartarak büyük yanlış yaptık. Bu üç beş kişinin hatası değil sadece, hepimizin ortak hatasıdır. Şimdi onarma vakti. Başarı yeniden tanınmalı, başarısız öğrenciye iade-i itibar verilmeli ve de başarısızlığın da dolaylı anlamda bir başarıya sahip olduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Derslikte anlatılanlar dinleyen öğrenci ve kimi zaman veli tarafından sınırlı bir ölçü ve sabra muhatap olmaktadır. Bu yüzden okullar ‘kar yağınca öğrencisinden öğretmenine, müdüründen müstahdemine sevinilen yerin adı’dır. Bir de Ay Yıldız Sağlık Meslek Lisesi’nde tüm dikkatleriyle semineri saatlerce canlı olarak izleyen öğrencilere bakın! Hangisi daha doğru bir sonuçtur: Sınıfta sıkılan ve sıkıldıkça sıfır çeken öğrenci mi, yoksa hayatın içinde şiir ve edebiyat, sosyoloji ve felsefe gibi dersleri edebi metnin içerisine kendisini de katarak dinleyen öğrenciler mi?! Ne diyelim son söz niyetine? Faruk Nafiz Çamlıbel gibi seslenelim şu yüce dağ başına çıkıp: “Ey Maraşlı Şeyhoğlu evliyalar odağı / Bahtına lanet olsun aşmadınsa o dağı!”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Akın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?