Reklamı Kapat

Yönetici özeti

Her konuda bir “yönetici özeti” hazırlanmadan Türkiye’de yeni bir kapı aralamak mümkün değildir. Çünkü yenilik; sorunların tespitini araştıran, çözüm önerilerini geliştirenlerin hakkıdır. İyi bir yönetici özeti önce sorunların tespitini basitleştirir, sonra çözüm önerilerini sadeleştirir, sonunda ise tarafların iletişimini kolaylaştırır. Eğer bu sayede mevcut politikalar gözden geçirilir, stratejiler değiştirilir ve modeller güncellenebilirse hem inovasyon hem de motivasyon sağlanacaktır.

Basitleştirmek için hangi sorunu ele alırsak alalım, önce soruna yaklaşım politikamızı gözden geçirmek zorundayız. Bunun için, mevzuat, altyapı ve sosyo-kültürel faktörler yeniden ele alınmalıdır. Çünkü son dönemde çok ciddi mevzuat değişiklikleri yaşanmış, buna adapte olacak altyapı değişiklikleri gerçekleştirilememiş ve sosyo-kültürel faktörler de önemli değişim göstermiştir. Bu üç noktada basitleştirici bir eğilimle yol almak ve sorun tespitini iyi belirlemek çözümün yarısı olacaktır.

Sadeleştirmek için hangi çözüm önerisini ele alırsak alalım, önce fayda üretme stratejimizi gözden geçirmek durumundayız. Bunun için, eğitim sistemi, insan kaynağı ve destek mekanizmaları yeniden tasarlanmalıdır. Son dönemde eğitimde etkileşim, insan kaynağını yönlendirmede yeni rehberlik uygulamaları ve teknoloji ve sosyal medya içerikli destek mekanizmalarında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu üç alanda sadeleştirici bir eğilimle yol almak ve çözüm önerilerinin etkinliğini artırmak başarının yarısı olacaktır.

Kolaylaştırmak için, hangi yeniliği ele alırsak alalım, önce yönetim modelimizi gözden geçirmeliyiz. Bunun için, teşkilat yapıları, yönetim kalitesi ve odaklanma yeniden güncellenmelidir. Çünkü teşkilat yapıları yataylaşmakta, yönetim kalitesi transfer edilmekte ve odaklanmaya dönük yeni içerikler hazırlanarak iletişim geliştirilmektedir. Bu kapsamda kolaylaştırıcı ve hatta müjdeleyici yöntemle yol almak yeni süreçlere de kapı aralayacaktır.

Kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri masaya yatırarak her konuda basitleştirme, sadeleştirme ve kolaylaştırma sayesinde beklenenden daha hızlı ve etkili gelişmelere kapı aralayabiliriz. Yeter ki kamu; yol gösterici, kolaylaştırıcı, destekleyici olsun, halkımız; iyi yönetişimi, esaslı bir yenilenmeyi teşvik etsin. Ve Türkiye kaybeden ata oynamaktan vazgeçerek en iyileri desteklesin. Çünkü “şimdi yeni şeyler söylemek lazım”!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?