Gizle

Çeşitli meseleler

Soru: Kullanılması veya yenilmesi haram olan bir şeyde şifa olur mu?

Cevap: Kullanılması veya yenilmesi haram olan bir şeyin yenilmesi caiz olmaz.

Soru: Unutturmaya yönelik oynanan lades caiz midir?

Cevap: Taraflardan bir kısmının kazanıp bir kısmının kaybettiği esasına dayanan şans oyunları haram kapsamında değerlendirilmiştir. Bundan dolayı kaybetmeden kazanmak caiz değildir.

Soru: Şifa kaynakları nelerdir?

Cevap: Şunlar şifa kaynağı olarak ifade edilenlerden bazılarıdır:

- Kan aldırmak (hacamat),

- Bal yemek,

- Çörek otu,

- Perhiz,

- Gece ibadeti,

- Kur’an okumak,

- Seherde uyumamak.

Soru: Yenilmesi haram olan bir hayvanın etinin bir hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Hükmü nedir?

Cevap: Haramda şifa yoktur. Bundan dolayı haramdan şifa beklemek de caiz değildir. Haram kılınan hayvanların haram kılınış hikmeti vardır. Bundan dolayı yenmez. Tıbben de böyledir. İslam ile bilim birbirine ters düşemez. İslam’ın emirlerine ve yasaklarına uyarak hayatı en iyi şekilde yaşamış oluruz. Bize helal kılınanlar ile iktifa ederiz. Bunda hayır vardır.

Soru: Sürme kullanmak caiz midir?

Cevap: İslam dini insanın yaratılan güzelliklerini daha belirgin hale getiren takı takma, saç tarama, meşru ölçüde süslenme, israfa varmadan güzelleşme oranına varmadan kullanma meşru kılınmıştır. Ancak yaratılışta verilen şeyleri bozmak caiz değildir. Kadınların sürme kullanmaları caizdir. Burada önemli olan dikkat çekmemektir. Kadına sürme çekme mahremleri yanında caiz olur.

Soru: Şifa ayeti var mıdır? Nerelerdedir?

Cevap: Kur’an-ı Kerim’de altı ayete şifa ayeti denir. Şifa ayetleri şöyledir:

1. Tevbe Suresi, 14’üncü ayet,

2. Yunus Suresi, 57’nci ayet,

3. Nahl Suresi, 69’uncu ayet,

4. İsra Suresi, 82’nci ayet,

5. Şuara Suresi, 80’nci ayet,

6. Fussilet Suresi, 44’üncü ayet.

Soru: Kaçak mal almak caiz midir?

Cevap: Her ülkenin vatandaşının kendi ülkesine vazifeleri vardır. Her insanın doğru dürüst olmaya ihtiyacı vardır. Devleti bile bile zarara sokmak haramdır. Dürüstlük hiçbir menfaat karşılığında feda edilemez. Haksız kazanç helal değildir. Bu nedenle, yurda kaçak yollarla sokulan malı almak meşru değildir.

Sonuç olarak kaçak malı almak ve satmak dinen caiz değildir.

Soru: Saç boyama orucu bozar mı?

Cevap: Oruç bir şey yeme-içme ya da cinsel ilişki ile bozulur. Saç boyamak ya da kurutmak orucu bozmaz. Saç boyamanın dini sınırlar içinde yapılması lazım gelir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Bilal B. - Sayın hocam ortada bir devlet yok ki, maalesef ülkemizi ABD'nin mülteci deposu bir ülkesi haline getirdiler. 1 damla petrol için komşu ülkelerimize savaş ilan edip milyonlarca insanı katledenler hocaların gündemi olmuyor ama açlık sınırında yaşayan vatandaş bir kaçak çay aldı diye caiz değil falan diye gündem oluyor. Bu nasıl iştir?

Yanıtla . 1Beğen 13 Mart 16:14

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?