Gizle

Herkes eline fırçayı alırsa…

Kara çalmak… İftira etmek ne kötü. Kendini güçlü kılmak için, sağına soluna çamur atanlar, elbet çirkin bir amel işlemektedirler.

İşledikleri bu kötü fiilin sadece muhatabına değil de, toplumun istikbaline mikrop saçtığını da bilmek gerekir.

Normalleşmek, makulü yakalamak menfaatimizedir.

Siyaseten başarı elde etmek, başarıyı kalıcı kılmak uğruna, sıradan bir insanın hukukunu bile çiğnememeliyiz. Hele, elimize fırça alıp, karşımızdakileri siyaha boyamamalıyız.

Makul olmak, adil olmaktır, akıllı olmaktır, empatiyi geliştirmektir.

Makul olmak, insanca bakabilmektir, farklı renkleri, duruşları, görüşleri, şiddet içermediği sürece, normal kabul etmektir.

Eline fırça alanlar… Başarıya odaklanıp, gözünü karartanlar, gerçekten kendilerine ve çevrelerine kötülük saçıyorlar.

Fırça, sürdüğü tuvalde mana ve manzara oluşturmalıdır… Karmaşaya yer yok… Kaosa, teşvişe hacet yok. Bizi, huzur ve güven ileriye taşıyabilir… Birbirimizi dinleyerek, birbirimizle konuşarak yol alabiliriz.

İtişerek, iterek, birbirimizin boğazına sarılarak… Birbirimizi düşman ilan ederek, konuşmadan, dinlemeden, anlamadan, önyargılarımızı esas haline getirirsek, vahim sonuçlar doğar.

Sükûnete, birliğe, dirliğe ihtiyaç var.

Türkiye, zor şartlar geçiyor. İçerde ve dışarı da problemleri var. Terörle mücadele ediyor. Gerçekten, içeriye dönecek tehlikeyi dışarı da karşılama metodu geliştirdi… Afrin operasyonu bu sebeple yapılmaktadır.

Otuz kırk yıldır, ülkenin enerjisini yok eden, içerde ve dışarı da huzursuzluğa yol açan terör hareketleriyle, PKK ile mücadelede yeni bir konsepte geçildi.

Burada, ortak akıl ve vicdan etrafında kenetlenmeliyiz.

Fırça darbeleriyle, birbirimizi zayıf düşürmemeliyiz. Gücümüzü ve hayallerimizi, birbirimizin üzerinden aşağılara düşürmemeliyiz.

Siyaseten mücadele etmek, her yolu bize helal kılmamaktadır. Erdemli olmak, adam olmaktır. Adam olmak ise mücadelenin tonu ve şiddeti ne olursa olsun, ahlaktan vazgeçmemektir.

Siyasetin kendisi bir amaç değildir ki… Siyaset bir yoldur, yolaktır, araçtır nihayetinde. Neyin aracıdır? Milleti, insanlarımızı daha iyi yaşatmak… Onurlu bir yaşama kavuşturmak için…

Cari siyaset böyle midir?

Evet, öyledir diyemiyorum. Ne yazık ki, idealistçe başlayan birçok hareket deforme olabiliyor. Siyasi yapılarda bundan nasipleniyor.

Ülkemizin, ihtiyaç duyduğu şey huzurdur. İnsanca yaşamdır, kimseye muhtaç olmadan kendisi olarak hayata devam etmektir.

Siyaset buna hizmet ederse anlam kazanır.

Aksi takdirde, siyaset adı altında, herkes eline fırça alır, siyah boyalara batırır sonra da milletin ve insanların yüzünü tuval kabul ederse işlerimiz zorlaşır…

Hep beraber kaybederiz böyle olursa.

Onun içindir ki Allah’ın ipini kaybetmemek gerekiyor. O ip, insanlığı huzura ve adalete götürür.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Remzi Çayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?