Reklamı Kapat

FETÖ’nün kitap çöplüğü temizleniyor!

Talim Terbiye Kurulu belki de tarihinde karşılaşmadığı en zor bir meseleyi halletmeye çalışıyor. FETÖ’nün sinsi plan ve sübliminal mesajlarını kitaplardan ayıklamaktan bahsediyorum. Bu sanıldığı gibi kolay bir mesele değil, en azından teknik olarak öyle. Geçtiğimiz günlerde Talim Terbiye Başkanı Alpaslan Durmuş Bey’in yaptığı basın açıklamasında bunu açıkça görmek mümkün. Yapılan açıklamada 2018-2019 eğitim-öğretim yılında okutulacak ders kitaplarının kabulü ve incelemesi ile ilgili sürecin 10 Şubat 2018 itibariyle başlatıldığı belirtiliyor. Aynı tarihte taslak ders kitapları başvurusu başlamış olup 01 Mart 2018 itibariyle sona ermiştir. Ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili çalışmaların Eylül ayına kadar sürmesi öngörülüyor. Basın bildirisinde Sayın TT Başkanı’nın vurguladığı çok önemli noktalardan birisi kendisinin göreve geldiği günden bu güne toplam 1531 adet kitabın mükerreren incelenmiş olması. Bu incelemeler tamamen öğretmenlerden kurulan bir komisyon marifetiyle ince eleyip sık dokuyarak gerçekleştirilmiş. Buna göre, 32.900 hata ayıklaması yapılmış. Tabi bu ayıklamaların bir kısmı yazım yanlışları ve bilimsel hatalar olsa da önemli bir kısmı da FETÖ/PDY unsuru subliminal mesaj ve propaganda içeren ifadeleri kapsıyor. Bunların tespit edilebilen sayısı ise 422. Ayrıca 73 adet yazarın akreditasyonu ve 189 adet ders kitabının okutulma kararı iptal edilmiştir. Talim Terbiye Başkanlığı bununla da yetinmeyip el emeği ayıklamaların dışında iki kez intihal taraması ile yeni bir inceleme daha başlatıyor. Fırat Üniversitesi Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Asos Bilişim Danışmanlık Ltd. Ş. tarafından yerli ve milli imkânlarla hazırlanmış bu yazılım ilgili firma tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na sıfır maliyet ile hibe edilmiştir. TT Başkanı’nın basın bildirisinde ifade ettiği şu üç nokta önemli:

  • Bu yazılım sayesinde Başkanlığımıza sunulan ders kitaplarında FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı kaynakların kullanılıp kullanılmadığını tespit etmiş olacağız.
  • FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı kişilerin isimlerinin kitapların hazırlanmasında kullanılıp kullanılmadığını veya bunlara ait kaynakların kullanılıp kullanılmadığını tespit etmiş olacağız.
  • FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı kişilerin sık sık ve özellikle kullandıkları kelime, kavram veya subliminal mesajların yerleştirilip yerleştirilmediği tespit edilecektir

Başkanının enerjisinden ve de yoğun ve hummalı çalışma temposundan anlaşılan o ki Talim Terbiye bazı yayın organlarının mesnetsiz ve art niyetli haberlerine cevap yetiştiremeyecek denli geceli gündüzlü çaba sarf ediyor. Uyduruk bir takım haberler karşısında ise ne talimini bozuyor ne terbiyesini. Yıkım ekiplerinin enkazını kaldırıp, kapanan yolları açmanın kolay bir şey olduğunu mu sanıyorsunuz?!

TV5 İÇİN HERKES BEŞ DAKİKA DÜŞÜNEMEZ Mİ?

Olağanüstü bir gayret, hummalı bir çalışma var. ‘Kahrolası imkânsızlıklar’ deyip dövünmek yerine ‘tırnaklarımızla çok şeyler yaparız’ diyebilecek kararlılık hâkim. Heyecan ve azmin aşamayacağı hiçbir zorluk yoktur, amenna. TV5 kitlesel ilgi ve destek görmeli. Milli Gazete kitlesel dikkatin üzerine yöneldiği bir gazete olmalı. Toplumun bütün kesim ve katmanlarını muhatap alan ve bu bütüncüllük içerisinde kendini programlayan bir medyaya ihtiyaç var. TV5 şayet buna odaklanmışsa ikinci ve üçüncü adımları hızlı bir şekilde atmalıdır. Ülkenin art arda siyasi dönemeçlerden geçtiği bir dönemde haber-kültür kanalı özelliğini koruyarak etkin isimleri ve simaları bünyesine katmalıdır. TV5 izleyicileri istek, temenni ve eleştirileri ile aktif olarak kamera arkasında yer almalılar. Görüntülü ve yazılı medya bir dünya görüşünün dile gelmiş, ortaya çıkmış şeklidir. Yaptığınız şey söylediğinizde ne denli samimi olduğunuzun göstergesidir. Sözgelimi ‘bir şeyi yaptığında en güzel, en yakışır şekilde yapmak’tan bahsediliyorsa bunun uygulamasında çark edemezsiniz. ‘En güzelini ortaya koymaya çalışmak’ bunu dillendirmeye, sözünü etmeye hacet bırakmaz. Zira ‘ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz’ diye bir hakikat vardır. Büyük iddiaların sahibi olan kişiler bunu sözle değil, yapıp ettikleri ile anlatmalıdırlar. TV5 sesini nasıl daha uzak köşelere, farklı insanlara ulaştırabilir? Nasıl bir dil geliştirebilir ve müessir bir kanal haline nasıl gelebilir? Bu sorulara kendini sorumlu hisseden herkesin yanıt araması gerekiyor. Hiç olmazsa beş dakika durup düşünerek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Akın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?