Gizle

9 “i” ya da “cihat en verimli vakitlerimizdeki çabalarımızdır…”

Ne demek 9 “İ”? Anlatayım;

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun bir kitabı çıktı. Adı; “Düşünce mola”. İlke Yayınları’ndan çıktı. Boyutu, dizaynı hoş bir kitap. Kitaptan bana da yolladı Halit Bey, teşekkür ediyorum.

adnan-oksuz-2.jpg?r=703009e1cbb5aabd85e18d8fbfc2128e

Hemen tümünde farklı anekdotlar var. Kitabın 121. sayfasında, “Erbakan’ı yeniden anlamak” isimli makaleden bir bölümü aktarmak istiyorum;

“İTÜ mezunu olan Hoca, konferanslarında bile matematiksel formülasyonlara gider, örneğin 9 ‘İ’yi çok önemser ve birini diğerine karıştırmaksızın detaylıca anlatır: inanç, ihlâs, ittifak, iyi ahlak, ihsan, istişare, itaat, istikamet. ‘İrfan’ı da bir alt başlık olarak ele alır ve ‘sadakat’i da daha sonra ekler. Ona göre sadakat: Zoru görünce kaçmamak, cazip makam ve menfaatlere kanmamaktır…”

***

Erbakan Hocanın vefatından 10 gün önce Moskova’da yazdığı “Erbakan’ı doğru anlamak” isimli makalede ise Hocanın şu cümlelerine dikkat çekiyor, Halit bey;

* “Bir numara olacaksınız! Her ne iş yapıyorsanız yapın ve her ne iş yapacaksanız yapın bulunduğunuz ortamın dominantı olacaksınız! Dağdaysanız çoban, köydeyseniz muhtar, okuldaysanız sınıf başkanı…”

* “Cihat bir vakitle sınırlı değildir! Ömrün sonuna kadar verilmesi gereken bir mücadeledir. Ve cihat, artık/boş zamanlarda verilmesi gereken bir uğraş değil, en verimli vakitlerimizdeki çabalarımızdır…”

***

Halit Bekiroğlu, “ayraç” niyetine hoş bir de notla gönderdi kitabını; “Kıymetli dostum, yaşarken yazmaya çalıştım. Gezerken görmeye gayret ettim. Okurken anlama çabasında oldum… Hayatın akışında molalar verdim. Her mola yeniden düşünmeye kapı araladı… Birikenlerin bir kısmını Düşünce Mola isimli kitapta kayıt altına alarak kıymetli dostlarla duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istedim… Saygılar.”

***

Sevgili Halit Bekiroğlu’nu anmışken…

Bir son not; ÖNDER İmam Hatipliler Derneği elbette güzel çalışmalara imza atıyor. Ama bu yeterli mi? Bence değil!

ÖNDER’in “nicelik”ten ziyade, daha “şuurlu”, daha “bilinçli” daha bir “Allah’ın (C.C.) rızasını gözeten” nesiller yetişmesi için yeni bir gayret ve çabanın içinde olması gerekir diye düşünüyorum…

İLKE’NİN STK RAPORU

İlim Kültür Eğitim Derneği (İLKE) tarafından hazırlanan “Türkiye’de İslami STK’ların Kurumsal Yapı ve Faaliyetlerinin Değişimi” başlıklı raporun“Öngörüler ve Öneriler” bölümü son derece ilginç sonuçlar içeriyor. İslami Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK) ilişkin farklı bakış açıları var. Bakalım mı;

* İslami STK’lar kurumsal yapılanmalarını ve faaliyetlerini gözden geçirmeleri gerekmektedir.

* Önümüzdeki on yılda İslami STK’ların mali kaynaklarındaki mevcut değişim eğiliminin devam etmesi öngörülmektedir. Bu çerçevede kurum dışı fon ve kaynak kullanımının artacağı beklenmektedir. Ancak kaynaklardaki bu değişim aynı zamanda politik ve ekonomik şartlardaki değişimlere duyarlı bir dışa bağımlılık da oluşturmaktadır.

* İslami STK’lar uluslararası ilişkiler birimlerini kurmalıdır ve güçlendirmelidir.

* İslami STK’ların gittikçe daha şeffaf ve hesap verebilir hâle gelmeleri beklenmektedir.

* İslami STK’ların amaçlarına bağlı kalarak varlıklarını devam ettirebilmeleri için kamu kuruluşları ile girdikleri mail ilişkilerin açık ve şeffaf bir çerçeveye oturtulması zaruridir.

* İslami STK’ların birbiri ile ilişki ve iletişimini güçlendirecek, ortak sorunlara ortak çözümler üretebilecekleri mevcut platformların etkinliği artırılmalı ve yenileri oluşturulmalıdır.

* Son yıllarda siyasal alanda yaşanan kutuplaşmanın İslami STK’ların söylem ve faaliyetlerine de yansıdığı görülmektedir. Bu kutuplaşma bir açıdan kontrolsüz bir siyasallaşmayı da beraberinde getirmektedir. Sözkonusu cepheleşme hâli, bu kuruluşların toplumun geniş kesimlerine erişimine dair de kısıtlayıcı bir etken oluşturmaktadır.

* 15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan yeni koşullar İslami STK’ların toplumdaki algısını olumsuz etkilemektedir. Uzunca bir zaman İslami söylem ve argümanları güçlü bir biçimde kullanan bir yapının darbe girişiminde bulunmasının, aynı zamanda benzer argüman ve söylemleri kullanmak durumunda olan diğer kuruluşlar için de bir güvensizlik oluşturduğu görülmektedir.

* İslami STK’ların oluşturacakları platformlar dâhilinde ve ayrı ayrı olarak bu yeni durumla başa çıkmak üzere şeffaflığa dayalı geniş çaplı bir iletişim stratejisi oluşturmaları gerekmektedir.

* İslami STK’ların son on yılda devam eden devletle yakınlaşma süreci gittikçe bir bütünleşmeye dönüşmektedir. Bu yakınlaşma bir taraftan çalışma alanını ve kaynakları genişletmesi ve meşruiyet problemini gidermesi sebebiyle olumlu bir etki oluştururken diğer taraftan da İslami STK’ların sosyal dinamizmini olumsuz etkilemektedir.

* İslami STK’lar devlet ile girdikleri ilişkiyi kontrollü bir mesafeye çekmezlerse daha önce Kemalist STK’ların başına gelen, toplumdan kopma riski ile karşı karşıya kalabilirler.

***

Şu kadarını söylemek istiyorum; İLKE’nin hazırladığı bu çalışma dikkate alınmalı, önemsenmeli…

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?adnan-oksuz-3.jpg?r=61535dac879f22a9b678e990a0a8230e

YENİAD, Adil Düzen idealiyle çıktığı yolda, sosyal hayatta adil gelir dağılımını, refahın, huzurun, barışın, hakkın, özgürlüğün, saadetin ve güvenin tesis edilebilmesi için çalışan; faziletli bir toplumsal yapının oluşmasına katkı sağlamayı amaçlayan bağımsız bir dernek.

YENİAD’ın 15 Mart 2018 Perşembe günü, saat 10:00’da, Beşiktaş’ta bulunan FourSeasonsHotel’de, Gazeteci ve Yazarlar Buluşması programı düzenlediğini, buluşmada YENİAD’ın Afrika, Ortadoğu, Asya, Güney Amerika’daki faaliyetlerinin anlatılacağını, programa çok sayıda gazeteci ve yazarın iştirak etmesinin beklendiğini, biliyor musunuz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yusuf Kenan - İLKE’nin bu çalışmasını bence hemen çöpe atmalı ve öncelikle yazınızın girişinde bahs ettiğiniz 9"i formülünü içselleştirmelidirler.

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 14:54

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?