Gizle

Osmanlı padişahlarının evlilikleri

Soru: Osmanlı padişahları neden cariyelerle evlenmeyi tercih ederdi?

Cevap: Osmanlı padişahları cariyelerle evlenmeyi özellikle tercih ederlerdi. Çünkü aileler padişahla akraba olunca icraata karışmak isteyebilir ve kargaşa çıkabilir düşüncesiyle genellikle böyle davranırlardı. Hâlbuki kimsesiz cariyeler hiçlikten geldiklerini iyi bilirler. Kocaları olan padişahları ve sonraki padişah olacak çocukları yetiştirir ve miras bırakmaya yanaşmazlardı. Bu nedenle şahsi servetlerini vakfeder, dünyadan kefenleriyle ayrılırlardı.

Mesela tekfur kızı Holfira benzeri az gelen bir fakir fukara hamisidir. Adı Nilüfer olmuştu. Parasının tamamını imarete harcadı. Pertevniyal Sultan borcunu ödeyemediği için hapse düşenlerin borçlarını üstlenirdi. Valide Sultan, Gureba Hastanesi’nin vakfiyesine, “Bir limon bir sarı lira olsa alına ve hastalara sunula” yazdırır ve içinde Terkos Gölü’nün de bulunduğu muhteşem arazileri vakfeder.

Osmanlı padişahlarının bazı evlilikleri de siyasidir.

- Sırp kralının kızı Despina Hatun,

- Germiyan kızı Devletşah Hatun,

- Aydınoğlu İsa Bey’in kerimesi Hafsa Hanım,

- Dulkadiroğlu Süleyman Şah’ın kızı Sultan Hatun’la evlenen Yıldırım Beyazıt Han’ın tek derdi komşularından gelebilecek tehlikeleri bertaraf etmektir. Ömrü at sırtında geçen sultanın hanımlarının yüzünü gördüğü günler de sayılıdır.

Osmanlı haremini anlamak açısından şu görüntünün de bilinmesi çok önemlidir.

Haremi düzenleyenler, “nasıl yaşarız”dan ziyade “nasıl ölürüz” sorusuna cevap ararlardı. Mesela, sultanların naaşları Saadet Dairesi’nin duvarı dibinde yıkanır ve daima gasilhane görülür.

Haremde iki kapı yan yanadır:

a. Cümle kapısı.

b. Meyyit kapısı.

Bu kapılar yan yanadır. Bu durum, “Tahtırevanla girişin tabutla çıkışı olur” der gibidir.

Hâsılı, harem en anlaşılır şekliyle padişahın evidir. Burada padişahın annesi, oğulları, kızları, gelinleri ve torunlarıyla yaşarlar.

Burada cariyeler:

- Kilerci,

- Çamaşırcı,

- Kâtibe olurlar.

- Dayeler (sütanneler),

- Dadılar padişah annesi gibi hürmet bulurlar.

Doğrusu şu ki, harem hakkında az şey biliniyor, lâkin çok şey söyleniyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?