‘Adil Düzen’i tartışmak-2; Erbakan’ı anarken…

Ne demiştik?

“Adil Düzen ve Erbakan” değerlendirme ya da tartışmamıza devam edeceğiz…

Evet, tartışmak ve gereğini yapmak; özellikle ‘Adil Düzen’ kavramının…

Ve Şubat-Mart’ın bu günlerinde Erbakan’ı gerektiği gibi anmak…

Evet, gerektiği gibi anma/anlamak ve mutlaka uygulamak…

Erbakan’ın anarken; onu gerektiği gibi anlamıyor ve yol haritası olarak çizdiği yolda yürümüyorsak, yapılması gerekenleri yapmıyorsak, biz neyi anıyor ve ne konuşuyoruz?!.

Neyse… Biz bugünkü asıl konumuza dönelim… Önceki yazımızın başlığı neydi?

‘Adil Düzen’-1; Erbakan, Kemal Öztürk, şeker!

Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk’ün “‘Adil Düzen’ bir ütopya mıydı? İnsanlığa umut olabilir mi?” başlıklı yazısı şöyle başlıyordu: “Sorumuz şu: / Müslümanların insanlığa önerdiği ütopya nedir? Bu soruyu Erbakan Hoca’nın ‘Adil Düzen’ kavramı etrafında tartışmaya açıyorum bu yazıda. / İlgi gösterenler buyursun...”

Bu yazı başlığını ve bu öneriyi okuyunca, neler yaptığımı önceki yazıda yazdım…

Kemal Öztürk’ün önerdiği tartışmanın detaylarına dalmayı deneyelim…

Yazının bütününde beş tane ara başlık var; sırasıyla şöyle;

  1. YERYÜZÜNDEKİ CENNETİ ÖNERENLER
  2. BATI MEDENİYETİ ÇÖKERKEN YERİNE NE GELİYOR?
  3. ‘ADİL DÜZEN’ TEZİ BİR BOŞ HAYAL Mİ, SAĞLAM BİR ÜTOPYA MI?
  4. ‘ADİL DÜZEN’ SORUNU DÜNYANIN HER YERİNDE ZİRVEDE
  5. ‘ADİL DÜZEN’ DÜNYADA BİR UMUT OLABİLİR MİYDİ?

Bugün, Kemal Öztürk’ün ilk iki ara başlıkta dediklerine bakalım:

“Bu dünyada insanlığın mutluluğu ve huzuru için üretilmiş ütopyalar vardır. Bu ütopyaları üreten insanlar, aslında kaybettiğimiz cenneti bize yeryüzünde vadediyor bir anlamda. Ütopya bir hayal, bir fikirdir. Sonra bu somut önermeye, sisteme ve modele dönüşür. Modern ideolojiler böyle doğar. / Komünizm, sosyalizm, kapitalizm modern insanın ürettiği ütopyalardır ve bize yeryüzünde cenneti vadeder aslında. / Rusya’da, Çin’de, Küba’da komünizm ve sosyalizm, İran’da İslam Devrimi ile insanlara huzur ve selamet bulacakları bir cennet önerildi. Bu cennete nasıl ulaşacaklarını gösteren bir de planları (sistem önerisi) vardı. / Sonuç: / Rusya’da sistem (komünizm/sosyalizm yani SSCB) çöktü. / Çin, baş düşmanı kapitalizmi, komünizmle evlendirdi, ortaya prematüre bir sistem çıktı. / İran’da yüzbinlerce insan, İslam’da haram olan faizci bankerler tarafından zarara uğratıldığı için isyan etti, Küba’da açlık ve sefalet had safhaya ulaştı… / İnsanlar bu yönetim biçimlerinden, bu düzenlerden mutlu olmadı, hatta mutsuz oldular. Yani ütopya hayal kırıklığına dönüştü.”

BATI MEDENİYETİ ÇÖKERKEN YERİNE NE GELİYOR? “Tüm bunların karşısında dünyanın en güçlü sistemi olduğunu iddia eden kapitalizm kaldı. İnsanlar bu sistemden mutlu mu? Hayır. Ve Batı’nın sanayi devriminden beri inşa ettiği modern yaşam biçimi çökmek üzere. / Dünyanın en ünlü ekonomistlerinden Amerikalı Jim Rogers, çöküşün çok kısa bir süre içinde olacağını söyleyip, ailesini Çin’e taşıdı bile. Zira ABD ve AB’de yükselen ırkçılığı, şiddet eğilimini ve ekonomik bozukluğu çöküşün işareti olarak görüyor. / Tüm bunları şu soruyu sormak için anlatıyorum: / Müslümanların insanlığa önerdiği ütopya nedir? İnsanlığa, yeryüzü cenneti olarak neyi sunuyor? Doğu ve Batı blokları çökerken, Batı medeniyeti umut vermezken, insanlık bir arayış içindeyken, Müslümanlar ne öneriyor? / Biliyorum, hepimizin içinde bir sızı, yüzümüzde acı bir tebessüm oluştu. Sanayi tüpünden bozma füzeler yapıp, birbirinin çocuklarını öldüren İslam dünyası, insanlığa ne önerebilir? Bu acı cümleyi kuranlar vardır. Lakin acımıza tuz basıp tartışalım yine de.”

Biz, elli yol önce yazdığımız “İslâmiyet ve Ekonomik Doktrinler” kitabımızda ve konferanslarımızda, komünizm ve kapitalizmin çökeceğini yazıp söyledik; sonra Erbakan ile yaptığımız çalışmada, “bunların yerine Adil Düzen gelecek” dedik… (Devam edeceğiz…)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?