Bir gazetecinin serencamı - 5

Bir müddet sonra merdivenlerden çıkarak bizim bulunduğumuz bekleme salonuna doğru gelen kişinin genel müdür olduğunu anlamıştık. Evet, gelen Milli Gazete’nin Genel Müdürü Hazım Oktay Başer’di. Bizim kısmetimizden olsa gerek gazete yönetiminden ilk tanıştığımız kişi genel müdür olmuştu.

Oktay Beyin elini öptük sırayla. Bize kim olduğumuzu ve ne beklediğimizi sordu. Arşive staj için geldiğimizi ve Bayram Beyi beklediğimiz öğrenince hemen kapının açılmasını ve bizim arşivde beklememiz talimatını verdi. Bir müddet sonra bir kardeşimiz gelerek kapıyı açtı ve biz arşive giriş yaptık. Dar kısa bir koridordan geçilip arşiv odasın gidiliyordu. Etraf gazete, dergi ve fotoğraflarla doluydu. Mümkün olduğunca her yere çelik raf konulmuş ve raflarda bulunan kutulara dergiler, resimler konulmuştu. Bayram Öz beyi beklerken haliyle etrafı inceliyor ve araştırıyorduk. Ne kadar çok resim vardı. Yusuf Özşahin, Sabri Karatepe ve ben arşivi bir an önce tanımak için adeta sağa sola saldırıyorduk. Raflarda duran dergi ve gazeteleri gördükçe Türkiye’de bu kadar dergi ve gazetenin çıktığına şaşırıyor, daha önce adını sanını duymadığımız yerli/yabancı gazete ve dergileri alıyor inceliyorduk.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştık bile. Vakit öğlen olmuştu. Derken kapı açıldı ve bize göre uzun boylu otuz yaşlarında bir adam girdi içeriye. Evet, nihayet kendisiyle müşerref olmuş ve arşiv sorumlusu Bayram Öz’le tanışmıştık. Güler yüzlü, hoş sohbet bir insandı kendisi. Bir yandan çaylarımızı içerken diğer yandan tanışma faslı yaptık ve bizim stajımızla ilgili prosedürleri aktardık kendisine. Staj yapacak olmamızdan dolayı sevinçliydi. Zira arşivde yapılacak çok iş vardı.

Bir saate yakın sohbetten sonra bizi personelle tanıştırmak için alt kata indirdi. Önce Yazı İşleri Müdürü Ekrem Kızıltaş’la tanışmak için odasına yöneldik ve kendisiyle tanıştık. Daha sonra birinci sayfanın yapıldığı ve sekreterlerinin bulunduğu odaya geçerek orada bulunan Necdet Kutsal ve Abdülkadir Türker ile tanıştık.

Dizgi servisi en çok ilgimizi çeken servis olmuştu. Bir çok kişi oturmuş bilgisayar başında önlerinde bulunan kâğıtlara bakarak sürekli bir şeyler yazıyorlardı. Daha önce bilgisayarları bu kadar yakın inceleme fırsatımızın olduğu pek söylenemezdi. Yusuf’un evinde bir bilgisayar vardı arada sırada onlara giderek oyun oynuyorduk ama buradaki bilgisayarlar doğrusu o bilgisayara pek benzemiyordu. Dizgi Servisi’nin personeli şöyleydi: Mustafa Güzel, Sıtkı Yapıcı, Sabri Gültekin, Resul Erkal, Murat Teker, İlhami Yetiş, Sefa Mungan, Müjdat Göçerli. Dizgi Servisi’nden Pikaj – Montaj Servisi’ne geçtik. Rahmetli Ahmet Görükoğlu, Selman Görükoğlu, Osman Görükoğlu, Yüksel Akça, Abdülkadir Başgöze, Muttalip Özer, Hamit Dizman, Nazmi Gümüş ile tek tek tanıştık. Pikaj - Montaj’ın hemen bitişiğinde bulunan Spor Servisi’ne de uğrayarak Spor sayfası sekreteri Bilal Yüksel’le de kısa bir sohbet yaptık.

Oradan sayfa sekreterlerinin bulunduğu odaya geçip Ekonomi sayfası sekreteri Kazım Naci Doğan, Dış Haberler sayfası sekreteri Abdullah Altay, Kültür Sanat sayfası sekreteri Bedir Acar, Aile sayfası sekreteri İsmail Fatih Ceylan, Yurt Haberleri sayfası sekreteri Abdullah Özkan ve ilavelerden sorumlu sekreter Ahmet Kekeç ile de tanışıp her biriyle kısa süreyle de olsa sohbet ettik!

Sekreterlerin odasından tashih servisine geçtik. Tashih Servisi’nin personeli: Şef Muharrem Karakuş, Selçuk Keskingör, İsmet Kaya, Uğru Tekeli ve Orhan Soybay’dı. Haber Merkezi’ndeki personel şöyleydi: Şef Mehmet Terzi, Orhan Hekim, Cevdet Kılıçlar, Hüseyin Korucuoğlu.

Daha sonra alt kata inerek İlan Servisi’ne geçtik. İlan Müdürü Halil Gölve ve ilan servisinde görevli olan Aydın Ülgenay, Şakir Kaya, Musa, Celalettin Aktaş, Cemalettin Deniz’le de tanıştıktan sonra son olarak Kamera Servisi’ne geçerek Şef Sinan Korkmaz, Fayik Aktaş, Murat Karahan, Ercan Özcan, Abdul ile tanışarak personelle tanışma faslını nihayete erdirdik.

Yukarıda zikredilen personelden ahirete irtihal etmiş olanlara Allah’tan rahmet, ömrü hayatlarına devam edenlere ise sıhhat ve afiyet diliyorum. İsim, soy isim vb. gibi yanlışlıklarım, hatırlayamadıklarım varsa bu bendenizin noksanlığı sayılıp affedilsin efendim.

Haftaya serencamımızı nihayete erdirelim inşaAllah…

Selam ve dua ile…

MİNİK BİR TEBESSÜM

Vaziyet kötü

Orta yaşlı bir çift, ergenlik çağındaki oğullarının ilerde ne olacağını anlamak için ona bir test yapmaya karar verirler. Baba masanın üstüne 200 lira, dini bir kitap ve bir kutu da kola koyar, sonra karısına der ki:

– Bak hanım, şimdi biz oturma odasına saklanıp, bizim oğlanın eve gelmesini bekleyelim. Gelince masada bunları görecek. Eğer 200 lirayı alırsa; bizim oğlan işadamı olacak. Dini kitabı alırsa; din adamı olacak. Kolayı alırsa; şansımıza küselim, çünkü bu demek ki; oğlumuz tembel tenekenin biri olacak.

Biraz sonra evin oğlu gelir…

Annesiyle, babası kapı aralığından izlerken, delikanlı masadakileri görür; önce 200 lirayı cebine atar, sonra dini kitabın sayfalarını şöyle bir karıştırır ve onu da alır, sonra da kutu kolayı açarak birkaç yudum içer, “Ooohhh, nefismiş!..” diyerek onu da koltuğunun altına sıkıştırarak, çıkıp gider. Çocuk gittikten sonra, annesiyle babası odaya dalarlar. Baba çok endişeli bir şekilde:

– Vah vaaaaah!.. Hanım, durum sandığımızdan da kötü.

– Niye öyle diyorsun bey?

– Bu çocuk kesin politikacı olacak!..

İlgilisine notlar:

• “Cömertlik olmayınca malın, vefa olmayınca arkadaşın hayrı yoktur.”

Ahmet Bin Kays

• “BiIesiniz, kıyamet günü ahdini tutmayan her vefasıza vefasızIığın derecesine uygun bir bayrak dikiIecekböyIecevefasızIığı teşhir ediIecektir.”

Ebu Said eI-Hudri

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Yıldırım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler