Gizle

Bilge Başkan’ı Dinlerken

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a (C.C.) hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize, âline ve sahabelerine olsun.

İnancımızın, “İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır” esası, önemlidir. İnsanlara hizmet etmek için ülke yönetimine talip olmak, elde edilecek yönetim gücünü de onların maddi ve manevi huzuru için kullanmak en büyük faydadır. Ancak bir ülkeyi adalet üzere yönetmek ve toplumun saadet bulacağı bir kıvamda yürütmek bir takım özellikler ister. Bu bakımdan bir ülkenin idaresine talip olan kimsede Allah vergisi yedi özelliğin bulunması gerekir. Bunlar; bilgi birikimi, tecrübe, hidayet, feraset, dirayet, şuur ve vizyon gibi özellikleridir. Bilgi birikimi: Bu, milletin kendisini, inancını ve tarihini bilmektir. Bu millet, boynundan zincirle AB’nin kapısına bağlanacak bir millet değildir. Tecrübe: ABD, AB ve İsrail bizim stratejik ortağımız olamaz, çünkü bu ülkelerin topraklarımızda gözü vardır. Ateş yakar, akrep sokar. Ateşin yaktığını, akrebin soktuğunu anlamak için bir kimsenin kendisini ateşe atması, akreple aynı yatağa girmesi akılsızlıktır. Denenmiş denenmez. Tecrübe, atılan adımların sonunu görebilmektir. Hidayet: Hayır nerede şer nerede bilmektir. Hidayet; hakkı hak, batılı batıl olarak görüp bildikten sonra hakta karar kılmaktır. Hidayet; doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, faydalıyı zararlıdan, adaleti zulümden, ayırt edip, doğruya, iyiye, güzele, faydalıya, adalete yönelmektir. Feraset: Zihin uyanıklığı, idrak, yüksek sezgi, anlayış, hakta isabet etme, hayrı şerden ayırıp yaşanılan olayların sonucunu kestirebilmektir. Bu bakımdan devlet yönetiminde feraset sahibi olmak, önemli bir şeydir. Dirayet: En geniş anlamıyla doğru olduğunu bildiği ve hayırlı olduğuna inandığı şeyi sonuna kadar savunabilme kabiliyetidir. Dirayeti olmayanın idaresinden hayır gelmez. Şuur: Dostunu, düşmanını bilmek ve tanımaktır. Vizyon: Siz Türkiye’yi AB’nin kapısına bağlanmış bir kapı kulu mu yapacaksınız, yoksa İslam Birliği’ne liderlik yapacak Yeniden Büyük Türkiye’yi mi kuracaksınız? Bir vizyonunuz yoksa ülkeyi idare emeniz mümkün olmaz. Bu yedi özellik ancak Milli Görüş sahibi olanlarda birlikte bulunabilir. 13 Şubat gecesi CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu Neler Oluyor programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu izlerken O’nun bilgi birikimini, tecrübesini, hidayet, feraset ve dirayetini, nasıl bir şuur ve vizyon sahibi olduğunu milletimiz görmüştür. Bilge Başkan; hamaset siyasetinin değil, ilkeler siyasetinin temsilcisi olduğunu göstermiştir.

MESAJLAR

Bilge Başkan bu program aracılığı ile topluma şu mesajları vermeye çalışmıştır:

 1. Saadet Partisi; diğer partilerden hiçbirine benzemez, hamaset ile değil, bilgiyle ve ilkeler ile siyaset yapar.
 2. Sözünü kin ve nefret ile değil, sevgi ve şefkat ile söyler.
 3. Kınayanın kınamasına aldırmaz, hakkı batıla karıştırmaz, adil bir düzenin kurulması için verdiği mücadelede şartlar ne olursa olsun istikametini muhafaza eder.
 4. Saadet Partisi, önümüzdeki seçimlerde bir ittifak arayışı içinde olmayacak, kendi adayını çıkartarak, cephelerden bir cephenin içinde olmayacaktır.
 5. Saadet Partisi gücünü; benimsediği hak ve adalet ölçülerinden, inancından, üzerinde yürüdüğü manevi değerlerden alır.
 6. Saadet Partisi, kutuplaşmadan beslenen partilerden farklı olarak barışı, diyalogu, uzlaşmayı, devlet millet kaynaşmasını, birlik ve beraberliği benimsediği için ülkenin problemlerini diğer partilerden daha farklı teşhis eder, laf değil çözüm üretir.
 7. Ülkenin içinde bulunduğu şartlar, hiçbir dönemde olmadığı kadar zorlaşmıştır. Bu zor şartlardan ancak Saadet Partisi’nin kutuplaşmak değil kucaklaşmak ve meseleleri oturup konuşmak siyasetiyle kurtulmak mümkündür.
 8. Saadet Partisi, yönetimde adaleti ve hukukun üstünlüğünü benimser. Liyakati esas alır, partizanlık yapmadan işi ehline verir. 54. Erbakan Hükümeti zamanında havuz sistemi kurulurken, sanayileşme ve kalkınma hamlelerinde çok farklı kesimlerden ehil olan kişilere görev verilmiştir. Sadece bizden olsun kanaatini yanlış bulur.
 9. Saadet Partisi, şahıslara bağlı bir sistemden yana değildir. Güçlü bir meclis olsun, ön yargılardan ve etkilerden arındırılmış bağımsız adil bir yargı olsun, suç işleyen kim olursa olsun yargı onu yargılayabilsin istemektedir.
 10. Saadet Partisi ile AK Parti aynı dünya görüşlerinin partileri değildir. Geçmişte birlikte siyaset yapılmış olsa bile, AK Parti’yi kuran kadrolar, “Biz bundan sora farklı yürüyeceğiz, prensiplerimiz değişti” demişlerdir. ABD ve İsrail’i stratejik müttefik edindiler, hâlâ bunu söylüyorlar. AB’yi medeniyet projesi olarak gördüler. Liberal kapitalist sistemi benimsediler.

Saadet Partisi, sahip olduğu inanç gereği AK Parti ile benimsediği bu politikaları değiştirmeden bir birlikteliğe sıcak bakmaz.

 1. Gelinen noktada dış politikada, ekonomide, eğitimde, tarım ve hayvancılıkta, sanayileşme, yatırım ve üretimde, Saadet Partisi’nin gündeme getirdiği prensiplerle bağdaşmayan uygulamalar vardır. Saadet Partisi bu uygulamalara, zararlı bulduğu için rıza göstermez.
 2. Saadet Partisi, farklı fikirlerin rahatlıkla konuşulabildiği platformlardan yanadır. Türkiye’de Tayyip Bey’in söylediğinin dışında biri bir şey söylese elimine oluyor. Bu AK Parti için de böyledir. Farklı fikirlerin olması hataların görülmesini sağlar.
 3. İktidar, ekonomide ve borçlanmada hâlâ Kemal Derviş’in bize getirdiği sistem üzerinden iş görmektedir. Asgari ücret hâlâ açlık sınırında tutuluyor. Bu böyle gitmez. Bu politikalar ile Türkiye güçlenmez ve lider ülke olmaz.

BEKLENTİLER

Bilge Başkan’ın bu programda ortaya koyduğu Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya vizyonu, ülkenin Saadet Partisi iktidarına olan ihtiyacını bir kez daha ortaya koymuştur. Saadet Partisi bu iktidara hazır mıdır? İnanarak söylüyoruz ki, evet hazırdır. Çünkü Saadet Partisi’nin niyeti, inancı,bilgisi, kadrosu, yani teşkilatı ve hedefinin gerçekçi olması, bu inancımızı teyit eden en güçlü durumdur. Mülk ve iktidarı dilediğine, dilediğinde veren de alan da ancak Allah’tır. Selam hidayete tabi olanlara…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Fazıl Demirkol - Bilge Başkan'ın Saadet Partisi'nin farklı fikirlerin rahatlıkla konuşulabildiği platformlardan yanadır.Türkiye'de Tayyip Bey'in söylediğinin dışında biri bir şey söylese elimine oluyor mesajını vermeye çalıştığını belirtmişsiniz.Saadet Partisi'ni destekleyen Milli gazete'nin,hiç bir hakaret,kötü söz içermeyen okuyucu yorumuna sansür uygulamasına ne dersiniz?

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 19:30
01

Resülü Küçük - İki tane yol vardır, birisi hak, birisi batıl bunları ayırırken en önemli şeylerden biriside Allah'ın dostlarıyla dost, düşmanları düşman olmasıdır. Bakacağız liderlerimiz kanun ve nizam yaparken Allah'ın emirlerinimi yoksa batılı filozof insanların oluşturduğu kanunlarınımı dikkate alıyor, işte yol ayırımı burada başlıyor.

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 17:23

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?