Gizle

Baraj Engeli Olmamalı

Vatandaşların Anayasal hakkı olan seçme ve seçilme hakkının kullanılması ve partilerin hür ortamda seçime girme hususu, istikrarsızlığa yol açar gerekçesiyle % 10 seçim barajı getirilerek ortadan kaldırılmış idi. O tarihlerde koalisyon kurma zorunluluğu ve sık sık Hükümetlerin değişmesi bu durumu kabul eder hale getirmiş idi. Lakin şimdi ise mevcut Başkanlık Sisteminin gelmesi, 2019‘da uygulanacak olması söz konusu kaygıların giderilmesine sebep olmuş ve seçim barajı denen engelinde ortadan kalkmasını gerektiren en bariz bir gerekçedir.

Her düşüncenin, siyasi fikrin tezahür edeceği bir meclisin oluşması, toplumsal barışa da önemli katkı sağlayacaktır. Gerçek demokrasinin Meclis’e yansıması hak, hukuk ve adalet ekseninde de önemli ölçüde makes bulacaktır. Bu günlerde siyasetin gündeminde olan Uyum Yasaları’nın TBMM’de görüşülmesi fırsat bilinerek, Anayasa’ya aykırı olan uygulamasında antidemokratik durum oluşturan bu tablonun bir an evvel ortadan kaldırılması, Meclis’te grubu bulunan bütün partilerin sorumluluk taşıyarak, ivedilikle ele alıp, müspet manada çözmeleri, demokrasinin ve insanlığın gereğidir. Bu problem sadece Meclis’in dışında kalan partilerin gündeme getirdiği kronik bir sorun olmadan çıkarılmalıdır.

Millet kimi isterse o siyasi partiyi ve dolaysıyla o dünya görüşünü iktidara getirsin. Madem demokrasi diyoruz, o halde neden baraj konularak, barajı geçemeyen diğer partilerin önü kesiliyor? Gerçek demokratik bir toplum olmak istiyorsak, İslami partilere de hayırda yarışma anlayışı doğrultusunda tebliğ hakkı verilmelidir. Demokrasilerin bütün siyasi partilere bir hak olarak sunduğu ifade özgürlüğü sayesinde beklide herkesin arzu ettiği hayırlı yani birbirleriyle çatışan değil, sosyal dayanışma içinde ideal bir toplum oluşturulabilir. Çünkü Allah, netice itibariyle meşru yol ve yöntemlerle Müslümanlardan fazilet ve adalete dayanan bir toplum/sistemin oluşturulmasını istemektedir.

Ama bu günkü uygulanan sistem öylemi? Allah’ın mubah gördüğü ve meşru kıldığı hususlar yasak edildi. Yasak ettikleri ise maalesef ve maatteessüf mubah kılındı. Bununla alakalı onlarca örnek verebiliriz. Lakin konuyu bu mecraya çekerek tartışmayı şimdiki bu ortamda uygun bulmuyorum. Konuyu geniş yelpazede ele alıp, uygun bir zamanda yazmayı daha da uygun görüyorum. Umuyoruz ki, iktidar ve muhalefet bütün siyasi aktörler aklı/selim ile sadece söylediğimiz bu problemlerle değil, topluma sıkıntı veren bütün sosyal problemleri çözer ve Ülkemiz rahata kavuşur. Her zaman olduğu gibi Allah herkese akıl, fikir, şuur ve izan versin. Allah’a emanet olunuz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?