Şehitlerimiz, CHP ve Afrin Harekâtı

Şubat ayı denince aklımıza şehitler gelir. Bu ay içerisinde Rablerine kavuşanlar; yani, girecekleri cennete şahit olanlar...

İskilipli Atıf Hoca, İhvan’ın ilk lideri Hasan El- Benna, Malcom X, Metin Yüksel, Selim Han Yandarbiyev, Seyyid Abbas Musavi Şubat ayında şehit olan Müslüman önderlerden bazıları. Ve daha niceleri... Tabi, bu ayın özelliği böyle. Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan da bu ayda vefat etti. Allah cümlesini ve cümlemizi cennetinde buluştursun. Âmin.

Şehitlik evrenseldir. Bir coğrafyaya hapsetmek doğru olmaz. Şubat ayı dışında şehit olunmaz mı, elbette olunur. Ama asrımızın mücahitleri, genelde bu ayda şehit olmuşlardır. Başta Metin Yüksel’imiz olmak üzere, şehitlerimizi hep buayda andık.

MGV dönemimizden itibaren; ya şehitler gecesi tertip ettik, ya da bu ad altınadüzenlenen programlara iştirak ettik. Programlar, genelde, şehit Metin Yüksel’in kabri başında anılmasıyla başlar.

2018 Şubat’ı enteresan gelişmelere sahne oldu. Henüz bu ayın başındayız, daha ne tür hadiseler yaşanacak, ömür varsa birlikte göreceğiz. Geçtiğimiz hafta sonu, malum, CHP’nin büyük kurultayı vardı. Değişen önemli bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz. Tabii bazı tespitlerimiz var bu parti ile alakalı, paylaşalım:

CHP eğer var olacaksa, daha doğru bir ifade ile şayet,CHP iktidar olmak istiyorsa, durduğu eksenin doğru bir yer olmadığını belirtmekte yarar var.

Türkiye, artık cumhuriyetin ilân edildiği dönemle ilgisiolan bir ülke değildir. Hele, dinsizlik olarak uygulanagelen lâik bir toplumun oluşturduğu ülke hiç değildir. Artık milletin istikameti ve beklentisi değişti. CHP, çok problemli bir yerde durmaktadır. Bu parti, yerini ve duruşunu bir an önce değiştirmelidir. Aksi, mevcudu dahi koruyamaz.

Bu haliyle CHP baraj seviyesinde hayatiyetini muhafaza edebilir. Ama muhalefet olmaktan bir an önce çıkıp iktidar olmak istiyorsa, mevcut haliyle yola devam etmemeli. Şu anki oy oranını tutturmasının uygulanmakta olan gerilim siyasetinin sağladığını söylemek müneccimlik sayılmamalı.

Kavga siyaseti iyi bir şey değildir. Bu tarz, hem toplumu kutuplaştırmakta, hem de, sürekli yüksek tansiyonla yaşamaya mahkûm bir hasta gibi, sürekli milleti germektedir. Siyasette görülen kavga, mevcut iktidara yaradığı gibi, ana muhalefeti diri tutmaktadır.

CHP için “Batı cephesi” gibi sözcükler kullanılır, doğrudur; ancak, sadece Batı’cı olan bu parti mi, onu iyi düşünmek lazım. Millet çok iyi bilmektedir ki; programı, tüzüğü ne olursa olsun; nihai hedefi, bu milleti Batı değerleriyle buluşturmak ve Batı’ya taşımak olan her hareket Batı’cıdır. Hâlbuki bizim medeniyetimiz İslâm medeniyetidir ve millet ondan asla kopmayacaktır.

Bu milletin sahip olduğu medeniyetle Batı medeniyeti arasında uçurum vardır. Birbirine taban tabana zıttır bu iki medeniyet. Eğer CHP iktidar olmak istiyorsa, evvela sıkı sıkıya bağlı olduğunu düşündüğü ilkelerden kopmalıdır; en nihayetinde muhafazakâr bir partiye dönüşmek kendisi açısından kurtuluş olacaktır.

Afrine operasyon da bütün hızıyla devam etmektedir. Suriye’nin Kuzeyinde yuvalanan ve şimdilik ABD adına hareket eden; Türkiye’deki Marksist PKK’nın uzantısı olan silahlı unsurların bölgeden atılması hedeflenmekte.

Bu askeri harekât daha ne kadar sürer, şimdiden bir şey söylemek zor. Ancak, Fırat Kalkanı harekâtının yedi ay sürdüğü göz önünde bulundurarak, hedefleri bakımından daha önemli olduğu düşünülen bu harekâtın daha fazla süreceğini söylemek mümkün.

Şubat ayı içerisindeyiz. İnandıkları yolda canlarını feda edenlere bir kez daha, Allah’tan rahmet dileriz.

Şehitlik bilincinden ayrılmadan hadiseleri değerlendirmek önemli bir meziyet olsa gerek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Fazıl Demirkol - Sayın yazar, CHP için biraz fazla kaygılanmış olmuyormusunuz?Muhafazar bir partiye dönüşmesinede gerek bence.Zahten bir partimizde var.

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 08:46

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?