Milli Bir Genç

Elimizde ki son verilere ve raporlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 16,3’ünü 15 ila 24 yaş arası gençler oluşturmaktadır. Bu rakam yaklaşık olarak 13-14 milyona tekabül etmektedir. Ve bu oranın yüzde 24’ü ne okumakta ne de çalışmaktadır. Çalışanların yüzde 51 ise hizmet sektöründedir ki bu da vasıfsız eleman anlamına gelmektedir. Daha acı bir gerçek şu ki gençliğinin baharında hakka yürüyen genç kardeşlerimizin ölüm sebebi yüzde 50.5 ile dışsal yaralanma yahut zehirlenme iledir. Çok acı bir tablo gençlik birileri tarafından zehirlenmekte yahut fiili saldırı altından can vermektedir.

Peki, geride kalan şu ya da bu şekilde yaşamayı başaran genç kardeşlerimiz bedenen hayatta olsalar bile zihnen hayattalar mıdır? Bir genç, kendi varlığını kendi değerlerinden uzaklaşma olarak tanımlıyor ise burada büyük bir sıkıntı var demektir. Bir genç, özgürlüğü mutlak isyan olarak tanımlıyor ise burada büyük bir sıkıntı var demektir. Bir genç, kötü alışkanlıklara bulaşmayı bir meziyet olarak görüyor ise burada büyük bir sıkıntı var demektir. Bir genç, harama helale dikkat etmiyor, kul hakkı nedir bilmiyor ise burada daha da büyük bir sıkıntı var demektir.

Uzağa bakmaya uzaklarda arama yapmaya gerek yok sanırım. Hepimiz her gün bu çağın hastalıklarına yakalanmış genç kardeşlerimiz ile iç içe yaşamaktayız. Sorun ifadelere sığmayacak kadar büyük zira sorun sadece gençlik değil geleceğimiz. Sorun geleceğimiz çünkü gençlik gelecektir. Gelecek er ya da geç gelecektir. Gelecek gelmeyecek diyemeyiz. Bugün ağabeyleri dünün gençleri idi. Bugünün geçleri de yarının ağabeyleri olacaklar. Gelecek gençliğin ellerinde şekillenecek. Bu yüzden gençliğin, geleceğin zihin ufkunu çizebilecek bir donanıma sahip olması gerekiyor. Her yönü ile donanımlı her yönü ile geçmişi bilen ve geçmiş tasavvuru doğru bir zemine oturan, anı yaşayan ve kuşatan, geleceğe yön veren bir genç.

Bu genç;

Milli Bir Gençtir. Milli gencin önemi son süreçlerde bir kez daha görülmüştür. Sadece donanım, sadece yetenek, sadece bilmek insanı doğru yapmaz. Milli olmadığınız sürece ne kadar donanımlı olursanız olunuz süreç içerisinde dış mihrakların oyuncağı olursunuz. Milli olmak demek ayağı bu topraklara basmak demektir. Milli olmak Muhammedi olmak demektir. Milli olmak doğru bir din, doğru bir tarih, doğru bir gelecek vizyonuna sahip olmak demektir.

Milli genç kesinlikle ırk milliyetçisi değildir. Milli genç kesinlikle bencil değildir. Milli genç herkesten duyacak kulağı olan, herkesin elini tutacak gönlü olan bir genç demektir. Millilik bu coğrafyada Millet-i İbrahim anlamına işaret eder. Millet-i İbrahim ise ırklar üstü ve ırkların tanımsız olduğu bir millete işaret eder. Milli genç ahlak ve maneviyatı önceleyecek ancak ahlak ve maneviyatı sadece karşı cinsleri ile olan ilişkileri olarak anlamayacak bir gençtir. Milli genç ahlak denince kul hakkını anlayacak, din deyince rahmeti ve ötekileştirilmemeyi anlayacak bir gençliktir.

Milli bir gencin bu topraklarda filizlenebilmesi için şimdinin ağabeylerine çok önemli görevler düşüyor. Her şeyden önemlisi güzel örneklik göstermeleri en elzem! Anlatarak değil yaşayarak gösterilen bir örneklik. Çünkü insan insanla olur, insanla dönüşür. Söz kemal sahibinden çıkınca tesir eder. Tesir ise ancak takiple hale dönüşür.

Gelecek yılların en büyük krizi küreselleşen ve kendisine yabancılaşan insan olarak görünüyor. Bu kriz en çok nesiller arası çatışmaları ortaya çıkaracak. Sanallıktan kurtaramayan gençlik gerçekliğin acı yüzü ile karşılaşınca bir travma yaşayacak. Bu yüzden milli gencin en önemli özelliği gerçek ve gerçekçi olmasıdır. Milli gencin mefkûresinde hiçbir sunilik, sanallık yer edinemez. Milli genç hakikattir ve hakikat aşığıdır. Hakikat ise suni olanı önce yıkar, sonra yakar sonra ise gerçeklikler dünyasını kurar.

Milli gencin tek derdi hakikat olmalıdır. Hakikat ise talep edilir ancak lütuf ile gelir. Milli genç sadece lütfe mazhar olmak için boyun büker. Milli genç Allah’a kul gayrından hür olan genç demektir. Prangalar ona vız gelir, engellemeler cesaret verir. Davasının delisi olan bir delikanlıdır milli genç. Delikanlılığın cinsiyeti olmaz. Adamlık er kişiliktir. Nice er kişiler vardır isimleri Zeynep, Alya ve Şeyda olan.

Bir yanında Ali’nin cesareti bir yanında Osman’ın halimliği vardır milli geçte. Ali Osman’ın birleştirdiği bir gençliktir Milli Genç.

Yazıyı ömrünü milli bir geçlik yetiştirmek için vakfeden Milli Görüş Kurucu Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın şu veciz ve tarihi ifadeleri ile bitirmek gerekiyor sanırım;

“Bir milletin asıl gücü topu, tankı, tüfeği değil; inançlı ve imanlı evlatlarıdır.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İdris Cevahir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?