Gizle

Kilis Sınır Kapısından Öteye Baktım…

Hafta sonu Kilis’e vardım. Hava sisli ve pusluydu. Halk, normal bir günü yaşıyordu. Tedirginlik, telaş, korku, umutsuzluk yoktu. Esnaf dükkânlarını açmış, müşteri bekliyordu.

Top sesleri kilisin mahallelerinden duyuluyordu… Bomba sesleri, uzaktan yükselen dumanlar görülebiliyordu.

Esnafla konuştum. daha önce de benzeri hadiseler yaşadıklarından ötürü, olup bitene alışmışlar, normalleştirmişlerdi. Elbet, duaları askerlerimiz içindi. Orada canla başla mücadele eden yiğitlere manevi destek sunuyorlardı. Bombalanan camiye dışardan baktım. Kubbesine düşmüştü roket. Can kaybının az olması yüce Allah’ın takdiriydi. Namaz bitmiş, zikre duran birkaç kişi kalmıştı camide… Onlar etkilenmişlerdi.

Cami şehrin tam orta yerindeydi.

Sınıra varmak için kısa bir yol seçtik… Sıfır noktasından öteye baktım uzun uzun… Topraklarımız benziyordu, insanlarımız benziyordu, iklim aynıydı.

PKK’nın elinde Amerika’nın silahları, Batı’nın mühimmatı vardı. Amerika’nın silahlarıyla Mehmetleri vurmak için fırsat kolluyorlardı.

Bu kör kuyuyu Müslümanlar çokça görmüşlerdi. Birçok coğrafyada, Amerika aynı senaryoyu sahneliyor, yerel halkın mutsuzluğu üzerine kendi güvenliğini inşaya çalışıyordu.

Bugün Suriye’deki, Libya’daki, Pakistan’da, Afganistan’daki karışıklığın, umutsuzluğun sebebi, Amerika’dır.

Bir Kilis’linin ifadesiyle, bre Amerika, ne işin var senin Suriye topraklarında? Diye insanın bağırası geliyor. Amerika, çıkarı için dünyanın yok edilmesine bile razı olacak kafa yapısında. Dünyanın bu düzeni mutlak anlamda değişmelidir. Mevcut dünya sisteminin sürdürebilirliği mümkün görünmemektedir.

Kendini dünyanın hâkimi ve ağaları sananlar, mazlumların gözyaşlarının bir gün kendilerini boğacağını hatıra getirmemektedirler.

Sınırdan öteye baktım… Tuhaf duygulara kapıldım… Mehmetler, ülke huzurlu olsun diye, ölümleri hiçliyorlardı.

Türkiye, uzun süre, yanlışlarda debelenmiş, gelgitlerle zaman kaybetmişti. Öylesine bariz hatalar yapılmıştı ki, Kobani bahanesiyle, PKK’nın şu an Menbiç’e yerleşmesine, orada konuşlanmasına dahi koridor açılmıştı.

İyi ki, o politikalar sona erdi. Bazen, hayalist bakarak, dünyayı farklı çizebiliriz. Lakin real olan hal, sizi farklı yaptırımlara götürebilir. Rüya başkadır, gerçek başka. Türkiye, şu anda gerçeklerle yüzleşmiş durumdadır.

Sınırın ötesinde, birkaç kilometre ötesinde, aslında Amerika var karşımızda.

Adına ister PKK ister YPG deyin, terörü, şiddeti araç ve varlık sebebi saymış güruhun elinde Amerika’nın silahları var.

Kilis’e, Reyhanlı’ya atılan roketler, herhalde PKK’nın fabrikalarında üretilmedi. Dünyanın gözü önünde, Amerika, terör örgütü listesine koyduğu, silahlı gruplarla ittifak yapıyor…

Dünyadan ne yazık ki, Amerika’ya karşı bu anlamda bir tepki, bir ses yükselmiyor. Güçlü olan kaide koyuyor, kural belirliyor. Tam bir derebeylik yani.

Sınırından öteye bakıyorum… Kurnaz ve vahşi Amerika, İslam coğrafyasının huzurlu olmaması için her türlü yolu denemekte geri durmuyor.

Adı farklı da olsa, bizimle savaşan terör örgütü gibi görünse de, aslında üniformayı çıkardıklarında, altından Amerikalıların çıkacağını görürsünüz.

Hastanelere vardım… Kahramanmaraşlı bir gazimizle sohbet ettim… Özgür Suriye Ordusu’nun yaralı askerleriyle tercüman aracılığıyla kaynaştık…

Yavaş yavaş, sınıra yakın bölgeler terörden ve teröristlerden temizleniyor… Amerikanın oyunu bozuluyor gün geçtikçe. Kurdukları bataklıkta kalacaklar… Öyle görünüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Remzi Çayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ahmet Yilmaz - İlk öğretmenliğime 1994 Mart ayında Gökmusa Köyü Musabeyli Kilis 'te başladım.

Memleketimizin her yeri gibi oraları da sevdim. Hatta geçen yıl Ağustos ayında görev yaptığım Köyü ailemle birlikte ziyaret ettim.

Yazdığınız konuları sıcak bölgelerden, güncel mevzulardan seçiyorsunuz. Keşke bütün yazarlarımız böyle yapsa.

Kilis yazısını görünce biraz duygulandım.Teşekkürler iyi çalışmalar.

Yanıtla . 0Beğen 06 Şubat 15:02

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?