Derdi Olan Müslüman

Dert sahibi sorumluluğu olandır. Derdi olan acı çeker. Çile sahibidir.

Derdi olan aşk sahibidir. Derdi uğruna vecd ile kendini kaptırır gider, hiçbir şeyi umursamaz. Gözü dünyalıkta olmaz. Aşk bağlılık ve samimiyettir onun eylemi. Çıktığı yoldan geri dönmez, ısrarla sürdürür. Zorluklara katlanır.

Derdi olan Müslüman hem insandan hem kendinden hem de sahip bulunduğu düşünceden sorumludur. Dert sahibi olan dininin gereklerini yerine getirir. Çırpınır didinir gücü yettiği kadar bir şeyler yapmaya çabalar. Çünkü Allah’ın insana gösterdiği yol verdiği hakikat var. Onunla olanlar sorumluluk sahibidirler. Müslüman cihat ile yükümlüdür ve bu üzerine farzdır. Bunu kusursuz olarak her haliyle yerine getirir. Kalem sahibi ise yazar, siyasa insanı ise ölçüleriyle uygun bir şekilde, hakkını yerine getirir. Adil ve merhametli olur.

Biz biliriz ki Efendimiz, Bedir harbinde ilahi olana yaslandığı halde savaş başlamadan önce Allah’a yakarıda bulundu: “Allah’ım bizi başarılı kıl. Başarısız olursak dinini kim savunacak, anlatacak?” Bu sonsuzluğa açılan bir kapıdır ve Müslümanların sorumluluğudur. İslâm ruhunu özümsemiş olanın derdi ve davasıdır.

Hasan bin Sabit’e şiir söylemesini ve hicvetmesini emir buyurdu. Şairin de bir derdinin olması gerekir. Sıradanlıklarla ömrünü tüketmez, boşa seslenmez.

Şair, yazar, akademisyen, araştırmacı, gazeteci dert sahibi değilse başka dünyalarda gezinir. Siyasa adamı dert sahibi değilse salt kendini düşünür. Dünya tamahını, şöhretini, hazzını kendine dava edinenlerin derdi de davası da başkadır. Bu, sadece kendisiyle sınırlıdır. Kimi tutkularımız, aşklarımız onun çok uzağında. Renk, boy, ırk, kan her şeyin önüne geçiyor. Bir uyarısı ve önerisi var Efendimizin, “Bir zenci başınıza geçerse ona itaat edeceksiniz” ilkesi. Bugünün Müslümanları kendi kanlarından renklerinden olmayı bırakın başa geçirmeyi tam tersini yapıyorlar. İlle de kendilerinden olacak. Onda ne ilke olur ne kural. Ne öğüt kâr eder ne laf dinler.

Efendimiz diyoruz, onun yol göstericiliğini anlatırız da onun yolunda gitmeyiz.

Aşk ve dert sahibi olan İslâm’ın ruhunu harfiyen hayatına uygular ve yaşar.

İnsanlığın kurtuluşu için çırpınır.

Müslüman önce kendinden sorumludur, en yakınlarından. Çevresinden. Sokak çocuklarından, bonzai, tiner çeken çocuklardan. Uyuşturucu tuzağına düşmüşlerden, kötü yola düşmüş kadınlardan. Dünyayı sarıp sarmalayan emperyalizme karşı mücadele eder. Haksızlıklara karşı savaşır. Yabancı ideolojileri öteler, ırkçılıktan, ayırıcı mezhepçilikten, ideolojilerden uzak durur.

Müslüman Müslüman’ın derdiyle hallenir. Müslüman insanlığın derdiyle ilgilenir. Kişinin ne olduğu, ne yaptığı önemli değildir. Tebliğ ve ikna sevgi ve adalet, hakkaniyet ile sağlanır.

Yazdıklarımız, konuştuklarımız sadece İslâm bilincini oluşturmaya dönük. Bildiklerimizi anlatmakla yükümlüyüz. Susamayız, duramayız. Son nefesimize kadar, gücümüz yettiğince, dilimiz döndüğünce çabalarız.

Kimsenin ne cenneti ne cehennemiyiz. Bunu belirleyecek konumda değiliz.

Bütün kâinatın sahibi var. Bize yükümledikleriyle biz varız. Bunun için bizi dert sahibi kılmış. Derdimizden razıyız, aşkımız bizim tutkumuz.

Irkını İslâm’ın önüne geçirmeyenler beri gelsin.

Hırsını dünya tamahını öne geçirmeyenler beri gelsin.

Sağ, sol, muhafazakâr, liberal demeyenler beri gelsin.

Yüce İslâm’ın birlikteliğinde buluşalım. İnsana değer verelim. Düşmüşlerin ellerinden tutalım. İnsanları uçurumlara sürüklemeye neden olmayalım. Yol tıkayıcı değil açıcı olalım.

Derdi İslâm veya Müslüman olan beri gelsin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ömer faruk - Biz Dinin guselliginden haberdar insanligin en iyi halini yaşaması için dava gozuyle cihat gozuyle mumin kardeslerimizin diniyle ruhuyla akliyla maliyla serefiyle ve hatta her dine tabi olan yada dini bile olmayanlar için hakkaniyet istiyoruz fitneleer riyakarlar uyusturucu vurguncu hirsz zalimlere Birak duvar olmayi dag olmak Ümmet icin Allah'n yardmyla Kıtabı 'yla zekamız sadakatmz ile sağlam bir dosdogru zincir kurup buyumek istiyoruz gonulluyuz kendi Tatvan ilcemizden kullerinden tutusturmak isteriz goren yok bizi takan hic olmaz Kim duyacak sesimizi eriyoruz mum gibi ülkece nerde bu Ahali nerde Millet bu adamlar nerde Fayda yok ki bu zamanda insanın insana Hazırız burdayız yok mu nefsini kole etmkle hakkın yoluna omrunu adayan olsa tanırdı araştırırdı bu genclikte hicmi sağlam yok herkes yolunda keyfi tadında Sonumuz Ahvalimiz ser gozukur niyetim Allah hayirlara vesile etsin

Yanıtla . 0Beğen 09 Mart 02:59

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?